Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Nový profesionál

Nový profesionál

29. 10. 2013, napsal Robert Vlach

Staré zkratky k úspěchu zarůstají mechem a nevedou buď nikam, anebo ke špatným koncům. Trh práce se radikálně změnil a 21. století přineslo nová pravidla hry. Máte na to ji hrát?

Nový profesionál

Většina rozumných lidí zakládá svou kariérní strategii na nějaké představě, jak funguje trh práce, kde leží výnosné příležitosti a co musí zvládnout pro jejich dosažení. Jádrem této představy byl více než 50 let zaměstnanecký model: Opatři si kvalitní vzdělání. Buď odborník. Najdi si dobré zaměstnání. Drž se ho a hleď, abys byl povýšen. A žij blaze až do zasloužené penze…

Jenomže trh se změnil.

Když v roce 1997 napsal Daniel Pink ve svém článku (a později knize), že budoucnost USA patří volným úvazkům a práci na volné noze, málokdo jej bral vážně. Poukazoval tehdy na to, že statistiky trhu práce jsou silně zkreslené zastaralou metodikou, která nedokáže správně klasifikovat tzv. free agents — nezávislé profesionály, kteří střídají projekty, zakázky, kšeftíky a zaměstnavatele, přičemž přeskakují z jedné statistické kolonky do druhé.

Nepřipomíná vám to něco?

Díváme-li se na trh práce optikou českých institucí a médií, všechno se zdá být při starém:
Propouštění. Jednání s odbory. Vytváření pracovních míst. Rekvalifikace. Platy a mzdy. Dotace na zaměstnance. Pokuty za švarcsystém. Nezaměstnanost. Podpora. Úřady práce.

Ok, tohle známe. Ale nové trendy už mezitím směřují jinam.

Trh práce ve vyspělých ekonomikách prochází od konce 20. století radikální přeměnou, kterou urychlila ekonomická krize po roce 2008. Její podstatou je právě posun od zaměstnaneckého modelu k volnějším úvazkům a práci na volné noze (angl. freelancing). Několik čísel pro ilustraci:

V Česku jsou trendy stejné, jen máme nějakých 5 až 10 let zpoždění za zeměmi jako Velká Británie či USA. Zatímco tam je již změna trhu práce vnímána jako hotová věc, u nás se do ní teprve probouzíme. Nová střední třída, to už nejsou bílé límečky korporátních zaměstnanců, ale startupoví podnikatelé a nezávislí profesionálové na volné noze. A teď se v tom vyznejte!

Budete potřebovat dvě hlavy.

Letos vydal Daniel Pink další vizionářskou knihu To Sell Is Human (u Melvilů vyjde jako Prodávat je lidské). V ní ukazuje, jak větší nezávislost přiměla všechny profesionály osvojit si poměrně rozsáhlé portfolio měkkých, zejména přesvědčovacích a prodejních dovedností.

Pink hlásá: „Dnes jsme všichni prodejní oddělení.“

Nový profesionál si už nevystačí pouze s odbornými znalostmi. Jakoby měl dvě hlavy. Ano, tou první je především odborník. Ale tou druhou je podnikatel, obchodník, zprostředkovatel, investor do startupů, lektor, publicista, veřejně angažovaný intelektuál, konzultant, kreativec, marketér, digitální nomád, vyjednavač, mediátor, projektový manažer a bůhvíco ještě.

Jedno bez druhého už nefunguje.

Profesionál typu T je odborník s přesahem. Aby uspěl na dnešním trhu práce, musí mít hlubokou odbornost (svislá část písmene T) a nad ní nezbytný přesah zahrnující až desítky různorodých činností či dovedností. Ty mu dávají rozpětí, schopnost spolupráce a komunikace napříč obory v rozrůstající se síti individuálních profesionálů a podnikatelů.

Ovšemže dovednosti nepodepřené odborností jsou málo platné — ale stejně tak odbornost bez těchto dovedností. Sama odbornost už zkrátka mnohdy nestačí ani v zaměstnání, natož na volné noze. Noví profesionálové bodují, protože se s nimi lépe spolupracuje:

Proto také dostávají opakovaně lepší zakázky a vydělávají nesrovnatelně více než izolovaní experti. Je to možná nefér, ale je to tak. Na trhu jsou zkrátka více žádaní.

Ruku na srdce. Budete-li mít na výběr, dáte přednost A) odborníkovi, který je levnější a dělat s ním je docela porod, anebo B) profesionálce, která je o něco dražší, výkonná, spolehlivá a vstřícná k vašim podnětům?

V průzkumu, který jsme publikovali Na volné noze v roce 2009, přiznalo plných 100 % dotázaných profesionálů potřebu se dále vzdělávat. Chcete-li však být úspěšní i v tomto desetiletí, mělo by vaše studium zahrnovat i oblasti, které úzce nesouvisejí s vaším oborem. Zejména pokud jste se dosud rozvíjeli především oborově, máte opravdu nejvyšší čas začít.

Poznámka: Článek vznikl díky ohlasům mé přednášky Bacha na nezávislé profesionály! na projektové konferenci Quo Vadis. Děkuji pořadatelům za tuto výzvu i laskavé pozvání.

Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2022 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS