První dva roky podnikání

14. července 2008 Robert Vlach

Rozjezd podnikání na volné noze většinou trvá zhruba dva roky. Toto období může být značně náročné a začátečník, který chce být úspěšný, by s tím měl počítat a být připraven.

Jedním z největších rozdílů mezi podnikáním firmy a kariérou nezávislého profesionála je odlišné pojetí úspěšnosti. Zatímco firma většinou usiluje o nějakou formu měřitelné expanze, úspěšný profesionál na volné noze roste především v povědomí veřejnosti a jeho nejcennější kapitál pak představuje dobrá reputace.

V českém školství, médiích a státních programech podpory podnikatelů se jednoznačně upřednostňuje firemní podnikání. Studenti ekonomických škol, jakož i začínající podnikatelé a živnostníci jsou vedeni k tomu, aby o svém podnikání uvažovali jako firmy. Cítí pak potřebu firmám přímo konkurovat a to je soutěž, ve které je obtížné udržet krok. Prvopodnikatelé, se kterými se potkávám, byli těmto vlivům více či méně vystaveni, a proto mívají o podnikání na volné noze dosti zkreslené představy.

Zatímco někteří začátečníci se obávají, že podnikání by pro ně mohlo být příliš velkým soustem, mnozí mají naopak velké oči. Ve svých snech se až příliš často vidí jako úspěšní majitelé zavedených firem a je jasné, odkud se tato představa bere. Na vině je předem naočkovaná vize toho, čeho mohou v podnikání jako jednotlivci dosáhnout.

Nemám vůbec nic proti firmám a jejich způsobu podnikání, ale je smutné, že tento rychlejší a celkově agresivnější styl se stal v Česku synonymem pro podnikání jako takové. Kdykoli mám příležitost přednášet nebo radit začínajícím podnikatelům, snažím se jim především ukázat, že ve skutečnosti existuje mnoho dalších možností, jak k podnikání přistupovat.

Dlouhodobý výhled

Mnoho barev oslepuje
mnoho tónů ohlušuje
mnoho chutí otupuje jazyk
lovy a štvanice člověka poblázní
drahé věci člověka svedou z cesty
proto se moudrý stará o svoje nitro
a ne o své oko
podržuje první a odmítá druhé
Lao-c': Tao te ťing (čínský spis, 600 př. n. l.)

Pokud se rozhodnete pro podnikání na volné noze, je velice důležité, abyste pochopili, že jde v zásadě o běh na dlouhou trať. Není kam spěchat a vy nemáte absolutně žádnou povinnost účastnit se na soudobém pracovním šílenství (čeští manažeři běžně přiznávají pracovní dobu až 16 hodin denně). Uvědomte si, že špičkový profesionál zraje s časem a nabytými zkušenostmi, takže jeho kariéra obvykle vrcholí v samotném závěru. Na tom nic neuspěcháte, a proto ani není třeba se někam hnát.

Úspěšné podnikání na volné noze zpravidla nespočívá v tom, že uděláte rychle co největší díru do světa. Náhlý věhlas by vás pravděpodobně donutil pracovat více, než by vám bylo milé, a zároveň byste museli v rychlém sledu řešit složité situace spojené s růstem podnikání. Proto je pomalejší a postupný rozjezd pro většinu nezávislých profesionálů nejlepší.

Rozjezd podnikání

Úvodní fáze podnikání na volné noze trvá zhruba dva roky, plus minus jeden rok podle toho, jak velká je konkurence v oboru, kolik času věnujete přípravě apod. Pokud se vám za tuto dobu podaří zajistit si alespoň nutný příjem a zároveň vybudovat základy dobrého jména v oboru, můžete to považovat za velký úspěch.

Mnozí začátečníci, zvyklí na zaměstnanecké jistoty, bývají zaskočeni tím, jak skromné začátky podnikání na volné noze jsou. To k tomu ale patří. Nesmíte podléhat malomyslnosti a ztrácet nervy, když se hned nedaří. Nedočkavost je častou začátečnickou chybou s vážnými následky. Pokud vytrváte, v budoucnu už vás většinou čekají jenom ty příjemnější věci.

Trpělivost následovat přirozený sled událostí má při rozjezdu podnikání svůj nezanedbatelný význam. Vaším cílem by mělo být dosažení základní stability. Podobně jako není dobré žít v neustálé nejistotě, jestli budete mít dost zakázek, není ani dobré mít práce přespříliš a dělat si starosti z toho, že nestíháte a kazíte si pověst. Nejlepší je něco mezi. Z toho plyne, že zatímco méně poptávaní začátečníci musí přidat, ti žádanější by měli naopak uplatnit prostředky, které růst jejich podnikání zpomalí na zvladatelnou úroveň, řekněme 50–100 % ročně. Nejlepším pomocníkem je zde samozřejmě správné stanovení ceny.

Někdy je výhodné prolnout rozjezd podnikání s koncem předchozí profesní dráhy při studiu či zaměstnání. I když se tak nebudete moci nové práci plně věnovat, snížíte tím pocit nejistoty i některá rizika. Zejména studenti s dostatkem volného času se mohou velice dobře zapracovat a současně těžit z daňových úlev, které jim stát nabízí.

Koncentrace na jádro podnikání a soustavné pracovní nasazení je hlavním klíčem k úspěšnému zahájení podnikání. Čím kvalitněji budete mít zpracovaný podnikatelský záměr a čím vytrvaleji budete pracovat na jeho uvedení do praxe, tím lépe pro vás. Pokušení jít rychle kupředu, třeba i za cenu nahodilých a neplánovaných změn, může být velké. V takových chvílích je ale nejlepší se vždy zastavit a rozpomenout se, jestli je pro vás důležitější rychlý růst, anebo nalezení potřebné stability pro další rozvoj.

Jako začátečníci máte záviděníhodnou příležitost budovat své podnikání z ničeho na zelené louce. Nedělejte si zbytečně dluhy, abyste dosáhli rychlého růstu, když můžete objevovat krásy nezávislého podnikání postupně a každý krůček si náležitě vychutnat. Podnikání na volné noze není mechanická záležitost. Je to cesta osobního rozvoje podpořeného přátelskými vztahy se širší profesní komunitou.

První dva roky jsou pro prvopodnikatele stejně důležité jako pro zdravý vývoj novorozence. Obchodní praktiky a kontakty, které si v tomto období osvojíte, ovlivní prakticky vše, na co později sáhnete. Dopřejte si čas objevovat tento nový svět pomalu krok za krokem, abyste všechny zkušenosti plně vstřebali. Vyhnete se tak chybným návykům, které by vám později komplikovaly pracovní život.

Sdílejte
a diskutujte

Facebook Twitter LinkedIn Instagram

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí