Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Katalog > Ing. Pavel Horka

Ing. Pavel Horka

výrobce slaměných panelů pro stavbu přírodních domů ze slámy

Ing. Pavel Horka
Ing. Pavel Horka - logo

Vyrábím slaměné panely pro stavbu zdravých, přírodních a moderních domů ze slámy. Hodí se ale i pro vytápěné zahradní domky, chaty, garáže, haly či občanskou vybavenost.

Slaměné panely umožňují stavět výrazně rychleji a pohodlněji než tradiční způsob výstavby z balíků slámy – už žádné náročné pěchování slámy, dokonce nepotřebujete ani dřevěnou konstrukci stěn domu.

Jsem stavební inženýr a ze slámy jsem si postavil i vlastní dům. Na základě osobních zkušeností a inspirace ve světě jsem začal vyrábět slaměné panely na zakázku:

 • Návrh slaměných panelů – Návrh rozměrů a pozic slaměných panelů dle předané dokumentace či studie. Cena návrhu je dle složitosti projektu a pohybuje se kolem 8.000 Kč (bez DPH).
 • Výroba panelů ze slámy – Výroba dle návrhu rozmístění v obvodových stěnách. Cena za 1 m² panelu (bez ploch otvorů) je 2.590 Kč (bez DPH).
 • Doprava a montáž – Dopravu a samotnou montáž panelů si můžete zajistit sami. Nebo nechte vše na mě. Cena dopravy a montáže je individuální dle velikosti projektu a vzdálenosti.

Slaměné panely jsou výbornou alternativou konvenčních stavebních materiálů. Už při studiích na Vysokém učení technickém v Brně mi přestalo dávat smysl používat v obydlích umělé stavební materiály, které jsou často chemizované, zdravotně závadné nebo energeticky příliš náročné na výrobu. Dospěl jsem k názoru, že používat přírodní materiály pro stavbu domu je jediná cesta budoucnosti.

Z oboru přírodního stavitelství jsem absolvoval teoretické a praktické kurzy pořádané sdružením Ekovesnice a účastním se konferencí Stavby z přírodních materiálů od sdružení Baobaby. Studuji českou i zahraniční literaturu a sleduji novinky ze světa alternativního stavitelství.

Fotogalerie:

Slaměný panel pro stavbu přírodních domůSlaměný panel pro stavbu přírodních domůPřevoz slaměného paneluDetail slaměného panelu s v dílně ořezanou přečnívající slámouPříklad návrhu rozmístění slaměných panelů ve stěně domu
Zobrazit všech 7 náhledů této galerie >

Status:

k vašim službám

Působnost:

celá ČR; zejména Morava

Kategorie katalogu:

Proč stavět ze slaměných panelů?

 1. Zdravý přírodní materiál – Kvalitní suchá sláma a dřevěné prvky vytvářejí zdravé klima v domě.
 2. Rychlá a snadná výstavba – Obvodové stěny rodinného domu lze postavit za pár dnů s minimální námahou oproti vtláčení slaměných balíků do dřevěné konstrukce.
 3. Tepelná izolace – Vynikající tepelně izolační schopnosti, které často předčí i některé konvenční materiály. Slaměná stěna hřeje a voní.
 4. Únosnost – Panely tvoří obvodovou nosnou stěnu budovy a přímo na ně se ukládá střešní konstrukce.
 5. Difuzní otevřenost – Dům dýchá a vodní páry volně prostupují přes stěny ven.
 6. Neprůzvučnost – Vysoká hodnota neprůzvučnosti slaměných panelů se vyrovná jiným konvenčním materiálům pro obvodové konstrukce.
 7. Pohlcení elektromagnetismu – Slaměné panely omítnuté hliněnou omítkou významně omezují průnik elektromagnetického záření do domu.
 8. Lokální zdroje – Sláma pochází z nejbližší vzdálenosti.
 9. Recyklovatelnost – Použité materiály jsou z 99 % recyklovatelné, což se o většině konvenčních budov říci nedá.

Výhody slaměných panelů

 • Oproti stavbám klasické výstavby ze slaměných balíků:
  • slaměné panely jsou kompletně vyrobeny v dílně
  • na stavbu se jen dovezou, poskládají vedle sebe, sešroubují, přikotví k podlahovému roštu, osadí se speciálně ztužené rohové, parapetní a překladové slaměné panely a ztuží se stropním věncem
  • manipulace s panely je možná s pomocí autojeřábu, ale i ručně
  • odpadá shánění kvalitně stlačených slaměných balíků a jejich uskladňování
  • odpadá pracné vtláčení nebo přivazování slaměných balíků k dřevěné konstrukci jako při klasické slaměné výstavbě
  • odpadá docpávání mezer mezi slaměnými balíky
  • odpadá srovnávání povrchu stěn, jelikož přečnívající sláma je již v dílně seřezána a povrch vyrovnán
  • odpadá dodávka a montáž dřevěné konstrukce stěn domu
 • Oproti konvenčním dřevostavbám:
  • zdravý přírodní materiál – nepoužívá zdraví škodlivé skelné či čedičové vaty nebo polystyreny
  • recyklovatelnost domu po ukončení své životnosti
  • při použití hliněných omítek větší tepelná akumulace celého domu
 • Oproti konvenčním zděným stavbám:
  • zdravý přírodní materiál
  • suchý proces výstavby hrubé stavby
  • difúzně otevřená konstrukce, kdy stěnami volně prostupují vodní páry
  • recyklovatelnost domu po ukončení své životnosti

Slaměné panely mají i své nevýhody, dá se s nimi ale snadno pracovat.

Mýty o stavbách ze slámy

 • To vám shnije! – Neshnije. Pokud je sláma dostatečně chráněná proti dešti a zemní vlhkosti, tak vydrží stovky let. Jsou toho důkazem některé dochované stavby v zahraničí.
 • To vám sežerou myši! – Nesežerou. Slámu myši nežerou, jelikož je pro ně nestravitelná. A do panelů si chodbičky nedělají, jelikož jsou tak stlačeny, že případné chodbičky by se jim hned uzavřely.
 • To vám shoří! – Jen tak neshoří. Slaměný panel je natolik stlačen, že při vystavení ohni jen těžce a pomalu prohořívá, spíše jen doutná. Pokud je již omítnut hliněnou omítkou, jeho odolnost ohni je ještě mnohem vyšší.

Kontaktní informace

Ing. Pavel Horka
třída Tomáše Bati 3677
Zlín
760 01
Mobil:776 338 021
Email:pavel.horka@bio-dum.cz
Web:www.bio-dum.cz
Facebook:Facebook biodum.slamene.panely
:08959765

Doporučení z první ruky

S panem Horkou jsem spolupracoval při rekonstrukci bydlení v Brně, kdy jsem na něj dostal doporučení jako na osobu zběhlou v projektování staveb a v přírodním stavitelství. P. Horka kromě vysokých znalostí v oboru vyniká i proaktivním přístupem. Hodně se to liší od některých řemeslníků, pro které je všechno problém. Velmi jsme ocenili i množství kontaktů na kompetentní osoby, což se při dokončování stavby hodilo, vymyslel skoro nemožné, pomohl s razítky. Pokud chcete bydlet zdravě, v souladu s přírodou, pana Horku mohu vřele doporučit.
Ing. Vojtěch Sláma

2005 – 2021 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS