Pracovní útočiště: Gran Canaria

28. července 2021 Robert Vlach

Las Palmas de Gran Canaria je město velikosti Brna s celoročně stálým počasím a nejkrásnější městskou pláží v Evropě. Každou zimu se stane pracovním útočištěm tisíců evropských freelancerů. Pokud se k nim chcete přidat, tady je kupa praktických tipů pro váš první pobyt.

Pláž
Městská pláž Las Canteras v Las Palmas de Gran Canaria

Tento článek jsem zamýšlel jako lehké prázdninové čtení, ale jeho načasování dává smysl i z hlediska plánování: Budete-li chtít do Las Palmas vyrazit v zimě poprvé, je dobré začít plánovat už teď. Ubytování je nejdražší položka a pěkné byty za příznivou cenu se obsadí nejdřív. Rešerší a rezervací bydlení s předstihem tedy můžete významně ušetřit.

Poslechněte si celý článek jako podcast

Las Palmas de Gran Canaria (LPA) coby oblíbené destinaci digitálních nomádů jsem psal poprvé v roce 2015 pro Forbes, v článku Proč jsou Kanáry najednou rájem digitálních nomádů? Vracet se k němu není třeba, zde jsou hlavní přednosti LPA v kostce:

  • Las Canteras je asi nejkrásnější městská pláž s promenádou v Evropě 💙
  • celoročně dobré počasí (obvykle 20–25°C, maxima kolem 35°C, minima tak 15°C)
  • některé zdroje tvrdí, že LPA je město s nejlepším či nejstabilnějším klimatem na světě
  • Kanáry jsou jediné místo v EU, kam se dá v zimě letět za teplým slunečným počasím
  • vynikající podmínky pro surfing, plavání i koupání s dětmi; i moře je příjemně vlažné
  • dobrá dostupnost letadlem z velkých evropských letišť včetně Prahy a Vídně
  • levný evropský roaming a jen hodinový rozdíl oproti Česku i kontinentální Evropě
  • rychlý mobilní i WiFi internet, pestrá nabídka coworkingů i colivingů pro singles
  • velká mezinárodní komunita expatů a diginomádů — typicky volnonožci a podnikatelé
  • populární zimoviště českých freelancerů; potkáte zajímavé lidi z mnoha oborů
  • široké možnosti ubytování, stovky restaurací, kaváren, barů, kulturní akce, koncerty…
  • urbanistický ráz města vstřícný k chodcům, cyklistům i rodinám – dětská hřiště všude
  • celkově vynikající bezpečnost, kvalitní zdravotní péče a nízká kriminalita
  • kulturně blízké území Španělska a Evropské unie; všude lze platit kartou a v eurech
  • životní náklady srovnatelné s Prahou a výrazně levnější nákupy značkového zboží
  • nízká koncentrace turistů, zejména v porovnání s Tenerife a resorty na jihu ostrova
  • místní vláda vítá freelancery, digitální nomády a všechny lidi pracující na dálku
  • celý ostrov Gran Canaria je plný přírodních krás k objevování a dobrodružstvím

LPA je ideální destinací pro evropské freelancery, kterých tu zejména v zimě potkáte velké množství. My (naše rodina) máme LPA za druhý domov a posledních 8 zim od roku 2014 jsme strávili právě tam — a příležitostně i jiná roční období.

Lenka v LPA vymyslela na procházkách spoustu skvělých názvů a já si tam s oblibou vozím práci, která si žádá velké soustředění. Napsal jsem tam knihu Na volné noze a později i The Freelance Way. Přitom ale mohu snadno zůstat ve spojení s klienty v Česku, přednášet na dálku online atd.

Myslím, že už výše uvedený výčet postačí, abyste si udělali jasnou představu, jestli je pro vás LPA potenciálně zajímavá destinace či nikoliv. Pokud ano, nejspíš vás už teď napadají nejrůznější praktické otázky. Vím to, protože dotazů od prvonávštěvníků LPA nám chodí desítky a snažíme se na ně v rámci možností odpovídat. Ty hlavní jsem se pokusil zodpovědět v tomto článku.

Kdy je nejlepší LPA navštívit?

Stručná odpověď: Kdykoli — ale dejte tomu ideálně aspoň 3 týdny.

Stálé a příjemné počasí je jednou z největších předností LPA. Rozdíly mezi ročními obdobími jsou ve srovnání s Českem překvapivě malé.

Pamatujeme zimu, kdy bylo v LPA dva měsíce vkuse krásně jako u nás v Česku v létě, teploty kolem 30 stupňů, slunečno a plné pláže. Stejně tak jsme ale zažili i letní měsíce, kdy se citelně ochladilo na 20 stupňů a bylo zataženo s občasným větrem i deštěm.

Léto je navíc specifické tím, že celé LPA zpravidla zakrývá mrak, který vypadá jako bouřkový, ale není. A to je dobře, protože nebýt něj, teploty by snadno vystřelily vysoko nad 30 stupňů stejně jako na bezoblačném jihu ostrova Gran Canaria — přeci jen už leží dost jižně, zhruba na úrovni Západní Sahary. Díky mraku je léto v LPA příjemně mírné a slunce svítí často i tak.

LPA mrak
Takhle nějak vypadá obloha nad LPA navečer v létě

Jediný podstatný rozdíl, který jsme za ty roky vypozorovali, je, že v zimě je o něco častější výskyt chladnějších (větrných a deštivých) týdnů.

Přes celé Kanárské souostroví přecházejí obvykle atmosférické fronty z otevřeného oceánu od severozápadu, takže charakter počasí se tu mění spíš po týdnech než dnech s tím, jak fronty postupují.

S tím souvisí i další klimatická anomálie: Calima vzniká prouděním teplého vzduchu od východu, z Afriky. Vyznačuje se nažloutlým oparem prachových částic a o poznání teplejším počasím. Vysoká koncentrace prachu může být i zdraví nebezpečná — to jsme zažili jen jednou, v roce 2020, kdy bylo doporučeno vůbec nevycházet. Oproti tomu běžná calima přináší v zimě teplé letní počasí a ty nejkrásnější plážové dny.

Calima
Extrémní calima 24. února 2020 — při té běžné je obloha modrá, jen s lehkým nažloutlým oparem

Letět do LPA v zimě jen na týden nebo dva každopádně nedoporučuji. Můžete mít totiž smůlu a chytit zrovna chladné, deštivé týdny s teplotami kolem 15°C, přestože o týden později už může být zase kolem třiceti. Ideální zimní pobyt je tak na měsíc a víc.

Na jaře, v létě či na podzim je riziko chladných a deštivých týdnů nižší, ale nikoli nulové. Proto radím plánovat celoročně spíš pro delší pobyty a také moc nehledět na dlouhodobé teplotní průměry LPA. Jsou dost zavádějící a bez osobní zkušenosti matoucí.

Nejlépe si klima LPA můžete představit jako přelom českého jara a léta, řekněme květen—červen. To jsou měsíce, kdy může být ještě aprílově deštivo, ale právě tak velmi teplo.

Kde se v LPA ubytovat?

Pokud letíte do LPA poprvé, nejspíš budete chtít trávit hodně času u moře, ať už přímo na pláži, nebo procházkami po nádherné, kavárnami a restauracemi lemované promenádě. Pláži i promenádě se říká zjednodušeně Canteras a celá je dlouhá přibližně 3 kilometry.

Severovýchodní polovina Canteras je chráněna přírodní skalnatou bariérou, která je v moři 100–150 metrů od břehu a chrání tuto část pláže před velkými vlnami s výjimkou vysokého přílivu. Severovýchodní konec pláže je navíc závětrný a celá tato část je tak ideální pro koupání, plavání, potápění, seniory i rodiny s dětmi. Jsou zde i plavčíci a stanice Červeného kříže s toaletami.

Děti
Náš syn s kamarády, vzadu v moři je vidět skalní přírodní bariéra (foto Lucie Šimková)

Jihozápadní polovina Canteras je naopak otevřená a návětrná, což vytváří celoročně dobré podmínky pro surfování. Tato část je o poznání živelnější, více hipsterská a kromě řady stylových barů a podniků jsou zde i školy surfingu, půjčovny prken apod. Osobně nesurfuju, takže kvalitu lokality nemohu posoudit. Občas však slýchám, že z těch městských patří v Evropě k nejlepším.

Surfeři
Jihozápadní konec Las Canteras plný surfařů (foto Lenka Paprok)

Z výše uvedeného plyne, že pokud aktivně surfujete, jihozápadní konec Canteras bude pro vás vhodný i z hlediska ubytování, které zde může být levnější. Ve všech ostatních případech bych doporučil severovýchodní část, k níž přiléhá stejnojmenná čtvrť Las Canteras. Zónu, kde ideálně hledat ubytování jsem zhruba vyznačil tady na této mapce:

Mapka

Bydlení hledejte klidně rovnou přes Airbnb, Booking, Rentalia či Vrbo (bývalý HomeAway). Nabídku bytů k dlouhodobému pronájmu najdete na realitním webu Idealista, nicméně bez znalostí místních reálií a zvyklostí to jako způsob pronájmu nedoporučuji, nehledáte-li tedy něco opravdu speciálního.

Ceny pronájmů mohou být na první pohled vysoké, ale často je lze snížit smlouváním. Většina ubytovatelů historicky cílila na turisty a tedy kratší pobyty, od prodloužených víkendů po max. 2–3 týdny. Budete-li chtít přiletět na měsíc a ubytovatel ani neinzeruje měsíční cenu, máte slušnou šanci cenu usmlouvat, zejména v období nižší vytíženosti. To může být leden, březen a dál.

Významným faktorem u hledání ubytování v zimním období je místní karneval, který trvá zhruba měsíc a začíná v únoru. Jeho historie sahá stovky let do minulosti a sjíždějí se na něj lidé ze široka daleka, nezřídka i ze zahraničí. Roste též drobná kriminalita, proto pokud vyrazíte do karnevalového davu, pozor na mobily a peněženky! To hlavní se děje právě ve čtvrti Las Canteras na náměstí Parque de Santa Catalina, takže vytíženost i ceny ubytovatelů v tomto období dosahují maxima. Smlouvat moc chtít nebudou.

Naše rodinné pobyty proto obvykle rezervujeme s půlročním i delším předstihem a pokud to jde, řešíme ubytování i letenky zároveň. S letenkami nám obvykle pomáhá cestovní agentura Lucky Čambálové, kterou mohu vřele doporučit. Na letištní transfery v LPA využíváme opět velmi spolehlivou službu Suntransfers. Ubytování máme nasmlouvané dlouhodobě u místních. Spíš než nízkou cenu preferujeme jistotu a možnost nechat si na bytě věci do příští zimy.

Pokud jde o ceny bydlení, apartmány v první linii u moře vyjdou o dost dráž. Někdo je vyloženě vyhledává a rád si připlatí, nicméně za nás je lepší třetí až čtvrtá linie od moře. Pořád jsme na pláži do 5 minut a pokud přijde větrnější či deštivější období, nejsme tolik vystaveni rozmarům počasí.

Co doporučuji, je dívat se u bydlení nejen na cenu, ale hlavně na popis vybavení a hodnocení. Poptávka je v LPA opravdu velká, ceny vysoké a v nabídkách je spousta bytů, které jsou sice pěkně nafocené, ale pak třeba zjistíte, že nemají okno do ulice (jen do světlíku), myčku nebo že v kuchyni teče jen studená. Obojí se stalo našim přátelům a sami máme také pár špatných zážitků.

Hledáním a výběrem bydlení doporučuji strávit napoprvé více času. Jednak lépe navnímáte aktuální ceny a také to pak má asi největší vliv na kvalitu vašeho zážitku — protože město jako takové je fantastické.

Kde v LPA pracovat?

Nejlepší pochopitelně je, když můžete pracovat přímo na bytě. Pokud to máte v plánu, určitě se ubytovatele ptejte předem na rychlost připojení (ať to změří třeba přes Fast.com) a raději i na vhodný stůl (ne každý byt jej má).

V okolí může být spousta WiFi routerů na kolizních frekvencích/kanálech a rychlost pak podstatně kolísá. Dosah v bytě může být omezený a někdy se pak hodí mít s sebou tzv. WiFi powerline extender, který rozšíří dosah internetu přes elektrické zásuvky do vzdálenější části bytu či na terasu. Dají se případně koupit i v místním obchoďáku El Corte Inglés. Na ostrovní město je ale místní konektivita internetu skvělá — v coworku jsem naměřil na kabelu i přes 500 Mbps.

Ubytovatelé jsou na dotazy ohledně rychlosti internetu či místa na práci poslední dobou nejspíš zvyklí. V důsledku pandemie koronaviru totiž došlo k zásadnímu obratu ve složení ubytovaných nájemců. Výrazně ubylo turistů a naopak přibylo freelancerů a lidí pracujících na dálku.

Deník El País v článku z letošního dubna například cituje místního pronajímatele řady nemovitostí (16 v první linii u moře), který říká: „Až do loňského roku dělali lidé pracující na dálku něco mezi 5 a 10 % nájemců. Od loňského října dělají tak 90 %.

Na tzv. remote workers cílí i nová strategie místní vlády, která se snaží LPA propagovat coby místo pro práci na dálku jako stvořené. Pro nás freelancery je to dobrá zpráva, protože tím jednak roste počet příležitostí potkat v LPA zajímavé profesionály z celé EU a také nejspíš přibude městem podporovaných akcí pro digitální nomády, jako je třeba konference a projekt Nomad City.

S tím souvisí i široká nabídka místních coworkingů, které najdete na webu WorkFromGranCanaria.com včetně spousty dalších tipů. Osobně mám výbornou zkušenost s malým coworkem CwC, který provozuje Repeople na ulici Montevideo 2, i s jejich colivingovými projekty, kde jsem buď přednášel, nebo jsme se účastnili akcí pro místní volnonožce a expaty. Firmám a týmům pak nabízí větší kapacitu místní Surf Office.

Stejně jako jinde, i zde platí, že nejlepší je si dva tři coworky vyzkoušet na den na dva, než se pro nějaký rozhodnete. Pokud hned nedostanete odpověď na email, nezoufejte a zkuste raději zavolat. Místní byznys kultura je pomalejší než ta naše a někdy byste nemuseli odpovědi dočkat vůbec.

No a konečně třetí možnost, kde pracovat, jsou místní kavárny, kterých je obrovské množství a opět jsou na lidi s notebooky hodní a zvyklí. Z hlediska kvality nápoje je nejlepší síť kaváren Café Regina (jedna je i přímo na promenádě Canteras). Na dlouhé vysedávání bych ale spíš doporučil vyzkoušet lidové kavárny s pekárnou ze sítě Panaria či konkurenční Granier. Jejich ceny jsou výrazně nižší a obsluha bude v klidu, i kdybyste tam vysedávali celé dny jako já při psaní knihy — takový low-cost Starbucks, který ovšem najdete v LPA na několika místech také.

Kde v LPA nakupovat?

Nákupy potravin vyjdou v LPA přibližně stejně jako v Česku — ale jen pokud víte, kde nakupovat. Velmi dobrý supermarket je Mercadona na ulici República Dominicana, kam se dá jít i podél moře.

Dále pak jsou dobré všechny supermarkety ze sítě Dino (nejlepší a největší je v nákupním centru El Muelle) a některé ze sítě Spar. Na velké nákupy se vyplatí zajít či zajet do Carrefouru, který je ve velkém obchodním centru Las Arenas, kousek od Auditoria na konci promenády Las Canteras.

Pokud rádi chodíte pěšky a budete nakupovat pro celý byt nebo rodinu, můžete si za dvacku koupit nákupní tašku na kolečkách, s níž bude i 2kilometrová cesta do obchodu a zpět s 30kilovým nákupem na pohodu.

Levné a spolehlivé je i místní MHD. Lítačku koupíte i nabijete v pobočce na hlavním autobusovém nádraží San Telmo, v kiosku na náměstí Parque Santa Catalina (nyní v rekonstrukci), nebo případně i v některých obchodech (stačí se zeptat na tarjeta Guagua). Levné jsou také taxíky, jejichž cena je regulovaná a nízká. Uber v LPA nefunguje vůbec.

Na nákupy čerstvých ryb, ovoce a zeleniny je velice oblíbený městský trh Mercado Central (dopoledne), na delikatesy a luxusnější potraviny pak dva supermarkety El Corte Inglés na Avenida de Mesa y López. Ty se nacházejí ve dvou budovách obchodního domu naproti sobě, kde najdete i největší výběr módy, parfémů, techniky atd. Hlavní obchodní ulice se ale nachází ve starém městě na ulici Triana a v okolních uličkách, které jsou plné butiků.

A pozor, značkové zboží je v LPA oproti Česku někdy tak neodolatelně levné, že se pak snadno nevejdete do váhového limitu zavazadel.

Naše rodina
Lenka, naše děti a já ve starém městě v LPA

Kde se v LPA potkávat?

Pokud jde o české freelancery, nejsnáze se s nimi spojíte přes facebookovou skupinu Digitální nomádi v Las Palmas, kterou spravuji i já. S ostatními Evropany pak navážete kontakt přes Fb skupiny Gran Canaria Digital Nomads, Canary Islands Digital Nomads & Remote Workers či Expat Families Las Palmas de Gran Canaria (pro stěhovavé rodiny).

Z českých freelancerů, které možná znáte, LPA v minulosti navštívili třeba Michelle Losekoot, Víťa Válka, Eliška Vyhnánková, Adam Zbiejczuk, Markéta Ubíková, Jindra Fáborský, Míša Weikertová, Dan Tržil, Eva a Honza Čapkovi, Karel Dytrych, Pavel a Ivana Minářovi, Petr Novák, Linda a Jirka Martiškovi, David Grudl, Eva Nešverová, Michal Krutiš, Lucka Václavková, Michal Souček, Zuzana Bílková a další — většinou buď s partnerem nebo rodinou.

Máte-li malé děti, oblíbená trilingvní školka je Anita Conrad a skvělé potkávací místo přímo na pláži Canteras je pískové hřiště. Denně tam narazíte na lidi z celé Evropy včetně Čechů a Slováků. Před covidem bývaly na scuky oblíbené i čtvrteční tapas nights v ulici Mendizábal na starém městě.

Občas také někdo uspořádá piknik nebo nějaké sportovní aktivity (tenis, jóga, frisbee či padel na pláži, výlety na hory, kolovýlety, běh, aj.) a dá o tom vědět všem do skupiny. Přidat se nebo cokoli takového uspořádat je vítané a snadné.

Sport
Přímo na Canteras je sportovní zóna, kde si můžete zdarma natáhnout síť a zahrát padel či beach

Gran Canaria jako životní zážitek

Žádné jiné místo ve světě tam venku mi asi nedalo tolik jako právě LPA. Potkali jsme tam spoustu úžasných lidí jak místních, tak i z Česka a celé Evropy. Je to místo prodchnuté evropanstvím lidí, kteří žijí i pracují napříč Evropou, stejně jako i naše rodina.

Mnozí se do LPA každým rokem vracejí, někteří i s dětmi a/nebo rodiči, stejně jako my. A boží na tom je, že každý z nich si tu najde to své — podnikající freelanceři ocení kosmopolitní vibe s dobrými podmínkami pro práci i odpočinek; děti až neuvěřitelnou koncentraci dětských hřišť nebo to, jak jsou místní vůči dětem vstřícní a hodní; starší generace pak jedinečný beach strip na procházky a pláž jako stvořenou pro koupání a slunění od jara do zimy.

LPA toho ale nabízí mnohem víc — při velikosti Brna či Ostravy vše, co byste od moderního města čekali. Neomrzí se vám za pár týdnů jako nějaký turistický resort.

Vřele také doporučuji vytáhnout z LPA paty aspoň na výlet do hor či na jižní pláže, kde je teplo a slunečno téměř pořád (my máme rádi Puerto de Mogán; Maspalomas je na nás moc masové a komerční). Nejlepší autopůjčovna v LPA je Cicar, která má rozumné ceny, non-stop garážové stání a prozákaznický přístup s velkorysým pojistným krytím.

Celý ostrov je také vyhlášeným rájem motorkářů (viz videa Jindry Fáborského). V LPA je i česká půjčovna motorek Canary Ride, kterou provozuje Ondřej Vymětalík.

Kanárské ostrovy jsou jedinečné, každý jeden z nich. Gran Canaria má napříč jen 50 km, ale nabízí tolik přírodních krás, že se jí někdy přezdívá malý kontinent. Hory se vypínají do dvou tisíc metrů a kaňony na jižní straně ostrova skýtají dechberoucí výhledy. Turistické atrakce, krásné pláže, kulturní tradice, toho všechno tam najdete vrchovatě:

Epické video projektu Gran Canaria, Isla de Cuento

Máte-li pocit, že v článku něco důležitého chybí, napište mi a já jej rád doplním. A moc děkuji Lence za její fotky, komentáře a tipy, které jsem do článku také přidal.

Chcete slyšet víc?

O našem životě v Las Palmas de Gran Canaria jsem po vydání tohoto článku mluvil také v Brocastu a v podcastu Miloše Čermáka:

Sdílejte
a diskutujte

LinkedIn Facebook X (Twitter) Instagram

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí