Novinky 💙💛 Nezávislost. Volnost. Svoboda — a nový článek Jak začít podnikat na volné noze

Ukázka newsletteru Na volné noze za měsíc únor 2022

🤗 MILÍ PŘÁTELÉ NA VOLNÉ NOZE

Že všichni odsuzujeme ruský útok na Ukrajinu a s napětím sledujeme další vývoj, je zjevné. Nassim Taleb to komentoval tak, že „zatímco v běžných časech je 99,9 % zpravodajství šum, posledních pár dní je všechno signál“ — a má pravdu.

Útok na Ukrajinu je strašlivým aktem války proti zemi, která se rozhodla přijmout naše západní, demokratické hodnoty a jako taková si zaslouží veškerou naši podporu a pomoc — nejspíš s výjimkou té přímé vojenské, protože ruský diktátor Vladimir Putin vyhrožuje jadernou odvetou.

Žádná diktatura, ani ta ruská, nestrpí lidi, kteří jsou nezávislí a podnikaví, svobodně říkají, co si myslí, a chtějí volně rozhodovat o svém životě, majetku i demokratickém rozdělení moci. Ruská invaze tak představuje zásadní ohrožení světového pořádku a hodnot, které jsou stěžejní i pro většinu z nás na volné noze: Nezávislost. Volnost. Svoboda.

Zlo, kterému teď Ukrajina a celý Západ čelí, rostlo pozvolna. Proto bych dnes rád zde v úvodu zmínil pár zdrojů, které umožňují současnou situaci chápat v širších souvislostech a aktuální vývoj jen potvrzuje jejich relevanci:

1) Všichni muži Kremlu od Michaila Zygara je kniha, která precizně dokumentuje Putinův vzestup k moci a to, jak uvažuje a taktizuje mj. i v situacích jako tato. České vydání už nejspíš seženete jen v knihovně, takže zbývá buď anglické (All the Kremlin’s Men) nebo ještě lépe slovenské Všetci mocní Kremľa od Absyntu, které jsem četl i já. Zásadní kniha o putinovském Rusku jasně naznačuje, co lze od Putina čekat: https://www.absynt.sk/vsetci-mocni-kremla

2) Rudý zákon (angl. Red Notice) od Billa Browdera nabízí obdobný vhled americkou optikou. Bill se vypracoval v jednoho z nejúspěšnějších západních investorů v postsovětském Rusku a jeho zájmy se tak nevyhnutelně časem střetly s Putinovými. Výsledkem byla smrt blízkého Billova spolupracovníka Sergeje Magnitského, pod jehož jménem pak prosadil tvrdé západní sankce proti konkrétním ruským činitelům. Nyní je Browder pro zabavení Putinova majetku zaparkovaného na Západě, podobně jako dlouholetý Putinův kritik a autor knihy Winter Is Coming, Garry Kasparov: https://bit.ly/gCasp

3) V této souvislosti nelze nezmínit video Alexeje Navalného o Putinově osobní historii a opulentním soukromém paláci, který si potají vybudoval za miliardy dolarů na dobře utajeném a střeženém místě. Líčí jej jako člověka posedlého majetkem a Rusko jako kleptokracii, v níž je dnes Putinovým zájmům podřízeno vše. 2hodinové video má už na YouTube 122 miliónů zhlédnutí a naprosto perfektně ilustruje, co je Putin zač: https://youtu.be/ipAnwilMncI

4) The Economist považuji dlouhodobě za nejlepší a nejvyváženější ekonomicky orientované médium. Pokud jde o komentování globálního politického dění a jeho dopadů na podnikání a trhy, prakticky vždy nabízí hluboký vhled, inteligentní analýzu a znalost současných i historických souvislostí. Je to dobrý průvodce jakoukoli krizí, tu současnou nevyjímaje. Předplatné mám už spoustu let, odběr lze ale snadno vyzkoušet i zdarma: https://freelancing.eu/news/economist-for-free/

Sláva Ukrajině! ✌

Robert Vlach

P.S. Za naši rodinu dnes posíláme 50.000 Kč na humanitární pomoc Ukrajině přes Člověka v tísni. Pomáhat lze i mnoha jinými cestami a způsoby, jejichž ucelený přehled najdete na webu www.StojimeZaUkrajinou.cz 💙💛

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🚀 JAK ZAČÍT PODNIKAT NA VOLNÉ NOZE

Nový článek vznikl v rámci spolupráce s osvětovým webem www.Nakopni.to pro začínající podnikatele. Je tedy určen zejména těm čtenářům, kteří se s tématem podnikání a práce na volné noze setkávají blíže poprvé:
https://navolnenoze.cz/blog/jak-zacit/ (článek)
https://spoti.fi/3Iwa7GP (audio podcast, 21 minut)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🌏 NA VOLNÉ NOZE VYJDE NOVĚ V INDII

Tohle je velký jako svět — 2. března vydá HarperCollins India knihu The Freelance Way, která česky vyšla v Melvilu jako Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové.
https://harpercollins.co.in/product/the-freelance-way/

Pokud náhodou zrovna pobýváte v Indii, Pákistánu, Bangladéši, Nepálu, Bhútánu, na Srí Lance nebo Maledivách, můžete si knihu objednat na místním Amazonu ;-)
https://amzn.to/3An2XRX

Nová rozsáhlá recenze knihy Na volné noze vyšla nedávno na odborném serveru Keramikum: „Kniha se zabývá freelancingem, podnikáním sám na sebe. Většina z nás keramiků podniká jako OSVČ a to velmi svobodně, a tak do této kategorie rozhodně patříme. Nejsme jako řemeslníci úplně typičtí volnonožci, nicméně obsah knihy na nás sedí jak ulitý,“ píše v úvodu autor recenze Václav Kugler:
https://keramikum.cz/clanek/na-volne-noze

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🎓 OD UČO K IČO

Masarykova univerzita odstartovala už 3. semestr Od UČO k IČO — úspěšného kurzu podnikání na volné noze, který je průkopnickým počinem nejen v Česku, ale i v rámci širší Evropy:
https://www.phil.muni.cz/entre01

Kapacita 100 studentů je opět beznadějně zaplněná díky úžasným řečníkům. O své zkušenosti s podnikáním se podělí Eliška Vyhnánková, Petr Mára, Margareta Křížová, Alice Kavková, Petr Pouchlý, Bohdana Goliášová, Markéta Ubíková, Pavel Minář, Barbora Baronová, Radek Hrachovec či Hana Jadavan a na přípravě kurzu se od začátku podílí Robert Vlach. Studenty tak čeká pár měsíců ve společnosti zkušených profesionálů a kdo ví, třeba se někteří na volnou nohu také vydají. O projektu jsme už několikrát psali i na našem blogu:
https://navolnenoze.cz/blog/masarykova-univerzita-uco-ico/
https://navolnenoze.cz/blog/jednicka/
https://navolnenoze.cz/blog/evropske-univerzity-freelancerum/

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🎧 DO SLUCHÁTEK

Dušan Janovský, zakladatel úspěšného vzdělávacího webu Jak psát web a spolutvůrce vyhledávání Seznamu, ve výborné a velmi praktické přednášce popisuje, proč se vyplatí tvořit obsahové weby a jak na to můžete jít jednoduše i bez větších znalostí programování: „Pokud někdo podniká a chce se prosadit jako značka, mít zakázky a být známý v komunitě, není nic lepšího než mít obsahový web.“
https://youtu.be/hrceI1-ew1I (video, 1:09 hod.)
https://spoti.fi/3t3Ts6W (podcast)

Marketérka a specialistka na cenotvorbu Madla Čevelová v nové přednášce ukazuje, že určení cen v podnikání není pouze otázkou čísel: „Naši schopnost si říct o peníze a ustát si nastavenou cenu před zákazníkem ovlivňují zejména psychologické faktory.“
https://youtu.be/7D5upujyHvI (video, 27 minut)
https://spoti.fi/3B8wAH6 (podcast)

Nový Brocast na téma vyjednávání, Adam a Tomáš Dunovští a jejich host Martin Konečný. Mimochodem, pokud zbožňujete knihu Nikdy nedělej kompromis, tak to snad raději ani neposlouchejte — anebo možná právě proto:
https://youtu.be/nJz06Je1zq4 (video, 2:45 hod.)

Zakládající člen Na volné noze Mira Vlach v podcastu Zážeh o supr metodě OKR, která je vhodná i pro freelancery.
https://youtu.be/ibL9RsHapmw (video, 43 minut)

Trojnásobný držitel ocenění Daňař roku Petr Frisch o danění příjmů z akcií ve skvělém podcastu Jak investovat, který točí Lenka Schánová. Jestli investujete část svých peněz do akcií, tuhle epizodu si rozhodně poslechněte, je totiž skvělá:
https://spoti.fi/3ItHhac (podcast, 2 hod.)

The Hollywood Reporter natáčí posledních několik let výborné rozhovory u kulatého stolu, kde se ve společné diskuzi potkávají vždy zástupci jedné z filmových profesí. Špičkoví profesionálové napříč obory zde sdílí své postřehy a zkušenosti, mluví o aktuálních projektech i vlastním přístupu k práci. Tady je výběr několika z nich:
https://youtu.be/ibPkLdbG4VU (herci Robert De Niro, Tom Hanks, Jamie Foxx a další)
https://youtu.be/4iLtjMwkOlg (režiséři Todd Phillips, Martin Scorsese, Greta Gerwig a další)
https://youtu.be/TmpMtuicqiM (kameramani Dariusz Wolski, Mandy Walker, Joshua James Richards a další)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
📈 VYPLATÍ SE PAUŠÁLNÍ DAŇ?

Přihlásili jste se letos k paušální dani nebo to zvažujete pro příští rok? Michal Kašpárek téma nedávno rozebral v komentáři pro Seznam Zprávy, kde mj. píše: „Paušální daň život podnikatelům nezjednodušuje, ale komplikuje.“
https://bit.ly/PausD

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🔥 Z MATFYZÁKA KAMNÁŘEM

Kamnář a náš člen Honza Křivonožka, oceněný mj. jako Živnostník roku 2017, v rozhovoru přibližuje své řemeslo i profesní dráhu — od studia teoretické fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě po kachlové sporáky a kamna, které dnes staví:
https://bit.ly/kRvnz

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
📚 JAK JSEM SE NAUČILA ČÍST

Michelle Losekoot v dalším výborném textu mj. o tom, proč je důležité umět si vyhradit čas na čtení: „Za všechno, co v pětatřiceti vím a umím, vděčím knihám. Čtení je moje soukromá vysoká, která nikdy nekončí. Chci a potřebuju hodně číst. Chci, protože mi to dělá dobře, a potřebuju, protože jsem knowledge worker, živím se tím, že prodávám lidem nápady. A musím si na ně v hlavě budovat stavební materiál.“
https://bit.ly/JkCst

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
📧 K ODBĚRU

Behavior Gap je výborný týdenní newsletter, kde Carl Richards v doprovodu jednoduchých náčrtků sdílí vybrané postřehy a srozumitelně přibližuje témata kolem správy osobních financí, ale i podnikání a dalších oblastí. Emaily jsou vždy krátké, čtivé a rozhodně vám dají dobré podněty k zamyšlení:
www.BehaviorGap.com

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
👬 LIDÉ NA VOLNÉ NOZE

„Kdykoliv potřebuji někomu představit svou práci, vedle svých webovek posílám i odkaz na svou prezentaci v katalogu Na volné noze. Nikomu nemusím říkat, jaká je hodnota mé práce, protože je to díky tomuto profilu vidět na první pohled — a podle toho mě oslovují i mí klienti a klientky.“
— Mgr. Barbora Baronová, Ph.D.
literární dokumentaristka, nakladatelka, copywriterka a lektorka nakladatelské praxe
https://navolnenoze.cz/prezentace/barbora-baronova/

Z medailonků, které pravidelně zveřejňujeme na sítích, tentokrát vybíráme pár veteránů, kteří jsou členy www.Navolnenoze.cz už spoustu let:

Michal Martoch působí jako průvodce vnitřní transformace pro podnikatele a manažery. Má přes 15 let zkušeností s rozvojem potenciálu a vzděláváním a za sebou více než 5000 lektorských a konzultačních hodin. „Rozvíjím potenciál manažerů, týmů a firem. Věřím, že hluboká práce s autenticitou je základním klíčem k úspěchu v rychle se měnícím světě.“
https://navolnenoze.cz/prezentace/michal-martoch/

Olga Rochowanská je zkušená stylistka, která pro své klienty zajišťuje profesionální styling a oděvní poradenství s respektem k osobnosti, jedinečnosti, aktuální životní etapě, oboru, ale i udržitelnosti. Nabízí konzultace osobního stylu i šatníku a vyráží rovněž na asistované nákupy. „Navedu vás jak na stylový a fungující šatník.“
https://navolnenoze.cz/prezentace/olga-rochowanska/

‍‍Martin Matějka je SEO konzultant a online marketér, který má za sebou 16 let každodenní práce na několika stovkách projektů. Klientům nabízí dlouhodobý rozvoj SEO, kompletní analýzy webu či e-shopu z pohledu vyhledávačů i osobní konzultace. Provozuje vlastní e-shopy a mezi referencemi má mj. MZ ČR, ČSA, TV Nova, Lékárny BENU, Hanibal, T-Mobile a mnoho dalších.
https://navolnenoze.cz/prezentace/martin-matejka/

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
❤️ FREEDOM

Něco pozitivního na závěr. Paul McCartney říká na úvod songu, který složil po 11. září: “Everybody clap your hands for freedom!”
https://youtu.be/Yj7_JKCbXeg

Tento newsletter jsme rozeslali odběratelům 28. 2. 2022.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí