Chytrá domácnost

30. července 2018 Ing. Ivana Minářová

Na to, abyste mohli pracovat doma pohodlně a bez omezení, nepotřebujete kouzelného džina.

Chytrá domácnost
ilustrace Michael Petrus

Jako nezávislá projektantka a specialistka na chytré technologie v bydlení radím klientům vybírat si domů jen to, co jim život skutečně zjednoduší a zlepší. Většinu produktů se snažím sama prozkoumat, či přímo podrobit testu a ty nejzajímavější pak dávám na blog Geniální dům. Pravda je taková, že trh je sice plný nejrůznějších vychytávek, ale těch skutečně osvědčených, praktických a jednoznačně přínosných je jen hrstka. V tomto duchu jsem přistoupila i k tomuto článku o domácích pracovnách nás freelancerů. Dávám přednost tomu, co se osvědčilo mně a dalším profesionálům, abyste sami nemuseli prosívat křemík.

Místo k práci

Při plánování domácnosti často myslíme na pracovnu nebo alespoň pracovní kout. Většinou se moc neřeší, jak bude takové místo vybaveno a jestli je vůbec vhodné pro dlouhodobější práci. Freelancer, který doma pracuje, by se ale nad podmínkami, v jakých tráví velkou část dne, zamyslet rozhodně měl.

Pomiňme, že pro efektivní práci doma je třeba jistá míra sebeorganizace, abychom neprokrastinovali u domácích prací nebo se nenechali vyrušovat partnerem či dětmi. Pracovní místo je třeba zajistit tak, abychom v prvé řadě uspokojili své biologické potřeby. A těmi jsou světlo, čerstvý vzduch a optimální teplota.

Základní podmínky už před pár roky popsal Martin Perlík ve svém článku Zdravá domácí pracovna. Já na něj částečně navážu a doplním jeho text o několik důležitých aspektů, které nám pomohou zajistit ideální podmínky pro vlastní náplň práce.

A proč vůbec pracovat doma? Každý k tomu bude mít své důvody — klid (nevyrušují mě kolegové), pohodlí (nemusím nikam chodit), nebo také skutečnost, že si můžu větrat a topit podle sebe. Ve sdílené kanceláři nebo coworkingu nebude vždy vše tak, jak si představujeme. V létě průvan, případně puštěná klimatizace, v zimě přetopeno nebo chladno, ostrá světla či naopak nedostatečné osvětlení pro čtení. V domácím prostředí si tohle všechno můžeme přizpůsobit vlastním potřebám.

Coworking
Coworkingy jsou místa, kde se o prostředí starají jiní, ale ne každému může za všech okolností vyhovovat (zdroj: Impact HUB Brno)

Základní podmínky pro práci

Všichni víme, že je třeba občas otevřít okno, rozsvítit světlo nebo se najíst a napít. Potíž může nastat v okamžiku, kdy se zabereme do práce natolik, že nevíme o okolním světě, jen zíráme do počítače a ruce nám běhají po klávesnici, zatímco hodiny plynou. Z tohoto stavu nás obvykle probere až únava nebo jiný člen rodiny: „Tady se nedá dýchat!“

Měli bychom se zaměřit především na to, jak zajistit právě ony základní potřeby. A pokud možno, aby byly tyto podmínky zajištěny automaticky a pravidelně bez lidského vlivu.

Než se ale pustím do technologií, zmíním pár zcela obyčejných, přesto důležitých věcí:

Předtím než sednete k práci, si nachystejte občerstvení. Flow, do kterého se totiž následně ponoříte, vypne senzory hladu a žízně. Budete-li mít po ruce sklenici vody, ideálně s bylinkami, citronem nebo okurkou, a malou svačinu, nebude vás vyrušovat chystání pití a jídla od práce.

Já osobně mám s pitným režimem potíž. Pokud sklenice není na stole vedle mne, jsem schopná celý den nepít. Používala jsem aplikaci na mobilním telefonu, do které jsem zaznamenávala vypité sklenice a ona mě následně upozorňovala, abych se znovu napila. Osvědčila se nám taky konvice na filtrovanou vodu Brita — nejen že likviduje vodní kámen v tvrdé vodě, voda navíc zteplá na pokojovou teplotu, takže nepijeme ledovou přímo z vodovodu, a vypaří se chlor. Existují dokonce i chytré hrnky, které na vás blikají nebo pípají, ty ale nedoporučuji. Aby měření mělo smysl, musíte pít stále z jedné nádoby, hrnek potřebuje nabíjet a nedáte ho ani do myčky. Možná vás také přestane časem bavit otravné vibrování, které nutí pít i v noci.

Hluk

Jaké je typické domácí pracoviště freelancera? V ideálním případě má svou vlastní místnost, kde kraluje jen on sám a nikdo ho neruší. Troufnu si říci, že nás takových mnoho nebude a o prostor se běžně dělíme s dalšími členy domácnosti — partnerem a dětmi. Někdo svou pracovní dobu ostatním oznamuje rozsvíceným světlem, jiný na kliku pověsí cedulku, někomu stačí zavřít dveře. Přesto se málokomu podaří dosáhnout opravdu tichého prostředí.

Proč bychom vůbec měli řešit, v jak moc hlučném místě pracujeme? Hluk nás v prvé řadě ruší a má vliv na soustředění. Dlouhodobý pobyt v hlučnějším prostředí navíc snižuje odolnost vůči stresu a dalším nepříznivým vlivům. Proto stejně jako se nedá spát v hlučném prostředí, nedá se zde dost dobře ani pracovat.

Jednou z možností jsou stavební úpravy a odhlučnění prostor, což je drahé a poměrně technicky náročné řešení. Pokud vás neživí telefonování nebo natáčení videí, pak mohou potřebné ticho zajistit sluchátka. Pozor ale na sluchátka s hlasitou hudbou, kterou chcete přehlušit okolní ruch. Tím si zdravotně nijak nepomůžeme.

Chcete-li mít opravdu klid, vyzkoušejte sluchátka, která elektronicky potlačí okolní hluk díky tzv. funkcí noise cancelling. Mají speciální mikrofon snímající hladinu hluku, který následně umí omezit. Během telefonování se noise cancelling vypíná, protože by jinak filtroval i vlastní řeč.

Při pořizování sluchátek vybírejte nejen podle parametrů pro poslech, sledujte i váhu (za lehká sluchátka vám poděkuje krční páteř). Pokud mají sluchátka také mikrofon, využijete je při videohovorech a telefonování. Ze zdravotních důvodů jsou vhodnější mušle, a to přes celé ucho s dobrou zvukovou izolací. Hudbu si tak můžeme pustit více potichu a zvukovody tolik netrpí. U sluchátek (pecek), které jsou umístěné přímo v uchu, je totiž akustický tlak uzavřen v zevním zvukovodu a to vede k pomalému a postupnému poškozování vláskových buněk.

Jestli máte Mac a k tomu iPhone, určitě vyzkoušejte přesměrování telefonních hovorů na počítač. Je to velmi pohodlné — posloucháte například hudbu, a když zazvoní telefon, nemusíte nic přepojovat a hovor jednoduše rovnou zvednete na počítači.

Osvětlení

Slunce hraje v našem životě obrovskou roli. Přirozené denní světlo aktivuje tvorbu vitaminů A a D, hormon serotonin ovlivňuje náladu (možná ho znáte pod názvem hormon štěstí), podle polohy Slunce na obloze se řídí naše vnitřní hodiny. Ranní světlo organismus probouzí, připravuje na aktivitu. Denní bílé světlo umožňuje soustředění a při západu Slunce, kdy je venku světlo žluté, se organismus připravuje ke spánku. Tyto procesy jsou řízené hormony (zejména melatoninem), které se moderní doba snaží přelstít.

Místo toho, abychom večer odpočívali, rozsvítíme modré světlo v monitorech nebo LED žárovkách, které organismus nabudí k vyšší produktivitě a potlačí tvorbu melatoninu. Jako důsledek narušení přirozených rytmů se může snadno dostavit zvýšená únava, nespavost a při dlouhodobém nedostatku spánku, dokonce i vážnější choroby, o kterých píše mj. Matthew Walker v přelomové knize Proč spíme, která aktuálně vyšla v češtině u Jan Melvil Publishing. Je to to samé světlo, které k nám posílá Slunce přes den, v době, kdy se máme podle přírody soustředit na práci. My však toto světlo zapínáme večer, kdy naši předci šli spát. Doba, kdy lidé trávili večer při svíčkách nebo chodili spát „se slepicemi“, je zkrátka nenávratně pryč.

Zamyslete se, jak ve své pracovně svítíte? Je osvětlení alespoň částečně v souladu s vašimi biologickými hodinami? V pracovně si určitě nevystačíme s jedním světlem. Ideální je více zdrojů — centrální stropní světlo, lampa na čtení nebo psaní a osvětlení za monitorem.

Kdo pracuje rád potmě, měl by doplnit monitor o zadní osvětlení. Sníží se kontrast monitoru a okolí a oči se nebudou tolik namáhat. LED pásek nalepený na hraně stolu nestojí mnoho peněz a můžete svítit podle nálady i barevnou RGB variantou. Nevíte-li si rady s výběrem, zajděte do prodejny typu Hornbach nebo světelného studia, kde jsou pásky vystavené. Sledujte, jestli neblikají, jakou mají teplotu barev (bílá, teplá bílá), u barevných také způsob přepínání barev a jejich přirozenost (svítit si rosničkově zelenou nebo zářivě rudou asi v pracovně chtít nebudete).

Osvětlení pracovního místa doporučuji řešit s ohledem na účel místnosti. My máme doma pracovnu v ložnici. Původní žárovky v lustru a stolní lampě jsme nahradili chytrými žárovkami Philips HUE. Při výběru jsme řešili čím svítit, abychom zajistili jak denní bílé světlo pro práci, tak žluté světlo (teplá bílá) vhodné pro svícení večer před spaním. Řada Philips HUE White Ambiance dokáže svítit jak teplou, tak studenou bílou. O barevném světle je možné uvažovat u obývacího pokoje pro dokreslení atmosféry, v jiných prostorách mi přijde zbytečné.

LED pásky
Osvětlení naší pracovny barevným LED páskem nalepeným na zadní hraně pracovní desky.

Dalším důvodem, proč mít chytrou žárovku, je automatické nastavení programů. U nás doma jednoznačně vede ranní svícení. Vstávání v zimě do tmy málokdo zvládá s úsměvem. I v zimě je ale možné vstávat za světla — nastavíte, kdy chcete vstávat (například v 6:00) a chytrá žárovka se plynule od minimálního jasu v 5:40 rozsvěcuje, až je v 6:00 běžné denní světlo. I když vás vzbudí budík až v šest, organismus je už na světlo připravený a vstanete bez potíží na první zazvonění. Obdobný program můžete nastavit taky pro večerní usínání.

Systém HUE
Screenshoty z aplikace Hue – ovládání světel, nastavení barvy bílé žárovky a konfigurace ranního vstávání.

Systém HUE byl na trhu chytrých žárovek mezi prvními a v barvě světla, ovládání aplikací, výběru žárovek i designu svítidel stále patří mezi ty nejlepší. Konkurenční produkty od Xiaomi nebo Ikea jsou dobrým kompromisem, pokud chcete ušetřit za nákup, nižší kvalita ale bude znát.

Žárovky Philips HUE White Ambiance
Philips HUE White Ambiance – jedna žárovka umí svítit jak studenou, tak teplou bílou. (zdroj: Philips HUE)

S osvětlením a modrým světlem souvisí i večerní sledování mobilu nebo monitoru počítače. Displeje na nás totiž svítí modrým světlem, přesně tím, které náš organismus vybízí k aktivitě. Součástí operačních systémů jsou dnes již tzv. noční režimy, kdy se modré světlo večer a v noci automaticky blokuje. Pokud tuto funkci váš počítač nebo chytrý telefon nemá, doporučuji nainstalovat samostatnou aplikaci coby filtr modrého světla, například F.lux.

Stínění

Teď si budu protiřečit. Napřed píšu, že potřebujeme k životu denní světlo, a následně je řeč o stínění, tedy že zatáhneme rolety nebo žaluzie. Pokud ale svítí světlo do místnosti tak nešťastně, že oslňuje monitor nebo je nám v létě příliš teplo, nezbývá nic jiného, než okna zatemnit a sluneční paprsky nechat venku.

Doplním jen, že pro život (nejen) freelancera je nutná i dobrá životospráva a pohyb. Ideálně pohyb na čerstvém vzduchu. Tímto způsobem zajistíte dostatek pobytu na denním světle a správné fungování organismu. S čistým svědomím si pak můžete přes den stínit a pracovat tak, abyste na monitor dobře viděli.

Ideální způsob stínění je venkovní — sluneční paprsky se nedostanou přes sklo. Výhoda je znatelná v létě, kdy teplo nepronikne dovnitř do bytu. Pokud tuto možnost nemáte, např. bydlíte v bytovém domě a sousedé nejsou podobným konstrukcím na fasádě naklonění, pak nezbývá než na okna namontovat vnitřní žaluzie, rolety nebo závěsy.

V dnešní době se dá pořídit stínění, na které nemusíte myslet. Se senzory oslunění, větru a deště se žaluzie nebo rolety samy zatahují podle potřeby. Toto řešení nabízí například Somfy. Na vnitřní závěsy a žaluzie můžete přidat motor Teptron, který z obyčejného stínicího prvku udělá chytré zařízení, které můžete dále automatizovat (nastavení času stínění, závislost na denní době slunečním záření atd.).

Větrání

Další životně důležitý faktor je vzduch, respektive potřebný kyslík. Po delším pobytu v místnosti se zavřenými okny se vzduch vydýchá. Navíc se z nábytku a dalších předmětů mohou vypařovat škodlivé chemické látky. Vzduchem se šíří pachy. Tento stav popisuje tzv. syndrom nezdravých budov a mezi příznaky z pohledu člověka, který hledí do monitoru, mohou být počínající únava, štípání očí, bolesti hlavy a ztráta koncentrace.

Jediné, co proti tomuto stavu lze udělat, je pravidelně větrat. A existuje několik možností, jak na to. Ideální případ je nechat větrání na automatice — po domě je rozvedené potrubí, které přivádí čerstvý vzduch a odvádí ten špatný. V místnosti jsou osazená čidla, která měří, kdy je třeba větrání zesílit. O to se pak postará vzduchotechnická jednotka s rekuperátorem vzduchu. Vyrábí se i jednotky pro samostatné byty a vejdou se třeba do skříňky kuchyňské linky. U bytových domů ale může být potíž s napojením jednotky na venkovní prostředí, potřebujete totiž dvě díry do fasády.

Pokud nemáte možnost řešit větrání centrálně, po celém domě nebo bytě, nabízí se větrat jen jednu místnost (obvykle pracovnu nebo ložnici). K tomu potřebujete jen jednu díru do fasády o průměru cca 16 cm a 10–30 tisíc korun. K osvědčeným řešením patří např. jednotky značky Korado.

Ani toto není řešení pro vás? Jestli bydlíte ve vyšších patrech paneláku nebo máte pracovnu v rodinném domě v patře, pak může pomoci automatický otevírač oken Smarwi. Pro okna v přízemí toto řešení nedoporučuji, neboť je okno uzavřené jen silou motoru, nikoliv na kliku a v případě, že by se do domu dostal oknem lupič, pojišťovna toto vloupání vyhodnotí jako vniknutí do nezajištěné stavby, a tedy škody hradit nebude. Krabička se nalepí na okno (nutné mít okno, které se dá vyklápět, tzn. že má panty dole), nastavíte týdenní program, kdy je okno třeba otevřít, resp. zavřít a už se nemusíte starat. V zimě jsme měli nastavené větrání v ložnici tak, že se otevřelo okno po jedné hodině na 10 minut. Hladina CO2 byla na přijatelné úrovni do 1.000 ppm (částic na milion). Nevýhodou tohoto řešení je, že více protopíte. Z mého pohledu je to ale dobrý kompromis. Máte zajištěný čerstvý vzduch a nemusíte myslet na to, že je třeba otevřít okno.

Mimochodem ideální způsob větrání je otevřít jednou za dvě hodiny okna v celém bytě dokořán a místnosti dokonale provětrat. Nedojde k ochlazení stěn a vzduch se díky tomu rychle ohřeje, aniž by musely radiátory ztracené teplo dohánět. Pokud si pořídíte Smarwi, vyvětrejte tímto způsobem alespoň dvakrát denně.

Poslední z variant je senzor oxidu uhličitého, který vás na nutnost větrání upozorní podle naměřené hladiny CO2. Já mám doma meteostanici Netatmo Weather Station. Kromě měření oxidu uhličitého měří vnitřní a venkovní teplotu, vlhkost a hluk. K čemu mi to všechno je, si povíme později, až bude řeč o automatizaci.

Graf větrání se systémem Smarwi
Větrání pracovny/ložnice pomocí Smarwi, které automaticky otevírá okno podle obsahu CO2. Graf se záznamem teploty — horní graf a CO2 — dole během 24 h v naší ložnici/pracovně. První polovina grafu ukazuje pomalý pokles teploty i CO2 (měli jsme otevřené dveře a byt se tak provětrával). Přes den, během práce, se místnost rychle vydýchá a je třeba častěji větrat. Smarwi otevírá a zavírá okno podle měření z meteostanice Netatmo (výrazné snížení CO2).

Vytápění a chlazení

Teplota je parametr, který vnímáme velmi citlivě. Chladno od nohou ani vedro rozhodně nevedou ke kvalitní práci. Zajistit příjemnou teplotu v pracovně přitom nemusí být složité.

Radiátory v pracovně vybavte termostatickými ventily (odbornou výměnu provede topenář) a digitálními termostatickými hlavicemi. Hlavice porovnává požadovanou teplotu s naměřenou a podle rozdílu ventil otevírá. Že už máte doma ty s čísly? Já osobně s nimi nemám dobré zkušenosti — buď byla zima, nebo přetopeno. Nedokázala jsem zajistit stálou příjemnou teplotu. Digitální hlavice funguje opravdu, jak má, a pokud chci 20°C, je v místnosti opravdu 20°C. Navíc, když hlavice zjistí, že je otevřené okno, sama topení na určitou dobu zastaví. A aby nedošlo k zamrznutí topné vody (třeba když odjedete v zimě na hory a zapomenete okno zavřít), topení sama zapne.

Cena jedné hlavice se pohybuje od 400 do 6.000 Kč. Rozdíl je to obrovský a záleží hlavně na funkcích, které hlavice umí. Ty nejlevnější naprogramujete na pevný týdenní rozvrh se změnou teploty 2× denně a obvykle bývají hlučnější. Ty nejdražší jsou připojené k internetu, mohou si povídat například s meteostanicí a můžete je nastavovat taky na dálku.

Příkladem drahé varianty je hlavice Tado. Kromě běžných funkcí, jako je udržování požadované teploty nebo detekce otevřeného okna, má funkci Geofencing, tedy rozpoznávání polohy uživatelů domu pomocí mobilní aplikace. Topení se tak samo řídí podle polohy vašeho telefonu. Nejste-li doma, radiátor se přepne do úsporného režimu, a pokud se naopak blížíte zpátky, topení se zapne a místnost se vyhřeje na komfortní teplotu.

Kdo z vás chodí rád bos nebo je citlivý na chladno od podlahy jistě ocení také vyhřívaný kobereček. Letošní zimní sezónu se jeden takový zabydlel i u nás pod pracovním stolem. Výhoda tepla od podlahy je v tom, že můžete snížit teplotu v místnosti, aniž byste utrpěli újmu v celkovém vnímání teploty. Kobereček stojí podle velikosti od 1.000 Kč.

Vyhřívaný kobereček
Vyhřívaný koberec Terko.

Vlhkost vzduchu

S pohodlím může souviset i vlhkost vzduchu. Vodní páry obsažené ve vzduchu působí zejména na pokožku a sliznice, ale i předměty kolem nás. Ideální relativní vlhkost vzduchu v uzavřeném prostoru stavby je 40–60 %.

Nízká vlhkost vzduchu (suchý vzduch) může způsobovat dráždění sliznic a potíže s tím související (kašel, škrábání v krku, záněty dutin, vyrážky, pálení očí, rýma a ucpaný nos), vysušenou pokožku, až celkový pocit únavy. Vlivem nízké vlhkosti sesychá nábytek, dřevěné podlahy, rostliny špatně prospívají (zejména ty tropické, které vyžadují vlhkost 55–60 %).

Naopak příliš vlhký vzduch má za následek kondenzaci vodní páry, růst plísní a množení roztočů, což rovněž negativně působí na naše zdraví.

Potíže související se suchým vzduchem pociťujeme obvykle v zimě, protože topení vzduch vysušuje. V takovém případě může být vhodným řešením trvale zapnutý výkonný zvlhčovač (např. ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Clear Air Optima, který pomocí ultrazvukové vibrační membrány rozprašuje vodu na mikroskopické kapky a tvoří umělou mlhu). Pokud máte na větrání rekuperační jednotku, je možné do některých typů zvlhčovač přímo osadit.

Máte-li doma trvale vyšší vlhkost, zamyslete se, jestli dostatečně větráte (vlhkost zvyšuje pobyt osob, vaření, sušení prádla apod.), případně jestli nemá vaše stavba nějaký problém jako špatné zateplení nebo nefunkční izolace proti vodě.

Vlhkost vzduchu měří také většina domácích meteostanic. Budete-li chtít s vlhkostí dále pracovat, například máte v bytě suchý vzduch a chtěli byste, aby se při naměření špatných hodnot automaticky sepnul zvlhčovač, je třeba mít vlhkoměr napojený např. na službu IFTTT (viz dále).

Životní potřeby máme zajištěné, a tak se pojďme chvíli věnovat samotnému pracovnímu místu. Základem každého pracoviště freelancera je stůl a židle, ale také vhodné zabezpečení.

Stůl

polohovatelných stolech bylo napsáno již mnoho. A jeden takový máme i v naší pracovně. Kupovali jsme stůl Sit2stand se zmenšenou pracovní deskou na minimální možný rozměr, aby se nám do ložnice vešel. Kdybychom vybírali znovu, koupíme jen podnože s elektrickým ovládáním a pamětí výšky pracovní desky. Desku bychom nechali udělat na míru u truhláře. Nastavení výšky je u elektrického pohonu hračka, ale pokud se u stolu střídá více lidí nebo si jen chcete ušetřit nervy hledáním správné polohy, paměť určitě oceníte.

Na stole máme externí monitor umístěný na držáku Vesa Arctic. Je to stojan napevno uchycený k pracovní desce. Oproti některým držákům na trhu má tu výhodu, že je pevný (monitor se netřepe ani během pojezdu stolu). Navíc má čtyři USB porty a funguje jako USB Hub. Při výběru držáků sledujte montážní otvory na monitoru, aby se daly oba prvky spojit (označení VESA kompatibilní u monitoru).

Větší potřebu zásuvek pro zapojení všech možných zařízení elegantně vyřešíte díky PowerCube — prodlužovačce a rozbočovačce ve tvaru kostky. Můžete ji nalepit na pracovní desku nebo klidně skládat na sebe. Případně nalepte na spodní stranu desky stolu prodlužovací přívod s více zásuvkami a současně i USB porty, ideálně s přepěťovou ochranou a vypínačem.

Židle

Sedíte u práce jen občas a nechce se vám utrácet mnoho peněz za kancelářskou židli na kolečkách? Doma se nám osvědčila úplně obyčejná dřevěná židle z Ikea s podsedákem. Její výhodou je kromě ceny i skutečnost, že v omezeném prostoru ložnice nezabírá místo (o kolečka nezakopáváme) a při práci vestoje se vejde pod pracovní desku. Důležitý je správný posed, nohy musí stát chodidly na podlaze a záda pevně opřená o opěradlo židle, srovnaný krk a nepředklánět se. Nevidíte-li dobře na monitor a předklon je nezbytný, abyste dobře viděli, dejte si ho blíž, zvětšete písmo nebo pořiďte monitor s větší úhlopříčkou. Správný posed vám nezajistí ani drahá ergonomická židle. Pokud neumíte správně sedět, nepůjde vám to ani na ní.

V každém případě nezapomínejte na přestávky a pohyb během práce. Znáte Pomodoro techniku? Ta vám s pracovním stereotypem u dlouhého sezení může pomoci. Případně zapojte Apple Watch, které měří, jestli každou hodinu alespoň chvilku stojíte (bude o nich ještě řeč).

Zabezpečení vstupních dveří do bytu

Podle policejních statistik se většina vniknutí do bytů stává vstupními dveřmi. Hodně domácností přitom nechává zámky odemčené, jen zabouchnou (mají přeci na dveřích kouli). Dveřní křídlo je ale mnohdy snadné prokopnout a případný lupič pak může pohodlně vybílit i vaši kancelář.

Máte domácnost pojištěnou? Pořídíte-li kvalitní vstupní dveře a zámek s vyšší bezpečnostní třídou, můžete od pojišťovny získat slevu na pojistném.

Znám hodně freelancerů, kteří nechávají péči o domácnost na jiných. Může se stát, že v době, kdy má přijít paní na úklid, jste na důležité schůzce. Je možné dveře otevřít na dálku a stále mít byt zabezpečený?

U rodinného domu je to o něco jednodušší, můžete nechat klíče v trezorku, který namontujete na méně nápadné místo. Kód od trezorku pak zašlete paní na úklid SMSkou nebo mailem.

V bytě je potíž v tom, že je třeba se dostat přes vchodové dveře. Zejména pokud nenabízí možnost otevření přes číselný kód. Jinak se musí návštěva dozvonit na sousedy a doufat, že otevřou. Na dveře od bytu můžete nainstalovat chytrý zámek, například Danalock nebo FAB ENTR (testovala jsem zámek Mul-t-lock Entr, který je totožný s FAB). Jedná se o nástavbu na cylindrickou vložku, zámek je tedy tak bezpečný, jako je vložka. Zařízení je uvnitř bytu, zvenčí je běžná vložka, kterou můžete odemknout klíčem. Návštěva však musí mít nainstalovanou aplikaci ve svém mobilním telefonu, do kterého na dálku pošlete kód k otevření. Pokud byste chtěli obejít nutnost instalace aplikace, nezbývá než pořídit elektrický zámek a připojit klávesnici, na které návštěva zadá kód (případně zámek FAB ENTR lze doplnit o modul s klávesnicí nebo otisky prstů).

Automatizovat vše, nebo jen část?

Představte si, že byste se nemuseli o technickou stránku domácnosti vůbec starat. Vytápění, větrání, stínění oken, základní osvětlení, to vše by fungovalo soběstačně. Zní to fantasticky. Pokud jste alespoň trošku technický typ a navštívili jste domácnost nebo showroom, které jsou plně automatizované, nejspíš jste si říkali: „To chci taky“. Automatizovaná (chytrá) domácnost má jednoznačně výhodu v tom, že veškeré domovní technologie mají jeden řídící mozek. Teď ale ruku na srdce, je taková domácnost vhodná i pro vás? Pomiňme skutečnost, že systém něco stojí a podívejme se na užitnou stránku.

Měli byste jen jeden ovladač na světla a žaluzie. Inteligence všech prvků by byla na stejné úrovni, nemuseli byste přemýšlet, jak se ovládá jeden spotřebič a jak druhý. Mohli byste si přednastavit funkční scény pro různé situace, např. večerní sledování filmu, a omezit postupné mačkání tlačítek na různých zařízeních. Pokud doma využíváte podobných zařízení opravdu hodně, a máte třeba i hudbu rozvedenou po celém domě, pak takový sofistikovaný systém může být pro vás. Nám ostatním ale bude stačit automatizovat jen něco.

Chytrá domácnost se dá zařídit třemi základními cestami:

  1. Návrh a instalace jediného systému.
  2. Nákup několika zařízení, z nichž každé řeší určitou oblast.
  3. Vlastní sestavení a naprogramování, lidově řečeno „zbastlení“ (např. pomocí Raspberry Pi, Arduino)

První varianta je velmi individuální. Před rozhodnutím, že svou domácnost svěříte odborné firmě, která systém navrhne a natahá kabely po celém domě, se zamyslete, jaký je poměr cena vs. využití. Máte-li malý byt a instalace by znamenala zautomatizovat pár světel, případně ještě k tomu ovládání topení, zatímco byste zaplatili přinejmenším 50.000 Kč, mi toto řešení moc výhodné nepřijde.

Třetí varianta je naopak spíše pro nadšence a kutily, které automatizace opravdu baví a rádi si přizpůsobují věci vlastním potřebám a zájmům. Často se snaží vymyslet něco, co již na trhu existuje, ale běžná komerční cena je o 100 % vyšší.

Jako vítěz pro nejširší skupinu proto z mého pohledu vychází druhá cesta, do které se může jednoduše pustit kdokoliv z nás. A právě z toho důvodu se budu v další kapitole věnovat druhé možnosti.

Služby pro automatizaci domácnosti

Jedním z účelů chytré domácnosti je zjednodušení. Základními prvky jsou termostaty a radiátorové hlavice, senzory CO2 (případně CO a kouře), osvětlení, stínění, větrání a chlazení, sledování spotřeby energií, dálkově ovládané zásuvky, pohybové senzory, kamery atd.

Představte si, že máte doma více chytrých zařízení: větrání (rekuperace nebo zařízení typu Smarwi), vytápění (které můžete ovládat na dálku), ventilátor v létě zapojený do zásuvky, alarm, žaluzie s dálkovým ovladačem atd. Každé z nich má svůj ovladač nebo aplikaci v mobilním telefonu a různou úroveň inteligence. Brzy zjistíte, že toto není chytrá domácnost, ale zmatek (Kde je ovladač k žaluziím? Jak se nastavuje aplikace topení? A k čemu je tamto?). Bude-li ovládání komplikované, brzy vaše zařízení skončí odpojené v koutě.

Snahou výrobců je navrhovat zařízení tak, aby si rozuměla navzájem. Pokud výrobce nenabízí rovnou ucelený systém, který by zajistil většinu chodu domácnosti, jeho snahou je alespoň propojení na fungující služby. Velký rozvoj v této oblasti přišel s internetem věcí (tj. spojení zařízení, spotřebičů a technologií s internetem) a zapojením velkých společností jako je Google, Apple nebo Amazon.

Jednou z možností propojení více produktů jsou certifikované protokoly, např. Z-wave. Ke svému domácímu internetu připojíte řídicí jednotku, která vytvoří lokální síť pomocí proprietárního bezdrátového protokolu, ke které se připojují jednotlivá zařízení. Systém je tak bezpečný, jak bezpečné je vaše připojení k internetu. A bezpečnost není okrajová potřeba, protože nezabezpečená zařízení s aktivními senzory mohou představovat ohrožení vašeho soukromí.

Další možností je jednotlivé produkty propojit přes osvědčenou internetovou službu, jako je IFTTT (If This Then That, v českém překladu „Pokud se stane tohle, pak udělej tamto“), která propojuje dvě různé operace. V článku jsem několikrát zmínila, že svou domácnost, a zejména pracovnu, automatizuji. A právě otevírání okna pomocí Smarwi, termostatickou hlavici na radiátoru a senzor CO2 mám propojený přes službu IFTTT. Nevýhodou je určité časové zpoždění, nicméně pro mé potřeby je tento způsob dostačující. Na obrázku níže je vidět, jak automatizujeme pomocí IFTTT naši domácnost:

  • Pokud je v ložnici/pracovně vydýchaný vzduch (hladina CO2 dosáhne 1.000 ppm), otevře se okno v ložnici/pracovně a zároveň v dětském pokoji, aby došlo k rychlému provětrání bytu (okna v severní a jižní fasádě jsou otevřená současně). Zároveň se zavřou hlavice Tado na radiátorech v obou místnostech, abychom netopili pánubohu do oken.
  • Opačný postup: už je dostatečně vyvětráno (hladina CO2 klesne pod 600 ppm) a okna se zavřou. Topení se spustí samo, to znovu pouštět nemusíme.

U těchto dvou případů je řídicím zařízením meteostanice Netatmo Weather Station (If This), které posílá do služby naměřené hodnoty. Služba odešle pokyn ke splnění (Then That), v našem případě webový příkaz pro Smarwi a změnu stavu hlavice Tado.

Mimo větrání a vytápění využívám službu k upozornění na vydýchaný vzduch v obývacím pokoji, kde máme další pracovní místo. Tady zaznamenávám měření do Google kalendáře a na mobil mi přijde notifikace, že je třeba otevřít okno.

Nastavení služby IFTTT
Nastavení služby IFTTT pro automatizaci u nás doma.

Další využití IFTTT pro potřeby home office:

  • změň barvu světla Philips Hue, aby odpovídala hudbě, kterou poslouchám,
  • pokud je vydýchaný vzduch, rozsviť světlo červeně (např. meteostanice Netatmo + Philips Hue),
  • zavři okno, když je venku hluk (meteostanice Netatmo se senzorem umístěným u okna nebo automatické nastavení zavření okna v ranních hodinách, kdy na ulici začíná být rušno),
  • podle denní doby zatáhni žaluzie a rozsviť světlo (žaluzie Lutron + Philips Hue).

Kromě služby IFTTT můžete využít nastavení samotných zařízení:

  • chytré žárovky reagují na denní dobu a podle toho nastavují teplotu světla nebo se přizpůsobí jasu obrazovky, pokud je ve vzájemném spojení s televizí,
  • termostat se spojením s předpovědí počasí myslí dopředu a nevytopí dům, když má brzy začít svítit slunce,
  • stínicí prvky ve spojení s meteostanicí jsou soběstačným zařízením, které můžete ovládat jen ve výjimečných případech, např. někdo zvoní a chcete se podívat/vyklonit z okna,
  • stejně samostatným systémem může být vytápění, které je dobře nastavené (není potřeba ručně regulovat),
  • větrání vzduchotechnikou/rekuperací by mělo být řízené nezávisle na člověku senzory CO2,
  • pokud máte určité zdravotní potíže a chcete si ulehčit práci v této oblasti, tlakoměr, teploměr a další zařízení pro sledování zdravotního stavu mohou vaše naměřené hodnoty poslat přímo lékaři,
  • nejen prací je freelancer živ a je třeba jíst i vařit: lednička může kontrolovat (třeba vnitřní kamerou) svůj obsah a automaticky objednávat potraviny podle receptů, které se chystáte vařit. Digestoř spojená se sporákem se zapne tehdy, když začnete vařit a automaticky se nastaví na potřebný výkon.

Domácí digitální asistenti Google HomeAmazon Echo mají výhodu v tom, že můžete domácnost ovládat hlasem (sice anglicky, nicméně věřím, že se kvalitní češtiny časem dočkáme). Pomocí nich můžete mimo jiné:

  • přehrávat hudbu z online aplikace jako Spotify nebo Google Play,
  • poslouchat audioknihy,
  • zasílat emaily a kontrolovat kalendář,
  • vyhledávat informace na internetu (počasí, doprava, překlad do cizích jazyků, zprávy, atd.),
  • ovládat chytré domácí spotřebiče — žárovky, termostaty, zásuvky a některé elektrospotřebiče kompatibilní s produkty značek Nest, Samsung SmartThings, Philips Hue, Belkin WeMo, Honeywell či službou IFTTT.

Aplikace Home/Domácnost od Apple spojuje ovládání několika zařízení v jedné aplikaci. Ovládání ale není úplně ideální, protože chybí možnost pokročilejšího nastavení, takže se původní aplikaci k vašemu zařízení stejně nevyhnete. Dalším omezením u Apple Home je skutečnost, že systém podléhá kontrole ze strany společnosti Apple a na trhu je omezené množství kompatibilních produktů.

Majitelé Apple Watch mohou využít i aplikace jednotlivých zařízení nebo Apple Home na hodinkách. Nepotřebujete vstát a dojít k vypínači nebo hledat dálkové ovládání, případně mobil. Kromě ovládání samotných zařízení jsou tyto hodinky i velmi dobrý sporttracker. Rádi soutěžíte? Sledujte kolegu, jestli už má dnes nachozený stanovený počet kroků nebo zda si zacvičil. A jestli soutěžení není nic pro vás, udělejte něco pro své zdraví a řiďte se třemi barevnými kruhy, které by měly být uzavřené, než půjdete spát (hodinky sledují kroky, tělesnou aktivitu i prosté stání, od každého by mělo být denně dost).

Apple Watch
Sledování pohybu na hodinkách Apple Watch (zdroj: www.apple.com)

Gadgety pro freelancery

Jste přepracovaní, unavení ze stereotypu nebo jen chcete přijít na jiné myšlenky? Může pomoci:

  • Simple habit: aplikace na meditaci, odbourávání stresu a power nap
  • Práce v přírodě: zkuste změnu prostředí. Vezměte notebook a jděte pracovat do lesa. U většiny lidí změna prostředí přinese nové nápady a pobyt venku ocení i vaše tělo.
  • Práce na terase či balkonu: před časem jsme zařídili na balkoně ranní „pracovnu“. Balkon je na jižní straně, takže přes den se zde v létě nedá vydržet. Ranní světlo ale organismus nabudí k práci. V kombinaci s čerstvým vzduchem a zvuky přírody úspěšně nastartujete den. Pokud bydlíte v oblasti se znečištěným ovzduším nebo u hlavní silnice, patrně to moc fungovat nebude.
  • Úplná změna pracoviště: já miluji Retreat nebo Las Palmas :-)
Pracoviště v lese
Občasné pracoviště v lese, kde jsem na koloběžce nebo kole za 15 minut.

Prokrastinace freelancera v domácnosti

Závěrem bych krátce napsala něco málo o prokrastinaci při práci doma. Nemyslím teď sledování sociálních sítí místo tvoření hodnot. V článku jsem zmínila, že je důležitý pohyb. Takové domácí práce v Pomodoro pauze vás mohou osvěžit při dlouhodobém sezení. Čas, kdy je třeba vyvětrat, můžete zabít například vyklizením nádobí z myčky. Výsledkem je protažené tělo, krátký odpočinek od práce a uklizený byt. A to by se vám při práci v klasické kanceláři nebo coworkingu nestalo :-)

Jak tedy začít? Není potřeba hned na začátku udělat všechny věci, které zde popisuji. Vyberte si třeba jednu nebo dvě a zkuste. Uvidíte, jaký to bude mít přínos pro vaši práci a pohodlí. Co třeba začít základním balíčkem:

  • kuchyňská minutka/stopky — po jejich zazvonění se protáhnete, vyvětráte do průvanu, napijete se (pořizovací cena do 100 Kč)
  • práce ve stoje — zkuste si na stůl dát krabici (nebo přepravku na pivo), aby notebook byl ve správné výšce a otestujete si práci ve stoje (0 Kč)
  • změna polohy monitoru — aby na něj nesvítilo slunce a neleskl se (0 Kč)
  • osvětlení — startovací sada Philips HUE White Ambiance, zde bych nešetřila, protože je to investice do kvality a zároveň zdraví (pořizovací cena cca 2.290 Kč)

Sdílejte
a diskutujte

LinkedIn Facebook X (Twitter) Instagram

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí