Do jaké míry může umělá inteligence nahradit překladatele? V aktuálním rozhovoru na DVTV toto téma přiblížil překladatel Viktor Janiš.
Pokud nemáte možnost sledovat celé video (část je zdarma na Streamu), hlavní myšlenky shrnul Viktor na svém Facebooku, kde mj. píše:
„V debatách o AI v překladu je obzvláště frustrující, že člověk publiku nedokáže vysvětlit to, co vstřebal během studia translatologie a hlavně po desítkách let praxe. Počínaje tak základní věcí jako to, že překlad je složitá socio-lingvistická operace. Že překlad není žádná šifra, která se dá vyluštit, ale pokus přesadit květinku do jiné půdy, nejlépe s celým kořenovým balem. Ten kořenový bal, to je kultura, z níž ten text vyrůstá, tisíce a tisíce konceptů, asociací, okřídlených rčení, idiomů, které jeden národ pokládá za samozřejmé, zatímco druhý jim nerozumí – třeba britský understatement, české „zajdeme na jedno“, Sultán a Tyrl, Charge of the Light brigade, „nežere maso, nepozná vtip“, stiff upper lip.“
Zajímavá je rovněž navazující debata, kterou video vyvolalo — na rozhovor v posledním newsletteru odkazuje publicista Miloš Čermák, který se tematice AI dlouhodobě věnuje a v textu zmiňuje taky některé protiargumenty:
„Viktor se mýlí třeba v tom, že generativní AI nedokáže pochopit ironii či humor. Není to pravda, z mé zkušenosti spíš plyne, že obojí dnes chápe AI lépe než průměrný člověk.“
Ve dvou příspěvcích pak na svém Facebooku celou problematiku blíže komentuje taky vývojář David Grudl, mj. autor výborného webu Uměligence.
Mimochodem, s Davidem jsme natočili výborný (a tradičně pěkně dlouhý) podcast mj. právě o AI. Online bude během následujících dvou týdnů.
Bezpečnostní expert Michal Špaček byl hostem podcastu Vzhůru dolů. S moderátory Martinem Michálkem a Robinem Pokorným si povídal o IT bezpečnosti obecně a specificky pak pro vývojáře — mj. jak se stavět k dvoufaktorovému zabezpečení nebo proč je důležité hlásit bezpečnostní chyby.
Příští týden spolupořádáme jedno setkání pro freelancery v domě jako z pohádky. Koukněte:
Historický Kittelův dům z 18. století v Krásné u Pěnčína v Libereckém kraji bude ve středu hostit akci Kreativci na volné noze, jejíž součástí bude i debata o podnikání s Robertem Vlachem.
Setkání se koná den po závěrečném meetupu naší podzimní série Na volné noze Na cestě v libereckém coworkingu Lipo.ink, kde bude Robertovým speciálním hostem v debatě Marek Prokop.
Pokud jste z Liberecka nebo okolí, dojeďte, bude to super!
Martin Kavka předává v novém videokurzu to nejdůležitější, co by měl každý vědět o psaní pracovních e-mailů a obsahových newsletterů.
Číst dálTým Marketing Festivalu kolem Jindry Fáborského natočil pokračování svého dokumentu Making a Marketer. Ve videu se věnují aktuálním otázkám a výzvám marketingu, ke kterým se vyjadřují oborové osobnosti jako Byron Sharp, Mark Ritson nebo Steffen Saemann.
Zdarma si celý dokument můžete pustit na YouTube i s českými titulky.
„Řešení problémů, kreativita a schopnost překonávat překážky, v tom mě podnikatelé vždycky ohromují,“ říká Michal Andera ve studentském podcastu Kamdu, kde mluvil mj. o začátcích podnikání pro mladé lidi, kteří jsou třeba ještě na střední.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.