Mgr. Richard Skolek

spisovatel, překladatel angličtiny a lektor tvůrčího psaní

Status: k vašim službám Působnost: celá ČR

Píšu knihy, překládám angličtinu a pořádám kurzy tvůrčího psaní.

 • Psaní knih – Humoristická tvorba, poezie, fantasy a knihy pro děti. Píšu taky do novin a časopisů. Zatím mi vyšlo 9 knih, největší úspěch mělo u čtenářů Moudré z nebe. Na Facebooku zveřejňuji webový strip Ždibřich, který sleduje téměř 12 000 fanoušků. Starší knihy, které již nejsou vázány smlouvou, nabízím k volnému a bezplatnému stažení. Svou tvorbu také postupně načítám a dávám na svůj YouTube kanál.
 • Překlady angličtiny – Specializuji se především na překlady literárních a uměleckých textů. Protože mě ale baví rozmanitost, rád vám přeložím texty i z jiných oblastí. Přeložil jsem např. knihy Vyznejte se ve svých emocích, Dieta každý druhý den nebo Pětiminutové pohádky z divočiny. Dále pravidelně překládám technické texty a spolupracuji s různými časopisy (např. Voxpot). Vystudoval jsem obor Překladatelství anglického jazyka na Masarykově univerzitě a rok jsem žil v Austrálii.
 • Kurzy tvůrčího psaní – Hromadné i individuální kurzy pro začátečníky i pokročilé. Pomůžu vám s čímkoliv od jednoduchých úprav textů po vydání knihy, kurz rád připravím i pro vaši firmu nebo na vaši akci. O tvůrčím psaní také pravidelně píšu články a natáčím krátká videa. Zájemcům se dále věnuji ve Facebookové skupině. Jako lektor jsem spolupracoval např. s Masarykovou univerzitou, vzdělávacím centrem Pohyblivý svátek, základní školou v Židlochovicích nebo neziskovou organizací Proficio. Kurzy na míru jsem připravoval třeba pro agenturu Media Age, Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty nebo několik pionýrských oddílů. V době koronavirové krize jsem také vedl 3 měsíční bezplatné online kurzy pro více než 500 lidí. Dohromady jsem učil více než 1 000 účastníků.

Vydané knihy

 • 2022Dokud láska nezní v mollu, básnická sbírka
 • 2019Ždibřich, sbírka stripů
 • 2017O třech světluškách, pohádka
 • 2016
  • Moudré z nebe, humoristická próza (2. vydání)
  • Jak Medvěd Bručimír všechno zapomněl, sbírka pohádek
 • 2015
  • Zkraťsifous aneb Pohádky na dobré ráno, sbírka pohádek
  • Moudré z nebe, humoristická próza (1. vydání)
 • 2014Vzdechy a povzdechy, básnická sbírka
 • 2011Nesvlíkej se sama, sbírka epigramů
 • 2009Hubený nás nedostanou, sbírka fejetonů
Mgr. Richard Skolek

Kontakty

Mgr. Richard Skolek
Sedláčkova 18
Brno
628 00
Mobil:737 250 197
Email:rskolek@gmail.com
Web:www.richardskolek.cz
Facebook:richard.skolek
Instagram:richard_skolek
Twitter:zdibrich
YouTube:RichardSkolek
Účet:1036538851/5500 (Raiffeisen)
IČ:01649639

Doporučení
z první ruky

V minulých týdnech jsem absolvovala on-line kurz tvůrčího psaní a jsem velmi spokojená jak s přístupem autora, tak s tématy, teoretickou podporou a celkovým vedením kurzu. Po odmlce jsem opět začala mít chuť psát a dotáhnout rozepsané texty. Kurz mi poskytl mnoho materiálu a cvičení vhodná na rozepsání i na rozvíjení konkrétních literárních disciplín. Jednodušší úkoly byly vyváženy složitějšími, teorie bylo tak akorát, a cenná byla i autorova souhrnná zpětná vazba na texty z předešlého dne. Motivační bylo také (anonymní) uvedení nejpovedenějších textů. Kurz byl vedený s velkou pečlivostí a pozorností, autor mu, přestože šlo o výjimečný kurz během doby koronaviru, a byl prezentován jako bezplatný, věnoval evidentně mnoho času. Z formy vedení kurzu i z prezentace jiných autorových aktivit je patrné, že má pan Skolek věci velmi dobře srovnané, ví o čem mluví, resp. píše, má smysl pro humor, nadhled i schopnost vystřelit si sám ze sebe. A to je v intelektuálních kruzích často nedostatkové zboží! Děkuji za obohacující kurz a těším se na nějakou další spolupráci v budoucnu!

Anežka Emmerlingová