Novinky 🤖 Nahradí umělá inteligence naši práci?

Ukázka newsletteru Na volné noze za měsíc červen 2022

🤗 MILÍ PŘÁTELÉ NA VOLNÉ NOZE

„Hej AI, koukni prosím na novinky, co jsme vydali za poslední měsíc na sítích Na volné noze a sepiš pro mě zasvěcený úvodník do nového newsletteru ke schválení, OK?“

Tak přesně tohle se s tímhle newsletterem NEstalo.

V angličtině by to ale mohla zvládnout umělá inteligence (AI) na bázi modelu GPT-3 a část čtenářů ani nepozná rozdíl.

S velkými pokroky AI, strojového učení a souvisejících technologií do oblastí tradičně osídlených freelancery se v posledních letech roztrhl pytel.

Nejdřív psaní. Poté překlady s nástroji jako DeepL (užitečný pro krátké texty, pro delší zatím moc ne).

Nově AI vstupuje i do vizuální tvorby, jako jsou ilustrace, fotografie a design, díky mocným nástrojům jako DALL·E 2 od OpenAI a jeho většího bráchy Imagen od Google. Oba dovedou generovat obrázky v až šokující kvalitě a pestrosti čistě na základě textového popisku typu „medvěd, který jí velký dort“.

S kreativci na volné noze jsem v kontaktu hodně a vidím, že někteří začínají mít lehké obavy, že je AI časem nahradí.

Upřímně, pokud jde o repetitivní či podprůměrnou kreativní práci, nejspíš se to i stane. Představte si třeba ilustrátory a fotografy, kteří chrlí nepříliš nápadité obrázky pro fotobanky, nebo copywritery, co píšou stovky produktových popisků pro eshopy na základě parametrů a fotografií — zkrátka rutinní duševní práci, kterou už dnes AI zvládat může.

Na druhou stranu si ale myslím, že freelanceři s podnikatelským přístupem budou z AI nástrojů ve své práci spíš těžit. Ze dvou důvodů:

  1. V záplavě obsahu tvořeného AI se budeme více spoléhat na kurátory a tvůrce, kteří pro něj najdou smysluplné využití. Budoucí AI za mě nenapíše newsletter ne proto, že to nezvládne, ale protože netuší, o čem jsem přemýšlel a co vám chci sdělit. Může napodobit výsledky duševní práce, ale vlastní duši mít nejspíš ještě dlouho nebude.
  2. Freelanceři jako podnikatelé jsou extrémně dobří jako navigátoři složitým a neustále se měnícím tržním prostředím, technologickými transformacemi počínaje a globálními krizemi konče. Proměny světa i práce jako takové za uplynulých 30 let byly naprosto nevídané. Freelanceři se jim přesto vždy dokázali rychle přizpůsobit — a to neskončí.

Abych ilustroval, co tím myslím, představte si třeba, jak by mohli pracovat vizuální tvůrci za 10 nebo spíš 20 let:

Tipnul bych si, že například schopný kreativní freelancer možná dokáže jen s pomocí AI nástrojů vyprodukovat celovečerní film. Ten (bude-li dobrý) může klidně běžet v kinech (nebo v metaverzu :) a na konci filmu bude místo dlouhých titulků jeden jediný: Napsala, režírovala a produkovala Olivia Paprok. Všechna práva vyhrazena.

Samozřejmě trochu přeháním. Ale ne moc. Snažím se představit si pozvolný přechod do stavu, kdy budou freelanceři pracující hlavou placeni méně za rutinní, mechanickou práci a více za svou autentickou kreativitu, originalitu, představivost a vynalézavost.

Dokáže-li AI takhle pozitivně podpořit a rozvinout lidský potenciál, dost možná budeme žít ve světě, který bude barvitější a bohatší. Stačí jen pomyslet na všechny ty kreativní záměry, které jste kdy měli, ale nemohli jste je uskutečnit kvůli současným omezením. Mnohé z nich dříve či později padnou.

Jinými slovy, plně očekávám, že AI v příštích letech zastoupí některé freelancery v rutinních činnostech, ale zároveň podpoří ty, kteří se budou chtít posunout k zajímavější práci. A nebude to žádná revoluce, spíš pokračování vývoje, který lze vysledovat až k počátkům průmyslové revoluce. Nezáživné dřiny bude méně, ne více.

Jsem si 100% vědom toho, že se mohu v otázce AI strašlivě mýlit a budoucnost může být úplně jiná. To je také důvod, proč bych vás rád vyzval, abyste sepsali svůj vlastní pohled na věc:

Jak vnímáte bezprostřední dopady AI na váš obor či práci? A jaký vývoj očekáváte do budoucna? Odpovídat můžete přes následující formulář — vaše odpovědi budou moderované a veřejné, k některým se možná ještě vrátíme:
https://forms.gle/LVeUxB2Ye2M2V44F7 (formulář)
https://bit.ly/AIpre (veřejný přehled odpovědí)

Přeji vám krásné léto na volné noze!

Robert Vlach

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
📚 NÁPADY SÉRIOVÉHO ČTENÁŘE KNIH

Pokud pracujete hlavou, bez čtení dobrých knih se dlouhodobě nejspíš zcela neobejdete. Tady je pár tipů sériového čtenáře jak si čtení zjednodušit a zpříjemnit.

Nový článek na blogu Na volné noze je zde:
https://navolnenoze.cz/blog/seriovy-ctenar/
https://spoti.fi/3QVhv3l (podcast, 19 minut)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
📺 BROCAST NA VOLNÉ NOZE

Robert Vlach byl hostem nejnovější epizody Brocastu. Má přes 3 hodiny a kromě povídání o životě na volné noze obsahuje i hromadu knižních tipů. Přejeme příjemný poslech!
https://youtu.be/iKMaEq1qo1w (video)
https://spoti.fi/3xS53s8 (podcast)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🎯 POSLEDNÍ ONLINE ŠKOLENÍ

V sobotu 3. září pořádáme úplně poslední termín našeho online školení podnikání na volné noze:
https://navolnenoze.cz/skoleni/

Toto školení vám pomůže, pokud:

  • uvažujete o práci na volné noze
  • už na volné noze jste, ale máte mezery
  • podnikáte dlouho a ujíždí vám vlak
  • váháte, čemu věřit, protože každý radí něco jiného
  • nemáte čas louskat knihu Na volné noze (a tucet dalších)
  • nebo chcete slyšet to hlavní přímo od autora a ptát se

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🎙️ JAK PODNIKAJÍ PROFESIONÁLOVÉ

„Dubánci jsou můj kreativní úlet, který vznikl sám o sobě,“ říká jejich tvůrce Petr Václavek v přednášce, kde popsal ekonomiku a vývoj svých freelance projektů od začátků s prodejem ilustrací přes fotobanky až po vznik dubánků a jejich úspěch v Česku i zahraničí:
https://youtu.be/fQYG9rC8deI (video, 54 minut)
https://spoti.fi/3mryITT (podcast)

„Věřím, že amatéři si konkurují a profesionálové si pomáhají.“ Digitální vypravěčka a spisovatelka Michelle Losekoot byla hostem podcastu Proti proudu Dana Tržila, kde mluvila nejen o podnikání na volné noze, ale také o balancování srdcových a byznysových projektů, o tom, jak být kreativnější i jak se naučit lépe psát:
https://youtu.be/ydJY_BY2Qik (video, 1:10 hod.)

Putování jednoho volnonožce na východ. Jan de Graaf je německý byznys konzultant pro evropský obchod s Asií, zejména s Čínou, kde strávil 15 let. V tomhle volném povídání se podělil o svou kariérní cestu a popsal bohaté kulturní pozadí svého úspěšného podnikání na volné noze — včetně řady perliček a specifik spojených právě s byznysem v Číně:
https://youtu.be/rGJHV5IF-uM (video, 1:34 hod., anglicky)
https://spoti.fi/3nokO5y (podcast)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
💯 JEDNO PROCENTO MILOŠE ČERMÁKA

Miloš Čermák a Robert Vlach v novém rozhovoru probrali spoustu témat kolem podnikání na volné noze — zkušenosti s anglickým vydáním knihy Na volné noze, postřehy z rozjezdu nové freelance platformy Freelancing.eu i jak se žije a podniká evropským volnonožcům:
https://www.jednoprocento.cz/p/dobre-se-mi-zije-v-ostrave-a-v-las (podcast, 1:25 hod.)

„Na volné noze je mi dobře,“ říká známá byznys mentorka a konzultantka Margareta Křížová v další epizodě výborného podcastu Jedno procento, kde rekapituluje svou profesní cestu od pozice asistentky přes vybudování úspěšné firmy až po vlastní freelance podnikání:
https://www.jednoprocento.cz/p/kdo-dneska-setri-tak-prichazi-o-penize (podcast, 51 minut)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🔥 OTÁZKY TÝDNE

Na sítích nově pokládáme freelancerům zvídavé otázky. Zapojte se nebo si přečtete, jak na ně odpovídali kolegové:

Jak naceňuješ svou práci na volné noze a proč?
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6939907972533792768 (LinkedIn)
https://fb.watch/dROuf9z6ro (Facebook)

„U individuální výuky angličtiny i mentoringu nabízím cenové balíčky a zatím nevidím důvod ke změně. Proč? Předplacené balíčky dovolují klientům čerpat hodiny průběžně podle jejich možností. U jednorázových konzultací používám hodinovku. Cenotvorbu jsem (bohužel) dlouhou dobu zanedbával. Díky knize Na volné noze se k cenám pravidelně vracím. Líbí se mi kombinace pragmatického i psychologického pohledu na cenu. Například přednáška Madly Čevelové z think-tanku: https://youtu.be/7D5upujyHvI
— Dan Ondřejík, lektor osobní produktivity a osobního rozvoje

O kolik procent jsi zdražil(a) za poslední rok?
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6942401395803226112 (LinkedIn)
https://fb.watch/dROyvO7mRx (Facebook)

„Letos jsem zdražil o 25 %. Což zní jako hodně, ale já už řadu let nevnímám relativní procenta, nýbrž konkrétní nárůst. A ten byl o 300 Kč (z 1.200 na 1.500), což mi, v dnešním kontextu, přijde jako jen mírné zdražení. Plus, jak jsem zmiňoval v odpovědi minulý týden, tak cenu navyšuju s efektivitou, takže klienti platí stejně.“
— Tomáš Vachuda, logotvůrce

Která kniha o podnikání či osobním rozvoji tě poslední dobou nejvíc dostala?
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6944922880627384320 (LinkedIn)
https://fb.watch/dROBwoWnph (Facebook)

„Já to nevezmu ‚za poslední dobu‘, ale historicky. Někdy před 15 lety (v ten správný čas) jsem si přečetla Mít vše hotovo a totálně mi to změnilo přístup k produktivitě, správě úkolů a čisté hlavě. Následovalo mé pravděpodobně nejproduktivnější období života. A letos, zrovna, když je mi 40 a mám jemné náznaky myšlenkových změn středního věku, pročítám Čtyři tisíce týdnů a vím, že efekt bude velmi podobný.“
— Eliška Vyhnánková, lektorka a konzultantka sociálních médií

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🚀 START PODNIKÁNÍ

Chcete začít pracovat na volné noze? Pusťte si tohle video. Alžběta Švarcová v něm přehledně shrnula, co byste měli ze startu vědět — od rozdílu mezi freelancery a klasickými OSVČ přes budování dobrého jména až po získávání klientů:
https://youtu.be/C4cIzNH3FiI (video, 18 minut)

Marketérka Madla Čevelová sepsala věci, bez kterých se (nejen) v prvních měsících podnikání klidně obejdete:
https://www.cevelova.cz/co-neresit-na-zacatku-podnikani

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
💪 MISTROVSTVÍ NÁVYKŮ

20 tipů, jak se stát mistrem návyků — Hana Jadavan v sérii pěti článků sdílí svůj osobní přístup včetně řady praktických postřehů, jak do života zapojit nové osobní i pracovní návyky:
https://bit.ly/20tpu

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
💙 2 POCHVALY

Přišla nám dvě moc pěkná doporučení — děkujeme!

„Portál Navolnenoze.cz využívám pro své podnikání již od roku 2016. Vnímám jej jako inspirující portál, kde sama hledám nové kontakty pro spolupráci. V každém roce mi registrace přinesla nové zákazníky, kterým jsem nabídla služby v hodnotě mnohonásobně převyšující částku za prezentaci. Doporučuji všem freelancerům!“
— Ing. Lucie Hejhalová, architektka marketingové strategie a manažerských dovedností
https://navolnenoze.cz/prezentace/lucie-hejhalova/

„Prezentace na portále Navolnenoze.cz mi pomáhá být vidět na internetu a získávat více zákazníků. To je pro mě jako fotografa zásadní. Díky!“
— Jakub Štěpán, fotograf a tvůrce videí
https://navolnenoze.cz/prezentace/jakub-stepan/

Jste na volné noze? Přidejte se k nám a oslovte nové klienty:
https://navolnenoze.cz/registrace/

Tento newsletter jsme rozeslali odběratelům 28. 6. 2022.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí