Dovolené v plném proudu! Pokud míříte někam do světa jako digitální nomádi, tenhle tip nejspíš oceníte: Aplikace Airalo vám umožní koupit si lokální eSIM kdekoli online a surfovat jako místní. Je to rychlé a levné, stačí mít telefon s podporou eSIM.
Lupeny jenom lítají!
Už jen 30 lístků ze 300 zbývá na konferenci Černá AI 21.5. v Ostravě.
Můžete tam vidět naživo přednášet třeba Jana Romportla nebo Miloše Čermáka a potkat spoustu místních i přespolních freelancerů mezi účastníky. Za konferencí stojí hybatel místní ostravské AI scény Dalibor Mráz, pročež i my akci podporujeme jako partneři 🖤
Hezký začátek týdne! Krátce před Velikonocemi vyšly výsledky každoročního průzkumu Freelancer Study 2025, kterého se účastní zejména muži (84 %) s VŠ vzděláním (81 %) ze 73 zemí (95 % Evropa) a převážně technických a manažerských profesí (85 %). Jde tedy o poměrně úzký, ale zato hlubší pohled do podnikání 3.571 freelancerů, kterým se evidentně docela daří:
Do výsledného reportu přispělo také 16 expertů na freelancing z celého světa, včetně Roberta Vlacha. Pro srovnání mrkněte na výsledky našeho loňského průzkumu Jak se daří českým freelancerům, do kterého se naopak zapojilo o něco více žen než mužů.
Tomáš Baránek na svém blogu zveřejnil překlad článku profesorky Joanny Bryson, odbornice na etiku a technologie. V několika jasných bodech popisuje, kdy a proč může být používání generativní AI nejen zbytečné, ale dokonce nebezpečné – zvlášť pokud spoléháte na její výstupy bez kritického myšlení.
„Ve srovnání s tím, co dokáže většina lidí, produkuje generativní AI sice nadprůměrný, ale jen zřídkakdy špičkový výstup. Budete-li generativní AI nadužívat, možná vytvoříte průměrnější věci, než jaké dokážete vytvořit sami,“ píše Joanna.
Dan Šácha korespondenčně z Japonska:
Tohle je novinka i pro mě.
Původně jsem vám dneska chtěl napsat o něčem jiném, ale cestou na schůzku mě na nádraží ve městě Mitaka (v podstatě Tokio) něco zaujalo. Station Work. Místnost přímo na nástupišti, kterou si můžete pronajmout pro klidnou práci. K dispozici máte stůl, WiFi, zásuvku a klimatizaci. Někde i monitor s HDMI připojením, případně další služby. Myšlenka za tím? Využijte svůj čas efektivně, když čekáte např. na přestup a nechcete opouštět nádraží. Cena vychází cca 45 Kč za 15 minut.
Menší boxy jsou pro jednu osobu, do větších se vejde i malý tým, takže si můžete dát třeba společnou pracovní seanci nebo meeting. Platit se dá jednoduše i kartou, kterou využíváte pro cestování vlakem, jen se musíte dopředu registrovat. Web je sice v japonštině, každopádně s překladačem to nebude takový problém.
Při minulých cestách po Japonsku jsem na nádražích sepsal pár článků (právě z důvodu čekání na další spoj), ale to svištění rychlovlaků v soustředění zrovna nepomáhá. Teď to každopádně vypadá, že bych mohl mít příjemnou alternativu. Někdy to určitě zkusím! Mimochodem, najít se dají taky v dalších městech.
Přidávám dnešní momentku focenou z vlaku i odkaz na ofiko web.
Je Japonsko ideální země pro digitální nomády? No… Jak se to vezme. Tady je pár postřehů z první ruky.
Číst dálOdebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.