Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Domácí hotel na Airbnb

Domácí hotel na Airbnb

28. 8. 2014, napsala Ing. Lenka Paprok

Na pronajímání vlastního bydlení není nic vzrušujícího. Dokud jej podle mých tipů nenabídnete přes Airbnb všem cestovatelům planety!

Přes Airbnb pronajímám od roku 2013 tři pokoje, přičemž ten první je nejlépe hodnocenou Airbnb nemovitostí v Ostravě a okolí — ubytovala jsem několik desítek hostů z více než 20 zemí. Své zkušenosti ráda sdílím (mj. s Českým rozhlasem) a touto cestou bych je chtěla předat i vám. Připraveni?

Domácí hotel na Airbnb

Co je Airbnb

Airbnb je webová platforma propojující ty, kteří chtějí pronajímat své bydlení nebo jeho část, s těmi, kteří ubytování hledají. Dvojice amerických podnikatelů Brian Chesky a Joe Gebbia odstartovala Airbnb v roce 2008 v kalifornském San Francisku s troufalou myšlenkou:

Pozvat svět k sobě domů. Za peníze.

Na Airbnb se lidé registrují jako hostitelé či hosté, případně obojí. Hosté si pronajímají bydlení, které hostitelé inzerují na serveru. Může jít o celý dům, byt, samostatný, nebo jen sdílený pokoj (postel). V nabídce ale najdete také dům na stromě, hausbót, zámek, jurtu a další netradiční možnosti.

Popularita Airbnb ve světě i v Česku roste a server je oblíbený hlavně pro krátkodobé pronájmy. Podobně zaměřených projektů je hodně — HomeAway a jeho četné mutace, HouseTrip, 9flats, Interhome, Booking, španělská Idealista a další. Zdaleka však nenabízejí takový komfort a výběr jako Airbnb, v jehož katalogu dnes naleznete závratných 800.000.000 nabídek ze 190 zemí a 34 tisíc měst po celé planetě.

Na Airbnb zadáte, kam se chcete podívat a kdy. Na základě popisu, ceny, fotek a hodnocení předchozích hostů si vyberete nemovitost z nabídky a kontaktujete pronajímatele, nebo požádáte o okamžitou rezervaci. Počkáte na potvrzení, domluvíte příjezd a je to!

Jak cestovat s Airbnb popisuje Sonia ve svém pořadu Travel Tips (anglicky)

Pro koho je Airbnb hostitelství

Obvykle nejde o práci na plný úvazek. Hostitelství pomáhá běžným lidem stát se drobnými podnikateli. Může být doplňkovým zdrojem příjmů právě pro profesionály na volné noze, zvláště pak pro ty, kteří s podnikáním teprve začínají. Spousta freelancerů má dnes několik zdrojů příjmu.

Také těhotné ženy, maminkatelky a tatínci na rodičovské si v tomto oboru přijdou na své. Stráví víc času doma s dětmi, což je fajn. A když seženete někoho, kdo vám pomůže s úklidem a přípravou, můžete přijímat cestovatele z celého světa třeba i v důchodu.

Je to jednoduché. Zakladatelé Airbnb začali tak, že pronajali nafukovací matrace ve svém obývacím pokoji. Můžete nabízet celý byt nebo jen hostinský pokoj a když hosté přijedou, nemusíte domácnost opouštět. Pro hosty je to výhoda, protože mají kontakt s místním.

Hostitelství spojuje několik profesí. Jsem telefonistka, manažerka, asistentka, uklízečka, recepční, průvodkyně, společník i tísňová linka v jednom. A když se občas v lednici objeví zapomenuté jídlo, je ze mě rázem degustátor :) Je to zkrátka komplexní podnikání v malém, ideální pro holky jako já. Dorozumět se několika cizími jazyky není u Airbnb podmínkou, ale rozhodně velkou výhodou. Já se plynule domluvím anglicky a francouzsky, konverzačně též italsky a španělsky, a stále se učím.

Takže snížíte své náklady na bydlení a občas i něco vyděláte. Nemusíte mít hned k pronájmu celou nemovitost. Máte-li větší byt, zvažte, jestli se v něm nenajde místo, které by se dalo využít i jinak. Můžete klidně začít s jednou místností. Nebo máte kam na pár dní odjet a nabídnete k podnájmu celý byt. Případně pokud si hledáte kancelář či garsoniéru pro práci a občasné přespávání, myslete na to, že v době, kdy tam nebudete, ji můžete pronajmout a ušetřit výrazně na nájmu.

Nomád cestovatel, nomád hostitel…

Digitální nomádi jsou vzhledem k pravidelným výjezdům do zahraničí ideálními členy Airbnb komunity. Když zrovna nejsme doma, můžeme domácnost pronajmout a také na svých cestách Airbnb (či HomeAway) hojně využíváme. Při delších pobytech oproti ubytování v hotelu ušetříme až 80 % nákladů a získáme lepší podmínky pro práci. Hostitel zpravidla rád zajistí stůl, židle, rychlý internet a vše, co je pro takovou nomádskou dovolenou nezbytné.

Třeba letos na Kanárech jsme našli bydlení s výhledem na nejkrásnější pláž v Las Palmas. Ty dva měsíce nás vyšly mnohonásobně levněji než hosty v hotelu odnaproti. Stačí hledat a narazíte na klenoty v srdci krásných měst za cenu nižší než v motelech na předměstí. Navíc v době, kdy jsme trávili zimu v teple, jsme měli doma přes Airbnb hosty z Francie, Česka i Polska.

Proč mě Airbnb baví a jak jsem se k němu dostala

Studovala jsem ekonomiku, právo a žurnalistiku v Ostravě a ve francouzském Nancy. Po škole jsem měla sen — najít koníček, který by tyto tři oblasti, a k tomu cizí řeči, nějak propojil.

V době studií jsem s batohem na zádech procestovala celou Francii. Díky CouchSurfingu jsem nocovala zdarma na gaučích napříč jihozápadní Evropou. Když jsem se po roce vrátila do Česka, nabízela jsem cizincům k přespání svůj gauč v Ostravě a v Beskydech. Věnovala jsem čas tomu, abych svým hostům ukázala okolí a seznámila je s českou kulturou.

Fungovalo to výborně, jenže postupem času a závěrem studia se můj život i návyky změnily a už nebyly tak studentské. Začala jsem podnikat, měla jsem méně času chodit ven se svými zahraničními hosty a poohlížela jsem se po alternativě. Chtěla jsem dále hostit cizince, ale nemuset se jim pokaždé naplno věnovat.

Lidé z celého světa se stávají hostiteli z mnoha důvodů (anglicky)

Blízký kamarád, který se přestěhoval z ciziny do Prahy, se svým spolubydlícím hledal způsob, jak zaplatit vysoký nájem. Rozhodli se nabízet jednu z místností třípokojového bytu přes Airbnb. Koncem roku 2012 už rozhodně nebyli sami, kdo v Praze přes Airbnb pronajímal.

Napadlo mě, že když to šlape v Praze, stojí to za zkoušku i v Ostravě. Krásně mi to vyšlo na období před začátkem festivalu Colours of Ostrava, kdy se do města sjíždějí hudební fanoušci z celého světa. Ale nijak zvlášť jsem to neřešila, protože jsem se už moc těšila na léto s digitálními nomády ve Francii a dopisování diplomky kousek od pláže. Na inzerování pokoje v centru města jsem šla intuitivně. Pár fotek, krátký věcný popis a šup s tím na Airbnb!

Moje nabídka pokoje k pronájmu na Airbnb
Moje nabídka pokoje v Ostravě k pronájmu na Airbnb (foto Dan Šácha)

26 Airbnb online tipů: sepsání profilu a komunikace

Zbytek článku bych ráda věnovala všem, kteří chtějí s Airbnb začít a bydlení nabízet. Pokusila jsem se shrnout to podstatné ze svých zkušeností, nikoli psát podrobný návod. Budete-li mít další otázky, můžeme se domluvit na krátké konzultaci, nebo se obraťte na Martina Matějů a jeho ženu Zdenu, kteří v Praze velice úspěšně pronajímají dva byty, dělají to déle než já a využívají také další servery. Začnu s online tipy:

16 offline tipů: příprava bydlení a vítání hostů

Kolik se dá přes Airbnb vydělat

Na Airbnb se dá vydělat i pár desítek tisíc měsíčně, ale ne vždy je tomu tak, zejména pokud nejste v Praze a pronajímáte jen jeden pokoj. Každopádně ale Airbnb výdělky představují velice slušné kapesné, přivýdělek nebo příspěvek na nájem. Záleží na souhře mnoha faktorů:

Můj první pokoj v Ostravě vydělal za první rok v průměru něco přes 6 tisíc Kč měsíčně. Peníze vám Airbnb pošle den poté, co se u vás hosté ubytují. Samotný server vydělává na poplatcích, které hostům účtuje. Pohybují se mezi 6 až 12 % v závislosti na ceně rezervace. Pronajímateli stahuje 3 % z ceny každé rezervace jako poplatek za transakci.

Pokud chcete na Airbnb pronajímat, neexistuje žádná vstupní investice spojená s vystavením nemovitosti. (Konkurenční služba HomeAway si ale registrační poplatek účtuje.)

Předsudky o Airbnb a mé komentáře k nim

Časté dotazy k Airbnb a mé odpovědi na ně

„It’s the sharing economy, stupid.“

Airbnb hostitelství určitě není pro všechny, ale to není žádná práce ani životní styl. Ubytovací síť je součástí sdílené ekonomiky. Po celém světě vznikají projekty, které umožňují sdílení kanceláří, kol, domácí kuchyně, aut, oblečenívšeho možného. Myšlenka je ta, že máte-li nějakou věc a často vám leží ladem, může posloužit i ostatním, třeba za menší úplatu.

Když hostujete přes Airbnb, můžete mít obavy z toho, že vám něco zničí, nebudou si věcí vážit a respektovat váš domov. Proč? Mnoho lidí se naopak chová k zapůjčeným věcem lépe než k vlastním. Jste-li sami spokojení a šťastní, možná na věcech tolik nelpíte, a proto si sdílení více užijete. Ve výsledku pak s lidmi nechcete sdílet jen prostor a potkáte i nové přátele.

Pro hostitele: Chcete-li na Airbnb vystavit svou nabídku či nemovitost, zde je formulář: https://www.airbnb.cz/r/lpaprokova

Pro hosty: Chcete-li si Airbnb vyzkoušet, použijte můj odkaz a získáte kredit €28: https://www.airbnb.cz/c/lpaprokova

Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2022 © Robert Vlach a Ing. Lenka Paprok Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS