Novinky 📯 Školení, která nakopnou vaše podnikání + Jak si dovolit dovolenou

Ukázka newsletteru Na volné noze za měsíc červenec 2022

🤗 MILÍ PŘÁTELÉ NA VOLNÉ NOZE

Tohle je po pár letech první newsletter, který jsme nefinišovali společně s šéfredaktorem novinek Na volné noze Danem Šáchou. Z prostého důvodu: Dan minulý týden odletěl na dobrodružnou expedici do Grónska, kde bude celých 14 dní offline. Nedávno byl takhle na Islandu či Faerských ostrovech (má rád zimu). No a taky miluje Japonsko, o kterém tvoří vyhlášený cestopisný podcast a web www.Yatta.cz — určitě kouknětě.

O nás freelancerech se občas říká, že nemáme pořádnou dovolenou a musíme být neustále na příjmu pro klienty či nové poptávky. Průzkumy mezi nezávislými profesionály ale hovoří jinak a Dan je toho ukázkovým příkladem.

Respektive platí, že jaké si to uděláš, takové to máš. Ano, Dan nejspíš musí před odletem dotáhnout rozdělanou práci a domluvit se se stálými klienty. Pak ale nastaví automatickou odpověď na emailu, změní si status v profilu Navolnenoze.cz a frr…

Ne pro každého je to ovšem nutně tak snadné. Když teď pominu přivýdělkáře (o nich v newsletteru níže) a experty, kteří poskytují služby s garantovanou dostupností či dobou odezvy (např. hosting), v praxi se nejčastěji setkávám s následujícími případy vynucené dostupnosti:

  1. Kontraktoři s jedním velkým klientem, který se k nim chová pomalu jako k zaměstnancům — Tito freelanceři mívají slabší vyjednávací pozici obecně a v tlaku na dostupnost je to občas znát. Po některých se požaduje pevná pracovní doba nebo dokonce pracovní docházka v provozovně klienta, ovšemže bez placené dovolené či jiných zaměstnaneckých benefitů. Řešením je postupné posilování vlastní podnikatelské autonomie a asertivity vůči klientovi, ideálně podpořené dalšími zdroji příjmů.
  2. Začátečníci s nejasným povědomím, co si mohou ke klientům dovolit — Mnozí se podvolí tlaku na dostupnost po večerech, o víkendech či na dovolené, protože nemají dostatečnou znalost obchodní praxe a nevědí, kudy vede obvyklá hranice autonomie freelancera. Snaha všem vyhovět je někdy umocněná i strachem z nedostatečného příjmu, když má začínající volnonožec ještě málo klientů a zakázek. Řešením je nastavení rozumných mantinelů komunikace a závazků, posílení rezerv a co nejrychlejší zvládnutí podnikatelské abecedy, jak je popsána třeba v knize Na volné noze: http://bit.ly/nvnpo
  3. Měkcí vyjednavači podléhající nátlaku — Zde může jít i o zkušené freelancery, kteří sami vědí, že je protistrana tlačí do nepříjemné pozice co do obslužnosti, ale zdráhají se proti tomu důrazněji zakročit. Řešením je obvykle zlepšení vyjednávacích a podnikatelských dovedností, jako je třeba cenotvorba úměrná náročnosti klienta. Dvoj- či trojnásobná cena za navýšenou dostupnost srovnala už nejeden pokřivený obchodní vztah.

Špičkoví nezávislí profesionálové umí být rozumně dostupní i asertivní zároveň. Jinými slovy, umí poskytovat vynikající služby, ale zároveň hájit vlastní stranu dealu. Někdo totiž za ni kopat musí a klient to nejspíš nebude. Jeden z důležitých aspektů profesionality je tedy dlouhodobé vyvážování zájmů obou stran, jakkoli se okolnosti postupně mění.

A skvělý profík je samozřejmě i Dan Šácha, takže pro vás předtočil další velké čtvrtletní shrnutí nejdůležitějších novinek ze světa podnikání na volné noze. Tady ho máte:
https://youtu.be/HfexZ2k71pI (video, 22 minut)
https://spoti.fi/3cKzkSO (podcast)

Robert Vlach

P.S. Jestli se hodně nepletu, tak v příštím newsletteru odhalíme jednu opravdu VELKOU novinku. Zůstaňte na příjmu!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
📚 ŠKOLENÍ, KTERÁ NAKOPNOU VAŠE PODNIKÁNÍ

Michelle Losekoot napsala nový článek pro blog Na volné noze:
https://navolnenoze.cz/blog/prehled-skoleni/

Co v článku najdete:

Velký přehled 100 kurzů českých freelancerů a rešerše 150 českých i zahraničních kurzů marketingu na sociálních sítí navrch k tomu. Učte se od těch nejlepších!

🎯 Mimochodem, v sobotu 3. září se koná úplně poslední termín našeho online školení podnikání na volné noze. Uveďte do poznámky v přihlášce tajné heslo POSLEDNÍ ZVONĚNÍ a budete mít školení o 3.000 Kč levnější, stejně jako všichni naši členové. Poprvé a naposled. Přihlášky zde:
https://navolnenoze.cz/skoleni/

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🤖 VAŠE OHLASY — NAHRADÍ AI NAŠI PRÁCI?

V minulém newsletteru jsme nakousli téma umělé inteligence a zeptali se vás, jak vnímáte bezprostřední dopady AI na váš obor či práci. Vybíráme pár z nich:

„Teď pomáhám lidem z byznysu, jak správně AI využít a jak odlišit zrno od plev. Za 3-7 let budu pomáhat AI, aby se vyvinula do bezpečné, etické a dobré AI. Za 7-15 let budu pomáhat lidem, jak ve světě AI zůstat dobrými lidmi.“
— Jan ROMPORTL, AI konzultant a přední český expert na toto téma

„Obrovsky mi to pomůže. Mám tolik nápadů na tvorbu a recyklaci obsahu, ale nestíhám to dělat! Teď jsem si chtěla nechat od copywritera zpracovat text z videa, abych ho mohla použít do ebooku, který jsme chtěla poskytnout zdarma jako magnet. Za 30minutové video zaplatím 5.800 Kč. Těch videí mám cca 5 hodin. Takže jen text by mě stál 58 tisíc. Podotýkám bez grafického zpracování, jen holý text. Takže pro tenhle případ by bylo zpracování přes AI naprosto dokonalým řešením pro všechny. O vlastní podnikání se nebojím, já to vždycky nějak udělám :)“
— Hana JADAVAN, agilefluencer

„Očekávám, že kreativní profese jako právě ilustrátoři, animátoři a designéři, budou z velké části nahrazeny AI. Z velké části jsme výtvarní řemeslníci. Takže ano. Ubude rutinní práce, otročiny a jiné řemeslné činnosti bez větší přidané hodnoty. … Můj odhad je, že plné nahrazení řemeslných tvůrců je otázkou 10–15 let. … Nesmí nám ujet vlak. Musíme se vzdělávat. Na novou technologii se adaptovat. Hledat způsoby, jak ji využít pro prospěch našich klientů, zefektivnění naší práce a uděláním světa lepším místem. Plným fantazie a kreativity. Zábava, hraní si a tvorba umění je dle mého budoucností nás kreativců, budoucích umělců v rozkvětu.“ (zkráceno)
— Michael PETRUS, ilustrátor

Veřejný výpis nezkrácených odpovědí najdete zde:
https://bit.ly/AIpre

Mimochodem, s výše citovaným Janem Romportlem vyšel před dvěma lety skvělý, srozumitelně složitý rozhovor o AI v Brocastu. Maximálně doporučujeme coby úvod do problematiky:
https://youtu.be/nVFNwyE51SY (video, 2:09 hod.)

No a pokud jde o ty kreativní profese, už jste viděli, co dokáže umělou inteligencí poháněný generátor obrázků z textových popisků Imagen od Googlu? Fakt hustý:
https://imagen.research.google

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
💣 FREELANCEŘI × TVŮRCI × PŘIVÝDĚLKÁŘI

Nezávislí profesionálové nejsou zrovna rádi, když si je někdo plete s přivýdělkáři gig economy (ekonomiky přivýdělků). A stejně tak se jich jen málo podílí na ekonomice tvůrců (creator economy).

Odlišnosti freelancingu neboli podnikání na volné noze rozebírá anglická přednáška European Freelancers & Where to Find Them (https://bit.ly/efwtf) nebo nový článek „Nejsem tvůrce ani přivýdělkář, jsem freelancer,“ který napsal Novozélanďan Benek Lisefski:
https://solowork.co/story/im-not-a-creator-or-gig-worker-im-a-freelancer

Benek nejdřív vyjmenovává dobře známé nástrahy ekonomiky přivýdělků (Závislost na platformě; Iluze flexibility; Lineární odměňování a omezený růst; Ne zrovna srdeční záležitost). Poté činí totéž s ekonomikou tvůrců (Vydání se na milost algoritmům a viralitě; Vyhoření z tvůrčího kolotoče; Nestálé příjmy; Lepší pro extroverty než introverty).

Dále píše: „Podnikání na volné noze je mnohem víc než jen přivýdělek a nevyžaduje tvorbu obsahu ani budování publika. Na volné noze jsem přes 20 let a je to ta nejlepší kariéra na světě.“

Závěrem vyzdvihuje obrovské výhody nezávislé práce na volné noze (Maximální flexibilita; Nezávislost na platformách a monetizaci pozornosti; Neomezený potenciál výdělku; Ultimátní pracovní jistoty) a uzavírá:

„Práce na sebe na volné noze nikdy z módy nevyjde. Bez ohledu na to, kolik ’nových ekonomik’ ještě budou ohlašovat, my budeme dál dělat to své a vydělávat sami na sebe bez ohledu na to, kolik pozornosti nám to přinese.“

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
👨‍🔧 FINMAG: FREELANCER NENÍ NÁDENÍK

O tom, že spolupráce s nezávislými profesionály může firmám přinést mnoho dobrého, ovšem jen pokud k nim budou přistupovat právě jako k nezávislým profesionálům, pojednává i nahrávka prvního článku z rubriky Finmagu o podnikání na volné noze. Původní tištěná verze článku vyšla v červnu 2020 v časopise Finmag. Napsal a čte Robert Vlach:
https://spoti.fi/3PojlZ5 (načtený článek, 9 minut)
http://finmag.cz (Finmag online)
https://finmag.penize.cz/predplatne (předplatné Finmagu)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
👩‍🌾 HANKA ZEMANOVÁ NA VOLNÉ NOZE

Hanka Zemanová je úspěšná spisovatelka, která je na volné noze 20 let a prodala přes 85 tisíc knih, včetně dnes již legendární Biokuchařky. V nové přednášce vlastně úplně poprvé poodhalila podnikatelské pozadí své práce:
https://youtu.be/TitrhZ8v0Ks (video, 1:11 hod.)
https://spoti.fi/3RItt0y (podcast)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🔥 OTÁZKY TÝDNE

Naše otázky týdne na sociálních sítích se neskutečně rozjely. Moc vám děkujeme za tu plejádu komentářů a praktických tipů, jste prostě senzačně kolegiální a sdílní! Číst a zapojit se můžete klidně i dodatečně:

Otázka z 26.7.
Bez kterých aplikací či nástrojů si nedovedeš představit své podnikání?
https://bit.ly/OT267 (LinkedIn)
https://fb.watch/evgCGvqgXb (Facebook, rozklikněte komentáře)

Otázka z 19.7.
Je pro tebe léto obdobím většího či menšího množství zakázek?
https://bit.ly/OT197 (LinkedIn)
https://fb.watch/emkifU17cn (Facebook, rozklikněte komentáře)

Otázka z 12.7.
Můžeš popsat jedním slovem výhled svého podnikání na dalších 6-12 měsíců?
https://bit.ly/Ot127 (LinkedIn)
https://fb.watch/emksp2xsGL (Facebook, rozklikněte komentáře)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🎧 PODCAST NEWSLETTERY.CZ

Pokud jste si oblíbili měsíční Newslettery.cz Martina Kavky, určitě vás bude bavit i nová podcastová verze. V necelých deseti minutách sdílí Martin každý týden své postřehy k newsletterům, ekonomice tvůrců a obsahovému podnikání:
https://newslettery.substack.com/podcast

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
💪 PRVNÍ KROK PODLE PRESSFIELDA

Máte problém začít s novým projektem? Chcete v životě udělat nějakou změnu a nevíte, jaký by měl být první krok? Proslulý americký spisovatel a autor Války umění Steven Pressfield na to má jednoduchou, ale účinnou radu: „Přesuňte svůj zadek tam, kde touží být vaše srdce.“
https://youtu.be/vBd8VRRcOO8 (video, 3 minuty)
https://bit.ly/putya (Stevenova nová kniha na toto téma)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🤑 DREAM JOB

Na volné noze je blaze — zvlášť když jste hollywoodská hvězda! Takhle například vypadaly podle Los Angeles Times hlavní body herecké smlouvy Roberta De Nira na film „Savage Salvation“:

  • 11 milionů dolarů za 8 produkčních dní (vč. před- a postprodukce)
  • soukromá letecká doprava letadlem Gulfstream IV tam a zpět
  • právo ponechat si všechny nepronajaté kostýmy, oblečení, oděvy, rekvizity, protézy a paruky po dotočení filmu
  • cestovné, diety a ubytování v hotelu Ritz-Carlton pro osobního trenéra
  • cestovné, diety a ubytování pro osobního asistenta
  • 7denní dovolená pro De Nira a jeho rodinu v Ritz-Carltonu po skončení natáčení s veškerými náklady
  • jeden zpáteční let soukromým letadlem mezi New Yorkem a Los Angeles… — a mnohem víc

Jak na Twitteru poznamenal spisovatel Ramit Sethi, který se zabývá osobními financemi:
„Tohle je jedna z nejšílenějších smluv, jaké jsem kdy viděl.“

Zdroj: https://lat.ms/3IXgGDe

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🧠 LESK A BÍDA MYŠLENKOVÝCH MAP

Tomáš Baránek v obsáhlém článku píše o tom, že myšlenkové mapy se hodí na méně věcí, než se tvrdí. Přidává tipy na další postupy a nástroje, které vedle nich sám rád využívá:
https://www.lifehacky.cz/lesk-a-bida-myslenkovych-map

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
📶 SIMKA PRO NOMÁDY

Dovolené v plném proudu! Pokud míříte někam do světa jako digitální nomádi, tenhle tip nejspíš oceníte. Aplikace Airalo vám umožní koupit si lokální eSIM kdekoli online a surfovat jako místní. Je to rychlé a levné, stačí mít telefon s podporou eSIM:
https://www.airalo.com/cs

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
💙 2 POCHVALY

Přišla nám dvě krásná doporučení — děkujeme!

„Registraci na portále Navolnenoze.cz rozhodně doporučuji jako skvělou investici. Je to efektivní způsob, jak zviditelnit svoji práci. Propojila mne se skvělými spolupracovníky a významným způsobem obohatila spektrum mých klientů.“
— PhDr. Magda Andresová, ilustrátorka se zaměřením na dětské, didaktické a populárně naučné ilustrace
https://navolnenoze.cz/prezentace/magda-andresova/

„Portál Navolnenoze.cz je výborná platforma pro české freelancery. Za přívětivou cenu se lze pohybovat v nabídce úzké skupiny lidí v oboru a dostávat zajímavé poptávky. Během jedné můžete mít registraci několikanásobně zpět a posouvat tak kvalitu své práce dále.“
— Robert Marek, tvůrce videí, kameraman a střihač
https://navolnenoze.cz/prezentace/robert-marek/

Jste na volné noze? Přidejte se k nám a oslovte nové klienty:
https://navolnenoze.cz/registrace/

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
📺 FREELANCE FRIENDS

Nejen českými klienty je freelancer živ. Naše evropská platforma www.Freelancing.eu podporuje expanzi českých profesionálek a profesionálů dále do světa i sdílení jejich zkušeností. V rámci online setkání Freelance Friends jsme loni natočili několik přednášek, z nichž poslední jsme vydali teď v červenci:

Adam Zbiejczuk má s přeshraničním podnikáním a propojováním dlouholeté zkušenosti. Jako přední středoevropský expert na sociální média pracoval pro zahraniční značky, pomáhal těm českým do světa, zval světové experty k nám a propojil nespočet lidí. Dobře on:
https://youtu.be/iHq-g2Zdvxs (video, 59 minut, anglicky)

Bára Baronová uspěla na volné noze jako nezávislá vydavatelka, jejíž knihy vyhledávají čtenáři i knihovny, muzea a sběratelé po celém světě. Jak se jí to povedlo:
https://youtu.be/RNs5HMbtg3s (video, 56 minut, anglicky)

Měli jsme ovšem i řadu zahraničních hostů. Elina Jutelyte je event manažerka na volné noze a zakladatelka belgické Freelance Business Community, v rámci které pořádá velké online akce pro freelancery z celého světa. V této přednášce sdílela poprvé svůj podnikatelský příběh:
https://youtu.be/fJwI7H7KwZ4 (video, 37 minut, anglicky)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
⭐ JAK ŠEL HONZA DO SVĚTA

Náš dlouholetý člen Jan Onesork sepsal 3 trefné postřehy k přeshraničnímu podnikání. Tady jsou:

Je to přesně 15 let co jsem na volné noze a věnuju se SEO. Co bych vám po těch letech mohl poradit?

  1. Najděte si obor, který vás bude zajímat. V tom se zlepšujte. Vytrvejte. Čím v tom budete lepší, tím více vás to bude bavit. Cal Newport v knize „Tak dobří, že vás nepřehlédnou“ správně říká, že vášeň je na nic. Něco se naučte, dělejte to dobře a štěstí se dostaví. Hlavně vytrvat.
  2. Nebojte se být svým pánem. Po pár letech podnikání je freelancing bezpečnější volba než většina zaměstnání. A na začátku můžete pracovat po večerech a postupně to rozjíždět. Co se může stát nejhoršího? Necháte se zase zaměstnat…? No a co. Freelancing jako kariérní volba je ideální, pokud chcete volnost a sebeurčení.
  3. Zaměřit se na zahraničí bylo to nejlepší rozhodnutí. Děsil jsem se toho, ale ve zpětném zrcátku to bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Pokud to dává smysl ve vašem oboru, přeskočte rovnou náš lokální píseček a jděte do světa.

K těmto narozkám jsem si pořídil profil na Freelancing.eu — mrkněte na něj:
https://freelancing.eu/janonesork/

Tento newsletter jsme rozeslali odběratelům 28. 7. 2022.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí