Společné kanceláře jsou pro nezávislé profesionály lákavou alternativou k poněkud jednotvárné práci doma. V sousedním Polsku jich už pár funguje a do jedné z nich jsme se proto vydali plni očekávání na průzkum.
Coworking znamená v doslovném překladu spolu-práce. Jde o sdílený pracovní prostor pro lidi na volné noze, kteří zde nezávisle na sobě dělají svou běžnou práci. Sdílená kancelář vyjde samozřejmě levněji, ale důležitá je také společenská a psychologická funkce takového pracoviště.
Přestože je coworking relativně mladý fenomén a první kancelář byla otevřena až v roce 2005 v San Franciscu, již nyní jej můžeme považovat za trend, který má potenciál změnit trh práce k nepoznání (ovšemže až za nějaký čas). Vytváří optimální podmínky pro samostatnou práci i spolupráci na větších projektech, podporuje kreativitu a vztahovou synergii, dokáže vytvářet funkční spřátelené komunity profesionálů a řeší elegantně většinu nedostatků práce z domova, od pocitů osamělosti po sklouzávání k workoholismu.
Protože do Česka coworking dosud nedorazil, rozjeli jsme se navštívit coworkingové centrum Cocobar v historickém centru polského města Wroclaw (čtvrté největší sídlo s populací kolem 700 tisíc obyvatel). Na Cocobar jsme poprvé narazili při našem letošním průzkumu podpory nezávislých profesionálů v zemích EU, ale k návštěvě došlo až nyní v září.
Cocobar má velmi výhodnou polohu kousek od hlavního vratislavského náměstí s mnoha historickými budovami (tedy žádná periferie). Vchod je ze dvora a je nutné vyjít pár pater po schodech nahoru až ke vstupním dveřím. Kancelář vznikla citlivou rekonstrukcí prostorného dvoupokojového bytu, jehož hlavní místnost byla přehrazena, čímž vznikl další prostor pro posezení.
V jedné chvíli může v Cocobaru pracovat až tucet lidí, přičemž hlavní stůl podporuje tzv. hot desking (místo není vyhrazeno konkrétní osobě a pokud je volné, lze jej obsadit). Většina profesionálů zde samozřejmě pracuje na počítači, čemuž je přizpůsobena ergonomie celého prostoru (k dispozici je rychlé Wi-Fi připojení i síťová tiskárna). Záchod s koupelnou je společný a kuchyň je oddělená. Je v ní mimo jiné velká lednička a kávovar na preso.
Pro osobní věci je v Cocobaru dostatek úložného prostoru, takže i přes čilý pracovní ruch je v kanceláři pořádek. Jeho udržování patří k sedmi hlavním zásadám, které by jinak bylo možné shrnout slovy žij a nech žít. Bezproblémové fungování Cocobaru staví na vzájemné toleranci a respektu, což mimochodem potvrzují slova všech zúčastněných. Právě mezilidské kvality projektu byly zmiňovány mezi hlavními přednostmi nejčastěji a očividně zde vznikla pěkná přátelství.
Cena využívání kanceláře je 450 zlotých měsíčně na osobu, což odpovídá zhruba čtyřem tisícovkám korun (při přepočtu podle HDP na hlavu). Každý má své klíče, takže není problém zůstat někdy déle do noci nebo zapracovat o víkendu před blížícím se termínem.
Cocobar založil v roce 2008 podnikavý nezávislý profesionál Mateusz Jarosiewicz jako už svůj druhý coworkingový projekt (ten předchozí byl údajně první v celém Polsku).
Mateusz se momentálně už opět poohlíží po větším prostoru v centru města, kam by mohl celou kancelář přesunout a umožnit tak přístup dalším zájemcům, kteří se mu prý neustále hlásí. (Současná kancelář mimo jiné postrádá oddělenou konferenční místnost, kde by bylo možné vést soukromé obchodní jednání, promítnout prezentaci, udělat školení apod.)
Cocobar (a samozřejmě také coworking) budí značnou pozornost veřejnosti i médií. Mateusz proto nyní připravuje rozšíření svého osvětového webu Coworking Polska, kam by chtěl kromě aktualit umístit rovněž prezentace jiných coworkingových center, kterých je v Polsku podle jeho slov už přinejmenším pět (namátkou Coworking Club ve Varšavě, Coworking Center v Łódźi a další zmiňované na diskusním fóru komunitního serveru GoldenLine).
S ohledem na vysokou atraktivitu coworkingu a rostoucí sebeuvědomění nezávislých profesionálů vznikne pravděpodobně řada takových projektů také u nás v Česku. Dosavadní zkušenosti ze zahraničí naznačují, že úspěšnější než skupinově řízená centra jsou společné kanceláře, které někdo provozuje pro zisk. Stojí na pevných základech podnikatelského záměru, což usnadňuje další rozvoj. Potvrzují to také zkušenosti Mateusze Jarosiewicze, který Cocobar provozuje jako doplněk ke svým třem dalším podnikatelským aktivitám.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.