Huberman o prokrastinaci

28. března 2023

Jeden by řekl, že o prokrastinaci už ví vše, ale věda jde stále kupředu.

Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman shrnul nejnovější vědecké poznatky z posledních 5 let a v nové epizodě svého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvané Leverage Dopamine to Overcome Procrastination & Optimize Effort vysvětluje, jak funguje dopamin, proč to úzce souvisí právě s prokrastinací a jak s ní bojovat.

Na rozdíl od tématu jak si zlepšit zrak tentokrát nepřipojujeme stručné shrnutí, protože tuto epizodu je opravdu lepší slyšet celou. K dispozici je na Spotify i YouTube a sám Huberman říká, že zvlášť o téma prokrastinace si posluchači hodně psali:

Mimochodem, Huberman byl nedávno hostem podcastu JRE a v nevídaně otevřeném rozhovoru rozebírá spoustu témat, která se týkají produktivity i zdraví:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

Časotvorba

Je to venku — Tomáš Vachuda dokončil a právě vydal svou dlouho připravovanou knihu Časotvorba o hospodaření s časem! K dispozici je zatím jako ekniha za 399 Kč.

S Tomášem jsme o připravované knize loni natočili i dlouhý rozhovor pro náš podcast:

Osobní produktivita Dana Gamrota

Daniel Gamrot na podzim v podcastu Seduo.cz popsal, co pro něj znamená osobní produktivita a věnoval se taky tomu, jaké chyby lidé v této oblasti nejčastěji dělají — třeba nastavením nereálných cílů.

„Hromada lidí si pod tím představuje výkon. Pro mě je to třeba to, že dodáváš věci, který přináší užitek. Tobě, firmě, rodině. A zároveň ty věci dokončuješ v kvalitě, za kterou si schopný dát ruku do ohně.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Byznyscast: Filip Dřímalka

Filip Dřímalka nedávno pokřtil svou druhou knihu Budoucnost NEpráce a také o ní teď mluvil v Byznyscastu Dana Tržila.

Velmi otevřeně přiblížil, jak je dnes postaveno jeho podnikání, jak se mu daří skloubit budování více projektů naráz i jak přistupuje k naceňování a penězům obecně.

„Na začátku jsem jezdil po Barcampech a akcích přes celou republiku, které nebyly placené, a moje maminka se vždycky ptala: Máš to aspoň dobře zaplacené? Nechápala, když řeknu ne, ale mám v tom jinou hodnotu. Nebyl jsem jí schopný vysvětlit, že něco dělám zadarmo, ale vyplácí se to teď.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

#13 Tomáš Vachuda

Logotvůrce Tomáš Vachuda vytvořil na volné noze stovky log a je mj. spoluautorem loga Českého hokejového svazu. Pracoval ale až 100 hodin týdně a nevyhnutelně vyhořel. Následoval radikální profesní obrat, který přibližuje jeho nová kniha Časotvorba. Dnes je z něj zapálený tvůrce (volného) času a vtipkuje, že kdyby si Elon Musk dopřával pracovní přestávky, už jsme dávno na Marsu.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Jak si zlepšit zrak

Pokud pracujete každodenně na počítači, je pro vás dobrý zrak nejspíš zásadní. A právě tomu, jak si zlepšit zrak, byla věnována celá jedna epizoda světoznámého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvaná The Science of Vision, Eye Health & Seeing BetterCo ví věda o zraku, zdraví očí a zlepšení vidění.

Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman v necelých 2 hodinách přináší ohromující přehled vědeckých poznatků. Vysvětluje, jak zrak funguje a co může každý z nás udělat pro jeho zlepšení a udržení do vysokého věku. Mimo jiné zmiňuje tyto zásady a cvičení:

  • Očím velmi prospívají 2 hodiny denně venku na denním světle. Po 90 min. práce by ideálně mělo následovat 30 minut venku, což Huberman zmiňuje i jinde jako vysoce funkční rozvrh.
  • Lidé přilepení k obrazovkám se málo dívají do dálky. Pobyt venku je na to ideální, ale i při práci na počítači je zdravé vykouknout ven do dálky aspoň co 30 minut, byť třeba jen krátce.
  • S vyšším věkem klesá schopnost očí zaostřovat do blízka či dálky. Schopnost akomodace se však dá udržet nebo dokonce i zlepšit zaostřovacím cvičením (pár minut denně).
  • Zdraví očí prospívá sledování pohybujících se předmětů. Venku je takových příležitostí hodně, ale může jít třeba i o sledování míčových her naživo. Toto cvičení tzv. smooth pursuit stačí provádět párkrát týdně 5-10 minut.
  • Některé suplementy (lutein, zeaxanthin) mohou zrak posílit nebo zpomalit jeho ochabování. Jejich uplatnění ale zjevně není tak univerzální jako u výše uvedených zásad péče o zrak.

Pokud vás téma zajímá, poslechněte si celou epizodu na Spotify či YouTube, kde jsou k dispozici anglické i španělské titulky:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí