Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Krotitelé času

Krotitelé času

10. 2. 2011, napsal Robert Vlach

Špičková osobní produktivita je nemyslitelná bez systematického přístupu. Co když vám však žádný systém dlouhodobě nevyhovuje?

Efektivní hospodaření s časem je pro většinu nezávislých profesionálů klíčový problém. Jeho správné řešení může významně posunout hranice našich osobních možností, a tedy citelně zvýšit příjmy, potažmo časovou rezervu a s ní i spolehlivost. Profesionála, který již své hranice napjal k prasknutí, poznáte snadno:

Zní to povědomě? Všechny tyto příznaky jsou předzvěstí špatné spolupráce. Osobně se takovým partnerům raději preventivně vyhýbám, přestože mám pro jejich situaci pochopení. Málokdo je systematický a organizovaný od přírody. Většina z nás se tomu musí tvrdě učit.

Jenom chtít bohužel nestačí. I při dobré vůli je cesta ke zlepšení složitá. Každý systém pro organizaci času je sice lepší než nic, ale jeden obvykle nestačí. Ani ty nejpropracovanější metodiky totiž nejsou univerzální a vyžadují inteligentní dotváření.

V praxi je téměř nemožné napasovat efektivně celé podnikání do jediného schématu. Chce-li být profesionál flexibilní, musí ovládat širší repertoár prostředků ke zvyšování produktivity práce. A čím bohatší je jeho paleta možností, tím lepších dlouhodobých výsledků dosahuje.

Následující výčet ukazuje, jak může takový individuální megamix vypadat. Jde o osvědčené metody či prostředky, které sám používám. (Vaše vlastní kombinace bude pochopitelně jiná.)

Velcí pomocníci, náročnější na zavedení

„Dokonalosti nedosáhneme tehdy, když už není co přidat, ale pokud už nemáme co odstranit.“ Antoine de Saint-Exupéry

Malí pomocníci, pro použití ihned

„Dokonalost se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“ Michelangelo

Zákazník nepočká

Nejen ve vlastním podnikání jsem se nesčetněkrát přesvědčil, že rychlost je stejně důležitá jako kvalita nebo cena. Náročný zákazník už není ochoten čekat, než se někdo milostivě rozhoupe. Chce všechno rychle, hned. A rychlost, to je především efektivní systém.

Vím, že intuitivně založeným osobnostem se jakýkoli systém protiví. Ale dojíždějí na to. Chyby pak raději hledají na klientech a ti je pochopitelně častěji opouštějí. Pokud nejste systematický typ, změňte svůj postoj dřív, než se to začne dít i vám.

Ovládnutí času je umění, takže i jako volnomyšlenkáři a umělci si můžete přijít na své. Portfolio menších prostředků a technik vám potřebu jednoho metodického systému skvěle nahradí, aniž byste se museli vzdávat své osobitosti a intuitivního přístupu k práci.

Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2020 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS