Návod pro studenty, kteří se chtějí osvobodit z koloběhu úmorných a mizerně placených brigád — jak začít podnikat, zpeněžit své dovednosti a získat cenný kariérní kapitál.
Začnu tím nejdůležitějším:
Drobné podnikání během studia vám umožní vydělávat při srovnatelném úsilí mnohem více peněz než na brigádách. Běžně 300 až 800 Kč/hod (podle oboru).
A není v tom žádný velký háček, investice, ani riziko.
Naopak. I kdyby to nevyšlo, o nic nepřijdete, zato však získáte cennou životní zkušenost. Zažijete na vlastní kůži, o čem podnikání skutečně je. A nebude to ani úplný krok do neznáma. Někteří z vašich spolužáků už možná takto na volné noze podnikají a jde jim to.
Pokud studujete, živí vás rodiče a přivyděláváte si na brigádách, máte možná o podnikání trochu neurčitou a zároveň hodně zjednodušenou představu. Může vypadat nějak takhle:
Co je uvnitř? Nálož problémů a rizik? Pirátský poklad? Nebo něco úplně jiného?
Otázky jsou na místě. Já třeba mám podobně nejasnou představu o tom, co je uvnitř, když zvednu kapotu auta nebo když rozeberu počítač. Spíš jen tak matně tuším, kde co je.
Úplně stejné je to (podle mých zkušeností) s představami studentů o podnikání. Nejčastěji si představují složitou, časově a investičně náročnou činnost s nemalým rizikem.
Paradoxní je, že tato představa je mylná i pravdivá zároveň. Jak je to možné?
Podnikání nemá jen jednu formu, není to jediná věc. Je to pojem, kterým se odkazujeme na obrovsky pestrou škálu nejrůznějších přístupů k investování a vydělávání peněz.
Pokud bychom pomyslnou krabici s nápisem Podnikání otevřeli a chtěli pochopit, co obsahuje a jak to funguje, museli bychom si ji nejprve roztřídit — nejlépe podle složitosti:
Příklady na obrázku ilustrují obrovský rozestup mezi superjednoduchým osobním podnikáním na volné noze a supersložitým podnikáním nadnárodních společností.
Celá paleta přístupů k podnikání je ještě pestřejší. O každém se toho dá napsat hodně, ale pro nás je v tuto chvíli důležité uvědomit si aspoň dvě významné skutečnosti:
Není divu, že když se pak řekne podnikání, představí si většina studentů něco nad jejich chápání a možnosti! Školy se budou muset změnit. My to však můžeme udělat hned.
Podnikání na volné noze (anglicky se mu říká freelancing) představuje ten nejjednodušší styl podnikání vůbec:
Práce na volné noze obnáší i mnohá úskalí, jako jsou výkyvy v příjmech nebo chyby při jednání s klienty. Jako studenti ale máte výhodu nízkých nákladů a rodinného zázemí.
Nemáte moc co ztratit, zato můžete opravdu hodně získat. Mnozí úspěšní podnikatelé rozjížděli svůj byznys jako vedlejšák při studiu. Třeba Radim Jančura se Student Agency.
Základní a nejdůležitější rada do začátku zní:
Najděte svou nejcennější dovednost z hlediska toho, za co jsou zákazníci ochotni platit, a zkuste ji zpeněžit. Nabídněte ji těm, kteří by o ni mohli mít zájem.
No dobrá, ale co když žádnou takovou dovednost nemáte? Moc tomu nevěřím, ale kdyby přeci jen, porozhlédněte se, po jakých dovednostech je sháňka a zkuste si nějaké osvojit.
Podnikání na volné noze je především o dovednostech. Často vůbec nejde o to, co studujete. Prodejte to, o co je zájem, co vás baví a v čem jste dobří:
Kdo umí jazyky, učí je nebo překládá. Kdo vládne češtinou, tvoří texty či korektury. Kdo si rozumí s počítačem, dělá grafiku, weby nebo aplikace. Kdo je zručný, něco vyrábí…
Zpeněžit se dají i dovednosti, jako je servis kola, cvičení psa nebo veganské vaření. Tržní ekonomika nabízí nepřebernou škálu možností, stačí se dívat pozorně kolem sebe.
Nejlepší je strategie tzv. malých sázek. Spočívá v tom, že postupně v malém zkoušíte, co vám jde a o co by mohl být zájem. Tomu pak strategii přizpůsobujete.
Nebudu vám nic malovat narůžovo. I podnikání může být úmorná dřina za málo peněz. Jenomže tady to bude záležet hlavně na vás, vašem přístupu a přípravě. Co doporučuji:
Ale hlavně — nekomplikujte to!
Do vod podnikání se můžete vrhnout ještě dnes tím, že sepíšete své dovednosti nebo odpovíte na nějakou poptávku — ne jako zaměstnanci, ale jako partneři a dodavatelé.
I kdybyste se hned v počátku spálili, uděláte první průlomovou zkušenost a další kroky směrem k úspěšnému podnikání pak mohou rychle následovat.
Je to docela hukot, co? Věřte mi, není to tak složité, jak to na první pohled vypadá.
Úplně na závěr mám pro vás bonbónek — záznam vynikající přednášky úspěšného grafika Kuby Krčmáře pro studenty UTB Zlín, jak obstát na volné noze ve světě komerce:
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.