Huberman o prokrastinaci

28. března

Jeden by řekl, že o prokrastinaci už ví vše, ale věda jde stále kupředu.

Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman shrnul nejnovější vědecké poznatky z posledních 5 let a v nové epizodě svého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvané Leverage Dopamine to Overcome Procrastination & Optimize Effort vysvětluje, jak funguje dopamin, proč to úzce souvisí právě s prokrastinací a jak s ní bojovat.

Na rozdíl od tématu jak si zlepšit zrak tentokrát nepřipojujeme stručné shrnutí, protože tuto epizodu je opravdu lepší slyšet celou. K dispozici je na Spotify i YouTube a sám Huberman říká, že zvlášť o téma prokrastinace si posluchači hodně psali:

Mimochodem, Huberman byl nedávno hostem podcastu JRE a v nevídaně otevřeném rozhovoru rozebírá spoustu témat, která se týkají produktivity i zdraví:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

Auto-GPT

V informování o AI nástrojích se záměrně omezujeme jen na ty klíčové, jako je ChatGPT, GPT-4, Midjourney — nebo právě novinka známá jako Auto-GPT.

Auto-GPT je autonomní „AI agent“, kterému zadáte v přirozeném jazyce nějaký úkol a on se jej pokusí splnit. K tomu využívá API volání ChatGPT (tj. GPT-4 nebo GPT-3.5) pro rozbor zadání, jeho rozdělení na podúkoly či dokonce ladění vlastního kódu. Umí také procházet či prohledávat internet, případně využívat dalších služeb, ke kterým dostane přístup.

Projekt vznikl jako open-source experiment na Githubu, ale vyvolal takové pozdvižení, že už je označován za příští velkou věc v AI. Služby jako tato mohou brzy plnit úlohu samočinného rešeršéra či asistenta, kterému zadáte jednodušší úkol a on vám doručí v krátkém čase použitelný výstup.

Samozřejmě to má ještě spoustu much, ale jisté kouzlo či ohromení AutoGPT experimentům upřít nelze. Vývojáři si mohou svého agenta rozchodit sami. Veřejnost pak může Auto-GPT v omezeném rozsahu vyzkoušet na webech jako AgentGPT či God Mode, případně kouknout na nějaké video:

Poznámka: O Auto-GPT byla také řeč v našem novém 4,5hodinovém rozhovoru s předním AI expertem Janem Romportlem 👇

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak si zlepšit zrak

Pokud pracujete každodenně na počítači, je pro vás dobrý zrak nejspíš zásadní. A právě tomu, jak si zlepšit zrak, byla věnována celá jedna epizoda světoznámého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvaná The Science of Vision, Eye Health & Seeing BetterCo ví věda o zraku, zdraví očí a zlepšení vidění.

Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman v necelých 2 hodinách přináší ohromující přehled vědeckých poznatků. Vysvětluje, jak zrak funguje a co může každý z nás udělat pro jeho zlepšení a udržení do vysokého věku. Mimo jiné zmiňuje tyto zásady a cvičení:

  • Očím velmi prospívají 2 hodiny denně venku na denním světle. Po 90 min. práce by ideálně mělo následovat 30 minut venku, což Huberman zmiňuje i jinde jako vysoce funkční rozvrh.
  • Lidé přilepení k obrazovkám se málo dívají do dálky. Pobyt venku je na to ideální, ale i při práci na počítači je zdravé vykouknout ven do dálky aspoň co 30 minut, byť třeba jen krátce.
  • S vyšším věkem klesá schopnost očí zaostřovat do blízka či dálky. Schopnost akomodace se však dá udržet nebo dokonce i zlepšit zaostřovacím cvičením (pár minut denně).
  • Zdraví očí prospívá sledování pohybujících se předmětů. Venku je takových příležitostí hodně, ale může jít třeba i o sledování míčových her naživo. Toto cvičení tzv. smooth pursuit stačí provádět párkrát týdně 5-10 minut.
  • Některé suplementy mohou zrak posílit nebo zpomalit jeho ochabování. Jejich uplatnění ale zjevně není tak univerzální jako u výše uvedených zásad péče o zrak.

Pokud vás téma zajímá, poslechněte si celou epizodu na Spotify či YouTube, kde jsou k dispozici anglické i španělské titulky:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Work-life balance s dětmi

Duo Michael Petrus a Tomáš Sobel v hodinovém povídání z konference Splash hovoří o tom, jak si nastavit work-life balance — pro kreativce na volné noze (s dětmi).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Hanka Zemanová o psaní knih

„První tři knihy byly mnohem víc vydřené a stály mě mnohem víc energie.“ Jak se u spisovatelky Hanky Zemanové vyvíjel přístup k práci na úspěšných knihách — od Biokuchařky po Rytmus roku? O tom mluví v krátkém klipu z výborné přednášky pro náš think-tank:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Outsourcing na volné noze

„Co můžu, tak outsourcuju,“ říká Petr Václavek v krátkém úryvku o ekonomice svého úspěšného projektu Dubánci — které činnosti dělá sám, co raději deleguje, i kdo je jeho vzor. Ukázka je z Petrovy přednášky pro náš think-tank:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí