Jak si udržet dobrý zrak a zdravé oči

29. června 2023

Pracujete každý den na počítači nebo počítáte denní čas strávený na mobilu v hodinách? Pak byste měli vědět něco o udržování dobrého zraku a zdraví očí.

Před několika měsíci jsme se s vámi podělili o skvělý díl podcastu profesora neurobiologie na Stanfordu Andrewa Hubermana o tom, jak si zlepšit zrak.

Nyní se k tomuto tématu vrátil s novou epizodou nazvanou Jak zlepšit zdraví očí a oddálit ochabování zraku, do které si pozval svého přítele a kolegu, profesora a vedoucího katedry oftalmologie na Stanfordu, Dr. Jeffreyho Goldberga.

V epizodě diskutují o tom, jak udržovat a posilovat zdraví očí v průběhu života, o výhodách a nevýhodách brýlí včetně toho, zda byste měli nosit brýle na čtení, o používání a rizicích kontaktních čoček, co zvážit před laserovou operací očí LASIK, o průhledných plovoucích skvrnkách v očích (tzv. floaters), o syndromu suchého oka, o významu slunečního záření a ochrany před UV zářením a o konkrétních cvičeních pro zlepšení zraku a zdraví očí.

Na epizodu se můžete podívat na YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter)

Podobné novinky

Spěte sladce

Kvalitní spánek je základ. A lifehacker Tomáš Baránek z Jan Melvil Publishing teď přesně na tohle téma vydává svůj očekávaný videokurz Spěte sladce. Know-how sdílí v celkem 18 videích a pro potřeby kurzu sestavil i unikátní spánkový deník, ke kterému na webu píše:

„Čím více se o spánku v průběhu kurzu dozvíte, tím více ovlivňujících faktorů na sobě budete zkoumat. Výsledkem bude váš vlastní dokument plný konkrétních dat, ze kterých snadno vyčtete, co vám dělá dobře, čeho se vyvarovat a jak svůj spánek hacknout.“

V předprodeji si můžete kurz koupit s výraznou slevou.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Zdraví v podnikání

Jak v podnikání pečovat o tělo a mysl? Jakub Zadražil a Martin Šafařík se tomuto tématu nedávno věnovali v podcastu DoToho! Rozebrali mj. proč je lepší jít do řízeného diskomfortu než maximalizovat komfort, jak efektivně odpočívat nebo jak udržet rovnováhu mezi prací, vztahy, rozvojem a zdravím.

I když zmiňují primárně práci ve firmách, doporučení a myšlenky, které sdílí, jsou přenositelné pro podnikatele a freelancery obecně.

„Když v práci unavím hlavu na maximum, tělo přežívá. A pak se doma vykydnu na gauč? Chápu, že je to to nejlehčí řešení, ale zas je tam ta dualita: vyberu si komfort, ale pak to tělo, ke kterému se takhle dlouhodobě chovám, bude nekomfortní.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

#20 Milan Sedláček

Milan Sedláček je přední český (nebo spíš moravský) expert na oblast vinařství, vinohradnictví a výroby vína. Je autorem online encyklopedie Znalec vín a dalších publikací. Vedl úspěšné vinařské podniky, zaučoval someliéry a dnes jako konzultant pomáhá budovat nová vinařství. K natáčení našeho rozhovoru přivezl 22 lahví vína na degustaci. Zbývá jen popřát příjemný poslech a na zdraví!

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

#18 Hanka Zemanová

Hanka Zemanová je autorkou tří obrovských bestsellerů o zdravém jídle, vaření a životním stylu: Biokuchařka, BioAbecedář a Rytmus roku. V tomto otevřeném 5hodinovém rozhovoru vypráví nejen o zdravém jídle, umění žít a krásách života na venkově, ale také o práci spisovatelky na volné noze, moderním rodičovství či své poslední cestě do světa naslepo, která jí otevřela nové a netušené obzory.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Jak si zlepšit zrak

Pokud pracujete každodenně na počítači, je pro vás dobrý zrak nejspíš zásadní. A právě tomu, jak si zlepšit zrak, byla věnována celá jedna epizoda světoznámého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvaná The Science of Vision, Eye Health & Seeing BetterCo ví věda o zraku, zdraví očí a zlepšení vidění.

Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman v necelých 2 hodinách přináší ohromující přehled vědeckých poznatků. Vysvětluje, jak zrak funguje a co může každý z nás udělat pro jeho zlepšení a udržení do vysokého věku. Mimo jiné zmiňuje tyto zásady a cvičení:

  • Očím velmi prospívají 2 hodiny denně venku na denním světle. Po 90 min. práce by ideálně mělo následovat 30 minut venku, což Huberman zmiňuje i jinde jako vysoce funkční rozvrh.
  • Lidé přilepení k obrazovkám se málo dívají do dálky. Pobyt venku je na to ideální, ale i při práci na počítači je zdravé vykouknout ven do dálky aspoň co 30 minut, byť třeba jen krátce.
  • S vyšším věkem klesá schopnost očí zaostřovat do blízka či dálky. Schopnost akomodace se však dá udržet nebo dokonce i zlepšit zaostřovacím cvičením (pár minut denně).
  • Zdraví očí prospívá sledování pohybujících se předmětů. Venku je takových příležitostí hodně, ale může jít třeba i o sledování míčových her naživo. Toto cvičení tzv. smooth pursuit stačí provádět párkrát týdně 5-10 minut.
  • Některé suplementy (lutein, zeaxanthin) mohou zrak posílit nebo zpomalit jeho ochabování. Jejich uplatnění ale zjevně není tak univerzální jako u výše uvedených zásad péče o zrak.

Pokud vás téma zajímá, poslechněte si celou epizodu na Spotify či YouTube, kde jsou k dispozici anglické i španělské titulky:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí