Mgr. Ivana Recmanová

redaktorka, copywriterka, korektorka, překladatelka angličtiny a španělštiny

Status: k vašim službám Působnost: celý svět, osobně Kladno a Praha

Jsem vystudovaná lingvistka s mediální praxí a nabízím odbornou tvorbu a zpracování textů pro redakční i komerční účely. Nebojím se jít do hloubky a otevírat i nepopulární témata. Píši v českém a anglickém jazyce. Také překládám z angličtiny a španělštiny.

Jazykem, tedy především jeho psanou formou, jsem okouzlena odmalička. Ve čtyřech letech jsem se naučila číst a od té doby trávila čas ponořená do knih. Později jsem zatoužila vymýšlet vlastní příběhy, které by také někdo vytiskl a svázal. Dětský sen se mi každý den plní. Mé články vyšly například v časopisu Heroine, Deníku Referendum, magazínu Inspirante, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Také píšu na Blog Modrého ducha, blog digitální agentury Blue Ghost, kde se ve svých článcích věnuji marketingu a IT.

Úspěšně jsem se účastnila několika literárních soutěží a ve volném čase se bavím psaním poezie. Aktivně se zajímám o lidská práva a působím jako dobrovolnice v organizacích Trans*parent a Amnesty International. Mám za sebou studium filologie v Londýně a magisterský obor lingvistiky a komunikace v Olomouci. Výstupy své bakalářské práce jsem prezentovala na konferenci 100 let Naší řeči a poskytla o nich rozhovor pro Český rozhlas Dvojku. Jsem členkou Jednoty tlumočníků a překladatelů.

Ukázky práce

Článek pro časopis Heroine Článek pro magazín Perpetuum o vzdělávání od SCIO Článek pro magazín Inspirante Článek pro magazín Inspirante Článek pro časopis Heroine

Vzdělání a praxe

 • od roku 2020 jsem na volné noze
 • 2018–2021 redaktorka magazínu Inspirante
 • 2019–2020 lektorování kurzů diverzity a komunikace
 • 2014–2016 externí redaktorka Deníku Referendum
 • 2011–2017 členka organizačního týmu České lingvistické olympiády
 • 2015–2017 Univerzita Palackého v Olomouci, magisterský obor Obecná lingvistika a teorie komunikace
 • 2011–2015 University College London, bakalářský obor Language and Culture (filologie)

Úspěchy

 1. Můj článek Stát vyhnal autisty od volantu je i dva roky po vydání jedním z nejčtenějších na webu inspirante.cz a je také prvním článkem v médiích, který na tento zákon upozornil a ve kterém zazněly hlasy klíčových aktérů (zákonodárkyně Olgy Richterové i samotných autistů).
 2. Můj článek Češi v zoo (Nový prostor, 10/2016) byl citován předním českým filozofem Václavem Bělohradským v článku Nic než Západ!
 3. Překlad blogových příspěvků Richarda Hunta (britského imigranta žijícího v České republice a lovce talentů) a soutěžních příspěvků na festivalu slam poetry.
 4. Textace úspěšného seriálu Nebinární čeština na sociálních sítích organizace Trans*parent, která se zabývá hájením práv transgender, intersex a nebinárních osob v České republice. Na základě tohoto seriálu byl Trans*parent přizván jako spolupořadatel přednášky Transparentní čeština na queer filmovém festivalu Mezipatra v roce 2020; zúčastnilo se jej přes 60 novinářů, copywriterů a dalších osob pracujících v médiích a byla jsem jednou z přednášejících (v přednášce jsem kombinovala své lingvistické vzdělání, praxi v médiích a zároveň životní zkušenost nebinární osoby).
 5. Jednorázová přednáška v rámci předmětu Práce s rodinou ve specifických podmínkách na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci na téma Ableismus v rodině, kde jsem seznámila studenty speciální pedagogiky s konceptem ableismu (diskriminace na základě postižení) a antiableistického aktivismu.
 6. Jakožto členka Poradního orgánu pro monitoring práv osob se zdravotním postižením při Kanceláři veřejného ochránce práv jsem sbírala podněty od autistů žijících v České republice, které se týkaly (ne)dodržování jejich lidských práv; mé podněty se dostaly do zprávy adresované Výboru OSN pro práva lidí s postižením a Vládnímu výboru pro osoby se zdravotním postižením při Úřadu vlády ČR.
Mgr. Ivana Recmanová
Logo či doplňková grafika

Kontakty

Mgr. Ivana Recmanová
Ořechová 663
Hřebeč (Středočeský kraj)
273 45
Mobil:607 180 567
(v případě nedostupnosti, prosím, pošlete e-mail)
Email:ivana.recmanova.11@ucl.ac.uk
Web:recmanova.org
LinkedIn:ivana-recmanova-7b667032
Účet:196820456/0600 (Moneta)
IČ:08924295

Doporučení
z první ruky

S Ivanou jsem spolupracovala na webináři Transparentní čeština. Konal se v rámci QFF Mezipatra, byl určen pro novináře, copywritery nebo třeba scenáristy a řeč byla o tom, jak vhodně psát o trans a nebinárních lidech. Ivana z pohledu lingvistky představila, jak se čeština s ohledem na queer identity vyvíjí, a radila, jak při psaní rozlousknout některé jazykové oříšky. Není to lehké téma, ale podala ho přehledně, srozumitelně, a přitom velmi odborně.

Marie Barvínková

specialistka na PR