Knihy pro freelancery a o podnikání obecně

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 121-130 z 138 novinek v kategorii

Tváře překladu

Znáte Tváře překladu? Cyklus rozhovorů s českými literárními překladateli na webu XB-1, kde Roman Tilcer zpovídá své kolegy z branže. Čemu se věnují, jak se ke své práci dostali, v čem spočíval zatím poslední překladatelský oříšek a taky, jestli je vlastně překládání knih či komiksů dokáže uživit. Celkem už vyšlo 20 dílů.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Nejoblíbenější knihy z Melvilu

Margit Slimáková natočila krátké video o svých nejoblíbenějších knížkách z Melvilu, které si díky ní můžete koupit s 30% slevou včetně freelance bestselleru Na volné noze. Kód MARGIT vám zlevní všechny knihy, eknihy i audioknihy v košíku, do konce ledna.

Přejeme příjemný poslech na YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Spisovatelka píšící o Keni

Hana Hindráková chtěla být spisovatelkou už od dětství, takže svou dnešní profesi bere jako splněný sen: „Nejvíce si cením toho, že ji vlastně nepovažuji za práci, ale za zábavu. Když píšu, nikdy nemám pocit, že pracuji, ale užívám si to.“

Hlavním tématem, kterému své knihy věnuje, je africká Keňa a tamější problémy. Svou beletristickou tvorbu ale kombinuje i s copywritingem a publicistikou, ať už jde o reportáže, texty pro blogy, weby nebo PR články. Vedle toho navíc provozuje také web Cesta do Keni. Coby hlavní předpoklad pro svou práci Hana vnímá především vytrvalost, protože jak říká: „Uspět na českém knižním trhu je opravdu těžké.“ Stejně tak ale nedá dopustit ani na osobní morálku. Za svůj největší dosavadní úspěch pak považuje vydání anglického překladu knihy Nezlomný přímo v Keni. Přehled všech publikovaných knih i ukázky další práce můžete najít v její prezentaci.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Výběr knih roku 2019

Tradiční výběr knih roku 2019 podle Roberta Vlacha.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Na volné noze — kniha ekniha i audio

Podnikatelský bestseller Na volné noze je nově u vydavatele dostupný v trojkombinaci kniha+ekniha+audiokniha se slevou 23%, i jako libovolné kombo dvou variant. Kniha je jedním z nejprodávanějších a nejlépe hodnocených titulů Melvilu. Na Goodreads má hodnocení 92% a letos vyšla také anglicky jako The Freelance Way.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Grafička a její knihy

Bídníci, Na západní frontě klid, Prázdné místo… Důležitá literatura osobního rozvoje podle grafičky Na volné noze Nadi Moyzesové. A jaká je ta vaše?

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Copýtko s Janou Poncarovou

Úspěšná spisovatelka, copywriterka, novinářka, ale taky zakladatelka obsahové agentury a lektorka. Jana Poncarová má prostě na psaní talent, což dokazuje prací pro klienty, články v Hospodářských novinách nebo na webu Finance.cz, ale hlavně svými aktuálními romány Podbrdské ženy a Eugenie, která vyšla před dvěma týdny. Zkrátka host pro další díl našeho Copýtka jako vyšitý.

 • Co pro tebe znamená copywriting?
 • Co může copywriter využít z PR nebo žurnalistiky?
 • Jakým způsobem se ptát při rozhovoru?
 • Jak vymyslet dobré téma?
 • Jak u rozsáhlých textů pracovat s poklady?
 • Na čem stojí dobrý příběh?
 • Jaké jsou hlavní zásady pro tvorbu knihy?
 • Kdy se pouštět do přepisování textu?
 • Které knihy tě profesně ovlivnily?
 • Kde získáváš inspiraci pro své psaní?
 • Jak důležité je scházet se s dalšími textaři?

Sledujte na našem podcastu či YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Bára Baronová a její tvorba

Barbora Baronová tvoří literární dokumenty, vydává knihy, přednáší o nakladatelské praxi, ale pracuje taky jako copywriterka, nejraději v oblasti offline reklamy:

„U dokumentární práce je třeba být empatický a analytický, umět poslouchat, všímat si, rozumět i tomu, co není vysloveno nahlas. U copywritingu je nejdůležitější zkratka a schopnost vydestilovat ryzí esenci. Taky být kreativní, ale ve smyslu prospěšnosti značce a klientovi. U vydávání knížek je důležité zapomenout na vlastní ego a dát prostor talentu druhých lidí. Zároveň chtít nekompromisně dosáhnout absolutní možné kvality, která zohlední energii do knihy vloženou. U umělecké práce – třeba vymýšlení konceptu jednorázové instalace – je to podobné jako u vydávání knih, je důležité umět najít průsečík všeho a všech zúčastněných, aby spojení sil znásobilo výsledek. A u přednášení o vydávání knih je mi blízká nehierarchičnost, konkrétnost a srozumitelnost toho, co říkám.“

Na volnou nohu přešla Bára z agentury v roce 2007 hlavně proto, že chtěla skloubit práci copywriterky, která ji bavila, s vlastními projekty. Jak sama říká, vždy se jí vyplatilo pracovat na 120 %: „Ze zpětné vazby na svou práci vím, že veškeré mé investované kapacity jsou na výsledku vidět, a to vnímám jako velkou profesní výhodu.“

Za sebou má dnes 8 autorských knih, 12 vydaných jako nakladatelka, 14 let praxe v reklamě a k tomu i několik knižních ocenění z domova i zahraničí včetně prestižní Magnesie Litery za publikaci Intimita: „K literárnímu dokumentu jsem se dostala přes studium žurnalistiky. O knížkách, které píšu nebo vydávám, často hovořím jako o filmech v knize. Zaměřuji se na dokumentární témata, která mají potenciál proměnit smýšlení české společnosti. A dokumentární aspekty mě baví aplikovat i v marketingu, protože vypovídají o věcech přirozeněji.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Klausova recenze knihy Na volné noze

Přečtěte si Klausovu recenzi knihy Na volné noze.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Retrohraní — Encyklopedie tradičních her

Retrohraní je knižní novinka herní archeoložky a naší členky Alice Kavkové, která zrovna vyšla u Albatrosu. Pro Alici touhle unikátní a moderní encyklopedií tradičních her zároveň vyvrcholila několikaletá práce na volné noze, kdy se pod značkou 4 Kavky věnovala osvětě a výrobě retroher. Pokud vás zajímá pozadí vzniku, určitě si přečtěte i výborný článek Podnikání v handmade, který před pár týdny napsala pro náš blog.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí