Doporučení z první ruky

Mgr. Barbora Baronová, Ph.D. — literární dokumentaristka, nakladatelka, lektorka nakladatelské praxe, kreativní producentka knih


Zobrazuji č. 1-10 z celkem 34 doporučení

Bára je pro mne jednou z nejvýraznějších osobností české literární scény. Její práci sleduji s nadšením už několik let a sama jsem před vydáním své první papírové knihy zamířila pro cenné rady právě k Báře. Každá Bářina kniha vám velmi rychle ukáže, kolik umu, trpělivosti, preciznosti a kreativity dokáže Bára do své práce vložit.

Michelle Losekoot
marketérka
www.losekoot.cz michelle@losekoot.cz

Bára je vzácný člověk, který předává své know-how, zatímco jiní si jej hystericky chrání. Vysvětluju si to tím, že opravdu chce pomoct vzniku knih nezávislých na obřích vydavatelích. Naprosto skvělým způsobem předává své znalosti a zkušenosti (a že jich je). Nejzásadnější workshop v mém životě! S velkou úctou doporučuji.

MgA. Lucie Konečná
scenáristka, spisovatelka, lektorka psaní a scenáristiky
www.scenaristka.cz lucie.smich@seznam.cz 724 245 487
Robert Vlach

Barbora Baronová je jedna z nejúžasnějších a nejzkušenějších profesionálek v českém vydavatelském průmyslu. Nejenže sama napsala a vydala vynikající publikace, o které se perou sběratelé z celého světa, ale obdivuji i její pracovní a podnikatelskou etiku. Jako úspěšná nezávislá vydavatelka inspirovala celou generaci svých vrstevníků ve smyslu udržitelnosti a celkové kvality knižní produkce. Také jsme měli příležitost spolupracovat na několika projektech, což byla pozoruhodná zkušenost sama o sobě. Vždy 100% profesionální, vlídná a kreativní — to je Bára!

Robert Vlach
podnikatelský poradce a provozovatel portálu Na volné noze
Ing. Zuzana Bílková

Pro prezentaci vlněných lůžkovin z naší manufaktury Besky jsme nechtěli žádný fádní reklamní leták. Přáli jsme si něco trvalejšího — brožurku, která by naše řemeslo co nejvěrněji přiblížilla lidem. A mohl by být pro tenhle úkol někdo vhodnější než Bára Baronová? Těžko. Bára náš záměr dokonce ještě povýšila! Vytvořila nám krásnou uměleckou dokumentární knížku, díky které nám zákazníci píší, že pro ně naše vlněné přikrývky a polštáře přestaly být anonymními výrobky a doslova si k ním vytvořili vřelý vztah. Báro, moc ti děkujeme za skvělou spolupráci!

Ing. Zuzana Bílková
majitelka tradiční beskydské manufaktury Besky na výrobu vlněných přikrývek a lůžkovin

S Barborou Baronovou jsme realizovaly knihu Dialog na téma angažmá v kultuře před rokem 1989 a po něm. Barbora byla schopná převést první myšlenku do skutečně elegantní formy (včetně krásné grafické úpravy) s mimořádně zajímavým obsahem (Barbora vedla rozhovory, a to velmi umně). Nekompromisní trvání na kvalitě knihy ve všech směrech bylo to nejlepší, co mohla pro Dialog udělat. Její práce zaručila, že se „papírový“, v první fází relativně vágní projekt změnil v hodnotnou formu, která sklízí úspěchy v ČR i v zahraničí. Kniha byla mj. představena v centru umění BOZAR v Bruselu, ale také v uměleckých galeriích na Slovensku a v Polsku.

Jitka Pánek Jurková
ředitelka Českého centra Brusel
jurkova@czech.cz +32479490493

S Bárou jsme v Konektoru dělali na řadě tendrů, klientů a značek, mezi jinými Hamé, MetLife, ČMSS, ale třeba i na rebrandingu sekaček Seco a mýdla Jelen. Bára je spolehlivá, rychlá a má nápady.

David Runa
Account Director, Konektor

Spolupráce s Barborou Baronovou (např. prezentace její společné knihy s Ditou Pepe „Intimita“ (Festival ArtWife, Diera do sveta, Liptovský Mikuláš 2017) nebo „Dialog“ (České centrum, 2018–2019), který reflektoval období 30 roků po něžné revoluci, mě přesvědčila o její profesionalitě a nekompromisní poctivosti především na poli literární dokumentaristiky, ale i na úrovni mezilidských vztahů. Cesta přímosti, důslednosti a zanícenosti, kterou Barbora razí, je v současnosti ojedinělá, protože ona se necítí konformní s polovičatostí a povrchností, která začíná být přítomná ve všech oblastech společenského života.

Robert Švarc
Maliar, performer, autor

Barboru Baronovou znám dvacet let – jako všestrannou profesionálku s dobrými nápady, schopnou ustoupit zadavateli v čemkoli vyjma kvality díla. Má-li byť sebemenší pochybnosti, nepustí z ruky ani slogan, ani knihu, dokud vše není podle jejích přísných kritérií perfektní. Dejte jí deadline a vše jde stranou – nepřestane pracovat, dokud práci nedodá, vždy precizní a v zadaném časovém limitu. Její silnou stránkou je mezioborovost, tvůrčí odvaha a ochota jít do neprobádaných míst, pouštět se do věcí, které nikdo předtím nedělal.

Kateřina Kadlecová
redaktorka týdeníku Reflex, editorka knižních projektů

Barboru Baronovou jsem přizvala k dramaturgické spolupráci na mezinárodním performativním projektu SHIFT, který byl součástí performativní výstavy Too Soon Too Late – 100 Years of European Modernity v belgickém Center for Fine Arts BOZAR. Spolupráce s Barborou je vždy extrémně inspirativní, kreativní, motivující. Jako dramaturgyně tanečně vizuální performance vnesla do celého projeku teorericko-historický kontext, myšlenkovou apelativnost i umělecký přesah. Barbora má geniální schopnost vytvářet mezioborový i mezilidský dialog.

Miřenka Čechová
performerka, režisérka, choreografka
www.mirenkacechova.com

S Bárou se pracovně potkávám již 8 let. Kromě spoluúčasti na nakladatelských akcích jsme spolupracovaly například při tvorbě crowdfundingové kampaně, je také autorkou jedné z našich knih (Syrovátka sytí selátka). Bára drží slovo, dodržuje termíny a má tah na branku. Přemýšlí v širších souvislostech při všem, co dělá. Skvěle ovládá proces vzniku knihy včetně financování a dokáže předat svoje zkušenosti dál.

Veronika Benešová Hudečková
nakladatelka, produkční
www.verzone.cz verzone@verzone.cz 733 717 394