Připraví AI vývojáře o práci?

28. dubna 2023

„Je nástup AI ohrožením či příležitostí pro vývojáře? Mnozí se obávají, že AI nahradí lidské softwarové inženýry nebo ztíží juniorním programátorům vstup do profese jako takové. Ale co když je to ve skutečnosti právě naopak?“, píše v úvodu pozoruhodného článku Empowered by AI: Why junior devs have the winning edge jeho autor Honza Javorek.

Honza stojí za osvětovým projektem Junior.guru pro začínající vývojáře, jejichž potřebám a zkušenostem rozumí jako málokdo. Jeho dlouhý text je tak plný hlubokých postřehů a silných argumentů proti rozšířenému názoru, že ChatGPT, GPT-4 a podobné nástroje připraví juniorní a méně schopné vývojáře o práci.

Tip: Dlouhou pasáž na podobné téma najdete také v našem novém rozhovoru s předním AI expertem Janem Romportlem.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter)

Podobné novinky

#26 Miloš Čermák

Pusťte si spekulativní rozhovor s Milošem Čermákem o tom, jak může vypadat naše budouc(t)nost! Miloš píše o technologiích už od 80. let a aktuálně se jako lektor i publicista nejvíce věnuje tématu umělé inteligence. Jako kmotr našeho podcastu a ostravského QQ podcast studia, kde natáčíme, je zároveň prvním vracejícím se hostem, kterého jsme pozvali na dlouhý rozhovor podruhé.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Miloš Čermák Proti proudu

Miloš Čermák ve výborném rozhovoru v podcastu Proti Proudu mluvil o své vášní pro psaní i jak mu umělá inteligence šetří čas. Spolu s Danem Tržilem otevřel taky téma dlouhověkosti a popsal rutinní cvičení, která mu pomáhají udržet balanc v osobním i profesním životě.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

AI–člověk Jan Romportl

4,5hodinový rozhovor o umělé inteligenci?

S top AI expertem Honzou Romportlem, který je navíc čerstvě na volné noze?

To chceš! — 2. epizoda nového podcastu Na volné noze je zde 🤩

Jan Romportl je AI–člověk. Vystudoval kybernetiku a umělou inteligenci, pak vedl vyhlášené AI centrum O2. Teď je na volné noze jako AI expert a konzultant. V novém rozhovoru si s Robertem Vlachem povídali o nástupu umělé inteligence.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

GPT-4 v ChatGPT Plus

Horká novinka: OpenAI uvolnila napjatě očekávaný model umělé inteligence GPT-4 pro platící uživatele služby ChatGPT Plus v omezené zkušební verzi.

Společnost OpenAI mimochodem nedávno koupila doménu AI.com a každý její nový produkt vyvolává celosvětové pozdvižení. Model GPT-4 nebude výjimkou. Mnozí freelanceři, a zejména ti pracující hlavou jej budou bezpochyby záhy používat jako pracovní nástroj.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

ChatGPT

Letošní AI revoluce nezpomaluje, naopak. Laboratoř pro výzkum umělé inteligence OpenAI, která letos vyvolala obrovský rozruch generátorem obrázků DALL·E 2, uvolnila pro veřejnost další bombu!

S nástrojem ChatGPT můžete volně konverzovat v angličtině i češtině. Zodpoví ledasjakou otázku, nebo vám dokonce pomůže s brainstormováním nápadů či psaním počítačového kódu.

ChatGPT spustil hotovou mánii, kterou náš člen a přední český expert na umělou inteligenci Jan Romportl komentuje na LinkedIn a mj. upozorňuje:

„ChatGPT v žádném případě není náhrada googlení! Ještě ne. Leckde na sociálních sítích uvidíte různé výkřiky, jak tím rovnou můžete nahradit Google. Prosím, prosím, PROSÍM! Nevěřte jim, a už vůbec se k nim nepřipojujte. Proč? Protože ChatGPT se nikde nedotazuje internetu na aktuální stav faktografických věcí. Jeho znalosti o světě jsou zamrzlé v roce 2021. Asi neví ani o válce na Ukrajině nebo o smrti královny Alžběty. A taky protože ho můžete pořád dost oblbnout a přesvědčit ho, aby si začal vymýšlet hrozně rozumně znějící nesmysly…“

Podstatu fungování nástroje vtipně komentuje i vývojář David Grudl v glose Návod k pochopení ChatGPT:

„Jde vlastně o opak Siri, Alexy a podobných asistentů, kteří se snaží pochopit váš pokyn a podle něj dohledat informace nebo třeba ztišit hudbu. ChatGPT nic nedohledává ani nic neztišuje. ChatGPT se jen snaží skládat slova do celků, které nám budou připadat smysluplné. A umí to zatraceně dobře. Přitom jednotlivým slovům z našeho pohledu vůbec nerozumí, neví, co znamenají v realitě. Jen přečetl tolik knih, scénářů, rozhovorů, prostě textů, že toho hodně vytušil a nestydí se to využít. Podobně jako já, když jsem svého času rád vedl dlouhé diskuse o Hře o trůny, aniž bych viděl jediný díl, a když jsem to pak přiznal, mnozí tomu nechtěli věřit.“

PS: ChatGPT v novém videu krátce rozebral i Petr Mára:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí