Literární dokumentaristka a vydavatelka Barbora Baronová ve svém příspěvku sdílí, co jí v uplynulém období nejvíce pomohlo při ochraně podnikání.
Podle filosofky Alice Koubové zvýšíme svou odolnost vůči krizi akceptováním faktu, že stavem obvyklým není zaručenost, ale nejistota. Proto je důležité v časech neochromení budovat záchranné mechanismy do budoucna. Krizi profesní v mém případě následovala v uplynulých měsících i krize osobní. Den po dni vše zvládat mi pomohlo to, že jsem roky předtím pěstovala férové a autentické profesní i mezilidské vztahy a měla jsem promyšleno několik záložních plánů. V nejhlubší krizi totiž člověk jedná automaticky, a to s jediným cílem – přežít.
Mně nejvíc při „ochraně“ podnikání v krizi pomohlo:
V rámci společnosti obecně – co se oblasti vydávání knížek a literatury týče – se za rok krize ukázalo, že v Česku existuje vůle podporovat kreativní průmysly, že je možná systémová změna v rámci literárního provozu podporující bibliodiverzitu – knižní rozmanitost, že je možné měnit chápání role kultury a zlepšovat postavení umělců ve společnosti – vše je však pořád ještě běh na velmi dlouhou trať. Nicméně krize tuto diskusi alespoň otevřela, což je první velký úspěch.
Jiří Valášek šéfoval svářečské firmě a o řemeslu nevěděl nic. Pak si ale jednou vzal elektrody do ruky, na hlavu nasadil svářečskou kuklu a rozhodl se, že za psací stůl se už nevrátí.
Dneska je z něj vášnivý svářeč a propagátor řemesla, který ve své Kovosdílně na Štvanici předává zkušenosti a umožňuje lidem rozvíjet nové dovednosti a objevit magii sváření.
„Dřív nám sem kromě studentů chodili bankéři, právníci, ale dneska jsou to hlavně ajťáci. Tedy, já nevím, jestli jsou to přímo ajťáci, říkám tak každému, kdo se živí mačkáním entru. Jsou vyhořelý na troud. Je to z nich cítit. Když se jich zeptáš na práci, tak vzdychnou a nic neřeknou. Ale dobrý je, že dva z nich se svou prací sekli, myslím, že dělali v PR, a odešli to bouchat do nějaké designové dílny,“ říká Valášek v obsáhlém rozhovoru na Finmagu.
Petr Vizina natáčí pro Aktuálně výborný podcast Na dotek, jehož hosty jsou lidé ze světa kultury — spisovatelé, hudebníci a jiní umělci, často profesionálové na volné noze. Petr má kultivovaný styl moderování a inteligentní otázky, na které dostává neméně chytré odpovědi. V archivu pořadu tak snadno najdete témata, osobnosti a příběhy, které vás inspirují a obohatí.
Specialista na newslettery a náš člen Martin Kavka mluvil před pár dny v Radiu Prostor o svém projektu Čeština 2.0 a knize Hacknutá čeština, která na něj navázala. V rozhovoru se věnuje i vývoji jazyka obecně a jak ho sami umíme používat např. při psaní.
„Mrzí mě, že se neučíme psát prakticky pro život. Je to jedna z nejlepších dovedností, psát stručně, jasně, srozumitelně. Chtěl bych to změnit.“
V souvislosti s tím se určitě vyplatí zmínit Martinův nový projekt Filtr, který odstartoval v září:
„Je to můj drobný příspěvek ke srozumitelné komunikaci. Chci učit lidi psát stručně a jasně. Věřím, že to může pomoci na mnoha úrovních – s Filtrem zprvu cílím na interní komunikaci ve firmách. Do budoucna chci jeho záběr rozšiřovat.“
Mega-skvělý rozhovor o podnikání se Zuzkou Bílkovou z manufaktury na vlněné přikrývky Besky v podcastu Jedno procento Miloše Čermáka!
Zuzka se rozpovídala o tom, jak funguje řemeslná výroba lůžkovin, jak je možné fungovat se staletými stroji, co ji k podnikání přivedlo i na jakých hodnotách své podnikání staví. Příjemný poslech a zároveň obrovská nálož zkušeností pro každého, kdo chce něco vyrábět a uspět v konkurenci s masovou globální produkcí.
Tuhle epizodu si určitě dejte:
Jsme z toho venku? Roste poptávka a s ní i ceny? Jak se freelanceři poprali s omezeními a překotným přesunem podnikání do online prostředí? A jsou na tom dnes líp než před rokem, nebo se na nich podepsala únava? Přečtěte si, jak to vidí oni sami.
Číst dálOdebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.