Jak freelanceři doopravdy přicházejí k novým klientům? To je výborná otázka, na kterou hledá odpověď rychlý průzkum Eliny Jutelyte z mezinárodní Freelance Business Community s podporou řady partnerů včetně nás a Freelancing.eu.
Vyplnění dotazníku nezabere ani 5 minut.
Oceňovaná překladatelka Michaela Škultéty mluví v novém podcastu Inspiruj.se otevřeně o tom, jak její práci mění a bude měnit umělá inteligence.
„V překladatelské komunitě je to teď snad nejdiskutovanější téma. Část lidí se bojí, část lidí říká, přijdeme o práci, skončili jsme, část říká, počítač nikdy nenahradí lidské překlady ve smyslu krásné literatury, která je opravdu tvůrčí. Já jsem někde uprostřed. Mě to fascinuje, ale že bych nad tím úplně mávla rukou a řekla si, že to pro mě a mou práci žádné důsledky mít nebude, to ne. Ona se ta práce změní a mění se už teď.“
Americká business koučka Sarah Duran je jedním z nejvýraznějších autorů, kteří píší o podnikání na volné noze. Řadu jejích článků jsme v minulosti sdíleli, ale teď přichází s něčím extra:
Boss Mindset je bezplatný online workshop, který Sarah pořádá pro freelancery, konzultanty a sólopodnikatele v pátek 29. září 2023 od 17 hod. našeho času.
Sarah je skvělá, zkušená a je hlasitým zastáncem provozování podnikání na volné noze coby výnosného byznysu. A přesně o tom by její workshop měl být. Máte tedy jedinečnou příležitost poznat Sáru osobně a když to nestihnete, aspoň se přihlaste k odběru jejího The Hustler’s Manifesto na Substacku.
Zajímá vás, stručně a jasně, jak je to s tím připravovaným statusem umělce pro profesionály pracující v kultuře?
Jednu z nejsrozumitelnějších odpovědí nabízí nedávný rozhovor s Ondřejem Lipárem z Asociace spisovatelů. Vysvětluje, že nyní jde hlavně o to kulturní profesionály definovat a říct, kdo může status umělce získat. Na to pak teprve může navázat nějaká forma podpory. Jinými slovy, bude to běh na delší trať.
“Stát zavedením statusu kulturního profesionála vlastně jenom říká: pracovat v kultuře je specifické, je to něco jiného než být zaměstnanec, je to něco jiného než být podnikatel nebo OSVČ, protože v této oblasti klasický trh nefunguje, není to klasická hra nabídky a poptávky. Je to práce, která je často nepravidelná, nesouvislá, nárazová, a lidé, kteří takto pracují, se často dostávají do složitých životních situací. Stát přijetím zákona o statusu kulturního profesionála řekne, my tohle uznáváme, tady pro vás máme nějakou škatulku, nějaké označení. Abyste se do ní dostali, musíte splnit takováto kritéria. To je úplný základ. Teprve ve chvíli, kdy se podaří něco takového definovat, může stát začít tuto specifickou situaci zohledňovat v konkrétních opatřeních.“
Lipárův pragmatický přístup vyniká zejména ve srovnání s vyhrocenou veřejnou debatou o tomto tématu — viz třeba stejně starý rozhovor se zakladatelem Kulturní sféry Lukášem Viltem, který mluví bez obalu jazykem třídního boje o vykořisťování uměleckých profesí producenty.
Elaine Pofeldt, autorka knihy The Million-Dollar, One-Person Business, je jednou z opravdu originálních autorek o podnikání na volné noze, zvlášť pokud jde o vysokopříjmové freelancery.
Její nedávný článek pro Forbes 10 Niches Where Very Lean Businesses Are Making Big Money je toho dalším příkladem:
Elaine analyzovala statistická data v USA, aby identifikovala niky, kde mikropodnikatelům s maximálně čtyřmi zaměstnanci zbývá po vyplacení mezd nejvíce peněz. V článku uvádí desítku těch nejlukrativnějších. Ta zahrnuje třeba výrobu másla, alkoholu, nebo sirupů a koncentrátů.
Jasně, tohle asi nebudou zrovna práce snů pro spoustu lidí, ale po stránce peněz to může být (přinejmenším v Americe) očividně jiná písnička; a o to Elaine šlo.
Advokátka a naše členka Ilona Černochová se ve své profesi prosadila se zaměřením na realitní právo. V rozhovoru teď mj. popisuje, jak se o specializaci vlastně rozhodovala i jak se jí podniká bez podpory sociálních sítí: „Čím více máte specifikovanou cílovku, tím větší máte šanci své klienty přitáhnout.“
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.