Na našem nedávném think-tanku Na volné noze jsme se věnovali finančnímu sebeřízení freelancerů. A mezi zajímavými příležitostmi, jak uložit a zhodnotit své finance, padlo taky Lego. I když to tak nemusí na první pohled vypadat, z dánských kostek se totiž už dávno stala respektovaná investiční komodita s dobrým potenciálem, kterou do svého portfolia zařazují i běžní investoři.
Náročné ale může být potlačit nutkání koupenou stavebnici otevřít, protože netknuté sady mají samozřejmě vyšší cenu. Osvědčená rada je proto kupovat si rovnou dvě — jednu na investici a druhou pro sebe. Pokud vás téma zaujalo, podrobně se mu v novém článku na Finmagu věnuje Jakub Žofčák.
„Britský The Telegraph píše, že se není čemu divit – zatímco v období let 2000 až 2015 se akciový index FTSE 100 zhodnotil celkem o 4,1 procenta (a zlato v průměru o 9,6 procenta ročně), vybrané lego stavebnice v bezvadném stavu se zhodnotily v průměru o 12 procent ročně. Moderní stavebnice s výrobou ukončenou v předchozím roce se na eBayi prodávají dokonce o 36 procent dráž.“
Jakub Dvořák, autor zasvěceného blogu a podcastu o investování a správě osobních financí Rozbité prasátko, se ohlíží za uplynulým rokem z pohledu tvůrce a otevřeně popisuje vývoj svého online projektu — popisuje jeho profitabilitu, rozjezd videí i cíle pro další období.
Realitní investorka a naše členka Ivana Birtová v podcastu Vojty Žižky popsala, proč investovat do nemovitostí a jestli se to dnes stále vyplatí. Vzpomínala taky na své vlastní začátky, jak se k investování dostala, a jak to vypadalo, když těsně před hypoteční krizí, shodou okolností, kupovala svou první nemovitost.
„Koupila jsem ji úplně nejdráž, jak to šlo. A přesto to byla moje nejlepší investice. Ne z pohledu čísel, ale protože mě k tomu přitáhla a pustila jsem se do toho systematicky.“
Daňová poradkyně Zuzana Bartůšková připravila článek o změnách v DPH pro příští rok, které se dotknou i některých freelancerů — hlavně pak v počítání obratu pro zákonnou registraci plátce DPH, kdy se nově bude limit 2 miliony Kč posuzovat za kalendářní rok, a ne za 12 po sobě jdoucích měsíců.
Cenotvorba a cenové vyjednávání je pro většinu freelancerů rozhodně jedna z nejdůležitějších podnikatelských dovedností.
15. listopadu máte jedinečnou příležitost připojit se zdarma k mezinárodní online debatě o cenotvorbě freelancerů, kterou moderuje americká publicistka Sarah Duran se třemi zkušenými hosty:
Lenka Rož Schánová pořádá 11. listopadu už 11. ročník České investiční konference ve zcela novém formátu.
Kromě několika dopoledních přednášek si mohou účastníci nově vybrat v rámci odpoledního programu z několika desítek mastermindových skupin s profesionálními investory pro max. 15 lidí. Z nich pak Lenka osobně vytipovala pár, které by mohly být zajímavé pro individuální investory z řad freelancerů:
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.