Jak být více produktivní

14. srpna 2020

Málokdo by čekal, že zrovna The Economist bude radit svým čtenářům, jak být produktivní, ale jednou se tak stalo a stojí to za přečtení — stejně jako časopis samý. Za paywall se dostanete zadáním emailu nebo pomocí Pocket.

A tady je přehled rad autora:

  1. Předejte otěže svému dlouhodobějšímu já
  2. Pamatujte na Paretovo pravidlo
  3. Čerpejte z tvrdé práce jiných lidí
  4. Pochopte skutečné náklady vyrušování
  5. Vyhýbejte se práci jinou prací
  6. Najděte si práci, kterou skutečně chcete dělat
Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter)

Podobné novinky

Google NotebookLM

Píšete, tvoříte, pracujete hlavou?

Pak by vás mohl zajímat AI nástroj Google NotebookLM, který je nově dostupný i v Česku a ostatních zemích EU.

NotebookLM usnadňuje psaní a rozvíjení vlastních nápadů nad zdroji, které sami do nástroje nahrajete a necháte schroustat AI modelem Google Gemini 1.5 Pro. NotebookLM vám pomůže s rešeršováním, psaním i redigováním obsahu a vaše data přitom zůstávají soukromá.

Na vývoji nástroje se mj. podílí autor řady populárně-vědeckých bestsellerů Steven Johnson. Jiný uznávaný expert na organizaci poznámek a autor knihy Pořiďte si druhý mozek, Tiago Forte, o NotebookLM říká, že je to „nejlepší software kdy vytvořený pro využití AI v kreativní práci.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak pracovat efektivně

„Vyhoření mě donutilo zpomalit,“ říká v podcastu Tomáš Vachuda, logotvůrce a autor nedávno vydané knihy Časotvorba o hospodaření s časem. V rozhovoru s fyziokoučkou Pavlou Modrou sdílí praktické tipy pro zvýšení produktivity, mluví o vlivu jídla a zdraví, ale třeba taky o naší komunitě Na volné noze.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Robert Vlach o freelancingu

Mezinárodní platforma Freelancermap před pár týdny zveřejnila výsledky průzkumu Freelancer Study 2024, jehož vybrané závěry jsme sdíleli i v našich novinkách.

Rozsáhlá závěrečná zpráva, kterou si můžete stáhnout v PDF, obsahuje taky citace 11 předních odborníků na podnikání na volné noze, včetně Roberta Vlacha. Jeho doporučení, citované v reportu, jsou destilátem odpovědí na předem zaslané otázky. V plném znění si je můžete přečíst zde.

Odpovědi nabízejí hlubší vhled do různých aspektů podnikání na volné noze, jako je stanovení ceny, prodej, vyjednávání, kariérní strategie a další.

Proč AI spasí svět

Pokud se zajímáte o budoucnost a rizika AI, rozhodně by vás neměl minout extrémně diskutovaný a sdílený článek, který napsal Marc Andreessen. Nese název Why AI Will Save the World (neboli Proč umělá inteligence spasí svět) a dost přesvědčivě v něm argumentuje proti obavám, které dnes rezonují ve veřejném prostoru. Jmenovitě jde o těchto 5 rizik:

  1. Pozabíjí AI nás všechny?
  2. Rozvrátí AI naši společnost?
  3. Připraví nás AI všechny o práci?
  4. Povede AI ke zničující nerovnosti?
  5. Budou lidé pomocí AI dělat zlé věci?

Marc Andreessen je softwarový inženýr a podnikatel, jeden z internetových pionýrů. Byl mj. spolutvůrcem prvních úspěšných prohlížečů Mosaic a Netscape. Dnes působí zejména jako technologický investor v Andreessen Horowitz a má značný vliv na politický diskurz. Jeho názory na problematiku regulace AI si můžete poslechnout třeba v nedávných epizodách amerických podcastů JRE či Breaking Points.

V českém prostředí podobně vstřícné postoje vůči adopci AI zastávají například Tomáš Mikolov, Miloš Čermák (viz náš nový rozhovor) či David Grudl (rozhovor s ním vydáme příští týden). Opačný pohled na věc pak výborně vysvětluje Jan Romportl.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Nebezpečí u nedostatku spánku

Co hrozí tělu, když nemáte dostatek spánku? Ve zkratce — nic dobrého. Pomalejší reakce a myšlení, podráždění, větší riziko infarktu a postupný náběh na řadu dalších vážných zdravotních problémů. V článku zmiňovaný Matthew Walker o tomhle tématu mimochodem napsal výbornou knihu Proč spíme, která rozhodně stojí za přečtení.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí