Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Katalog > Mgr. Ivana Recmanová

Mgr. Ivana Recmanová

redaktorka, copywriterka a korektorka

Mgr. Ivana Recmanová
Mgr. Ivana Recmanová - logo

Jsem vystudovaná lingvistka s mediální praxí a nabízím odbornou tvorbu a zpracování textů pro redakční i komerční účely. Nebojím se jít do hloubky a otevírat i nepopulární témata. Píši v českém a anglickém jazyce.

 • Redakční činnost – články, rozhovory, glosy, reportáže, či recenze se specializací na vědu, výzkum, informační technologie, gastronomii, turismus, umění a lidská práva.
 • Copywriting – komerční texty především pro blogy a webové stránky (webcopywriting), příspěvky pro sociální sítě.
 • Editace a korektury – finální úpravy textů, editace strojových překladů, pravopisné a stylistické korektury.

Jazykem, tedy především jeho psanou formou, jsem okouzlena odmalička. Ve čtyřech letech jsem se naučila číst a od té doby trávila čas ponořená do knih. Později jsem zatoužila vymýšlet vlastní příběhy, které by také někdo vytiskl a svázal. Dětský sen se mi každý den plní. Mé články vyšly například v časopisu Heroine, Deníku Referendum, magazínu Inspirante, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru.

Úspěšně jsem se účastnila několika literárních soutěží a ve volném čase se bavím psaním poezie. Aktivně se zajímám o lidská práva a působím jako dobrovolnice v organizacích Trans*parent a Amnesty International. Mám za sebou studium filologie v Londýně a magisterský obor lingvistiky a komunikace v Olomouci. Výstupy své bakalářské práce jsem prezentovala na konferenci 100 let Naší řeči a poskytla o nich rozhovor pro Český rozhlas Dvojku.

Ukázky práce:

Článek pro časopis HeroineČlánek pro magazín Perpetuum o vzdělávání od SCIOČlánek pro magazín InspiranteČlánek pro magazín InspiranteČlánek pro časopis Heroine

Status:

k vašim službám

Působnost:

celý svět, osobně Kladno a Praha

Kategorie katalogu:

Vzdělání a praxe

 • od roku 2020 jsem na volné noze
 • od roku 2018 jsem redaktorkou magazínu Inspirante
 • 2019–2020 lektorování kurzů diverzity a komunikace
 • 2014–2016 externí redaktorka Deníku Referendum
 • 2011–2017 členka organizačního týmu České lingvistické olympiády
 • 2015–2017 Univerzita Palackého v Olomouci, magisterský obor Obecná lingvistika a teorie komunikace
 • 2011–2015 University College London, bakalářský obor Language and Culture (filologie)

Úspěchy

 1. Můj článek Stát vyhnal autisty od volantu je i dva roky po vydání jedním z nejčtenějších na webu inspirante.cz a je také prvním článkem v médiích, který na tento zákon upozornil a ve kterém zazněly hlasy klíčových aktérů (zákonodárkyně Olgy Richterové i samotných autistů).
 2. Můj článek Češi v zoo (Nový prostor, 10/2016) byl citován předním českým filozofem Václavem Bělohradským v článku Nic než Západ!
 3. Překlad blogových příspěvků Richarda Hunta (britského imigranta žijícího v České republice a lovce talentů) a soutěžních příspěvků na festivalu slam poetry.
 4. Textace úspěšného seriálu Nebinární čeština na sociálních sítích organizace Trans*parent, která se zabývá hájením práv transgender, intersex a nebinárních osob v České republice. Na základě tohoto seriálu byl Trans*parent přizván jako spolupořadatel přednášky Transparentní čeština na queer filmovém festivalu Mezipatra v roce 2020; zúčastnilo se jej přes 60 novinářů, copywriterů a dalších osob pracujících v médiích a byla jsem jednou z přednášejících (v přednášce jsem kombinovala své lingvistické vzdělání, praxi v médiích a zároveň životní zkušenost nebinární osoby).
 5. Jednorázová přednáška v rámci předmětu Práce s rodinou ve specifických podmínkách na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci na téma Ableismus v rodině, kde jsem seznámila studenty speciální pedagogiky s konceptem ableismu (diskriminace na základě postižení) a antiableistického aktivismu.
 6. Jakožto členka Poradního orgánu pro monitoring práv osob se zdravotním postižením při Kanceláři veřejného ochránce práv jsem sbírala podněty od autistů žijících v České republice, které se týkaly (ne)dodržování jejich lidských práv; mé podněty se dostaly do zprávy adresované Výboru OSN pro práva lidí s postižením a Vládnímu výboru pro osoby se zdravotním postižením při Úřadu vlády ČR.

Kontaktní informace

Mgr. Ivana Recmanová
Ořechová 663
Hřebeč (Středočeský kraj)
273 45
Mobil:607 180 567
(v případě nedostupnosti, prosím, pošlete e-mail)
Email:ivana.recmanova.11@ucl.ac.uk
Web:recmanova.org
Facebook:Facebook ivana.recmanova
Instagram:Instagram ivanarec
Twitter:Twitter Alvarona
Účet:196820456 / 0600 (Moneta)
:08924295

Doporučení z první ruky

S Ivanou jsem spolupracovala na webináři Transparentní čeština. Konal se v rámci QFF Mezipatra, byl určen pro novináře, copywritery nebo třeba scenáristy a řeč byla o tom, jak vhodně psát o trans a nebinárních lidech. Ivana z pohledu lingvistky představila, jak se čeština s ohledem na queer identity vyvíjí, a radila, jak při psaní rozlousknout některé jazykové oříšky. Není to lehké téma, ale podala ho přehledně, srozumitelně, a přitom velmi odborně.
Marie Barvínková
specialistka na PR

2005 – 2021 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS