„Perfekcionismus je totálně zatažená brzda úplně ve všem,“ říká Martin Kavka v podcastu Fosilní palivo, který natáčí společně s Romanem Věžníkem.
Jak pánové uvádí v popisu pořadu: „Jsme dva fosilové a chtěli jsme navzájem sdílet svoje zkušenosti, triky a know-how.“ A v nejnovější deváté epizodě debatují právě o tom, proč bývá perfekcionismus v práci a tvorbě problém a co s ním dělat.
Zajímají vás lifehacky? Zakladatel Melvilu Tomáš Baránek na svém blogu a v newsletteru sdílí skvělé vychytávky, tipy na gadgety, které sám testuje, i řadu praktických doporučení z oblasti zdraví, produktivity a osobního růstu.
Co rozhodně stojí za pozornost je taky Tomův uzavřený Klub Lifehacků s bonusovým obsahem. Za měsíční nebo roční poplatek v něm totiž získáte přístup nejen do komunity podobně nastavených lidí, ale taky na pravidelné Q&A cally. K těm si Tomáš coby hosty často zve i odborníky z různých oblastí, se kterými můžete diskutovat a řešit vlastní témata. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že poměr cena/výkon je rozhodně špičkový.
Mezinárodní platforma Freelancermap před pár týdny zveřejnila výsledky průzkumu Freelancer Study 2024, jehož vybrané závěry jsme sdíleli i v našich novinkách.
Rozsáhlá závěrečná zpráva, kterou si můžete stáhnout v PDF, obsahuje taky citace 11 předních odborníků na podnikání na volné noze, včetně Roberta Vlacha. Jeho doporučení, citované v reportu, jsou destilátem odpovědí na předem zaslané otázky. V plném znění si je můžete přečíst zde.
Odpovědi nabízejí hlubší vhled do různých aspektů podnikání na volné noze, jako je stanovení ceny, prodej, vyjednávání, kariérní strategie a další.
Pokud se zajímáte o budoucnost a rizika AI, rozhodně by vás neměl minout extrémně diskutovaný a sdílený článek, který napsal Marc Andreessen. Nese název Why AI Will Save the World (neboli Proč umělá inteligence spasí svět) a dost přesvědčivě v něm argumentuje proti obavám, které dnes rezonují ve veřejném prostoru. Jmenovitě jde o těchto 5 rizik:
Marc Andreessen je softwarový inženýr a podnikatel, jeden z internetových pionýrů. Byl mj. spolutvůrcem prvních úspěšných prohlížečů Mosaic a Netscape. Dnes působí zejména jako technologický investor v Andreessen Horowitz a má značný vliv na politický diskurz. Jeho názory na problematiku regulace AI si můžete poslechnout třeba v nedávných epizodách amerických podcastů JRE či Breaking Points.
V českém prostředí podobně vstřícné postoje vůči adopci AI zastávají například Tomáš Mikolov, Miloš Čermák (viz náš nový rozhovor) či David Grudl (rozhovor s ním vydáme příští týden). Opačný pohled na věc pak výborně vysvětluje Jan Romportl.
Málokdo by čekal, že zrovna The Economist bude radit svým čtenářům, jak být produktivní, ale jednou se tak stalo a stojí to za přečtení — stejně jako časopis samý. Za paywall se dostanete zadáním emailu nebo pomocí Pocket.
A tady je přehled rad autora:
Co hrozí tělu, když nemáte dostatek spánku? Ve zkratce — nic dobrého. Pomalejší reakce a myšlení, podráždění, větší riziko infarktu a postupný náběh na řadu dalších vážných zdravotních problémů. V článku zmiňovaný Matthew Walker o tomhle tématu mimochodem napsal výbornou knihu Proč spíme, která rozhodně stojí za přečtení.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.