Jak si zlepšit zrak

13. března

Pokud pracujete každodenně na počítači, je pro vás dobrý zrak nejspíš zásadní. A právě tomu, jak si zlepšit zrak, byla věnována celá jedna epizoda světoznámého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvaná The Science of Vision, Eye Health & Seeing BetterCo ví věda o zraku, zdraví očí a zlepšení vidění.

Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman v necelých 2 hodinách přináší ohromující přehled vědeckých poznatků. Vysvětluje, jak zrak funguje a co může každý z nás udělat pro jeho zlepšení a udržení do vysokého věku. Mimo jiné zmiňuje tyto zásady a cvičení:

  • Očím velmi prospívají 2 hodiny denně venku na denním světle. Po 90 min. práce by ideálně mělo následovat 30 minut venku, což Huberman zmiňuje i jinde jako vysoce funkční rozvrh.
  • Lidé přilepení k obrazovkám se málo dívají do dálky. Pobyt venku je na to ideální, ale i při práci na počítači je zdravé vykouknout ven do dálky aspoň co 30 minut, byť třeba jen krátce.
  • S vyšším věkem klesá schopnost očí zaostřovat do blízka či dálky. Schopnost akomodace se však dá udržet nebo dokonce i zlepšit zaostřovacím cvičením (pár minut denně).
  • Zdraví očí prospívá sledování pohybujících se předmětů. Venku je takových příležitostí hodně, ale může jít třeba i o sledování míčových her naživo. Toto cvičení tzv. smooth pursuit stačí provádět párkrát týdně 5-10 minut.
  • Některé suplementy mohou zrak posílit nebo zpomalit jeho ochabování. Jejich uplatnění ale zjevně není tak univerzální jako u výše uvedených zásad péče o zrak.

Pokud vás téma zajímá, poslechněte si celou epizodu na Spotify či YouTube, kde jsou k dispozici anglické i španělské titulky:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

Huberman o prokrastinaci

Jeden by řekl, že o prokrastinaci už ví vše, ale věda jde stále kupředu.

Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman shrnul nejnovější vědecké poznatky z posledních 5 let a v nové epizodě svého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvané Leverage Dopamine to Overcome Procrastination & Optimize Effort vysvětluje, jak funguje dopamin, proč to úzce souvisí právě s prokrastinací a jak s ní bojovat.

Na rozdíl od tématu jak si zlepšit zrak tentokrát nepřipojujeme stručné shrnutí, protože tuto epizodu je opravdu lepší slyšet celou. K dispozici je na Spotify i YouTube a sám Huberman říká, že zvlášť o téma prokrastinace si posluchači hodně psali:

Mimochodem, Huberman byl nedávno hostem podcastu JRE a v nevídaně otevřeném rozhovoru rozebírá spoustu témat, která se týkají produktivity i zdraví:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

GPT-4 + Midjourney 5

Kreativci na volné noze dostali za poslední rok k dispozici AI nástroje, kterými mohou zhmotňovat své nápady až ve fotorealistické kvalitě. Tady je názorná ukázka, jak může vypadat spojení dvou nejmodernějších AI nástrojů GPT-4 a Midjourney v praxi s dechberoucími výsledky:

Na tahu je nyní Adobe s novým AI produktem Adobe Firefly, který vzbudil velké nadšení mezi designéry.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Snyder o tyranii (a Ukrajině)

Svobodné podnikání svobodných jednotlivců je důležitou součástí svobodné společnosti. Avšak demokracie nikdy není v bezpečí před autokraty a tyrany, kteří ji nenávidí více než cokoli jiného.

Proto se významný historik Timothy Snyder rozhodl napsat své zásadní dílo o tyranii, které po vpádu Ruska na Ukrajinu rozšířil do podoby zcela jedinečné audioknihy On Tyranny (Expanded Audiobook Edition Updated with Twenty New Lessons from Russia's War on Ukraine).

Více v audiorecenzi Roberta Vlacha v podcastu Co čtu:

Za poslech stojí také vynikající Snyderovo interview, které nedávno uvolnila americká televize PBS na YouTube:

Tomáš Baránek & Brocast

Lifehacker a nakladatel Tomáš Baránek byl hostem nového Brocastu. Byla řeč o zdraví, lifehackingu, osobním rozvoji, technologiích a samozřejmě o knihách z Melvilu.

Celý rozhovor je na Spotify i YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Vysoce funkční rozvrh

Chcete letos nějak vylepšit svůj pracovní režim? Andrew Huberman, profesor neurobiologie na Stanfordu a tvůrce vyhlášeného podcastu Huberman Lab, má pro vás tip na vysoce funkční rozvrh:

  1. Sluneční světlo a pohyb
  2. Splnění úkolu
  3. Přemýšlení, reflexe
  4. Opakujte 1-3
  5. Spánek

A samozřejmě jezte zdravě, hydratujte, buďte s lidmi a vyhýbejte se ztrátě energie, tj. nemíchejte různé stavy mysli napříč výše uvedenými kroky a praktikujte jejich funkční oddělování.

Každá fáze může mít samozřejmě různou délku trvání. Klíčové je naučit se skutečně zapínat a vypínat různé režimy myšlení a jednání, přiměřeně nejrůznějším nárokům každodenního života. Není nic horšího než někdo, kdo se neumí přepnout.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí