Mgr. Jana Kotrlová

redaktorka, korektorka, copywriterka a editorka

Status: k vašim službám Působnost: na dálku celá ČR, osobně Praha

Jako redaktorka, korektorka, copywriterka a editorka pomáhám klientům s tvorbou, úpravou, kontrolou nebo dotažením a publikováním textů.

Díky více než 10leté praxi knižní redaktorky a bohatým zkušenostem z nakladatelské branže dokážu pomoci nejen s textovou, ale i grafickou a obrazovou stránkou projektu, výběrem ilustrátora pro webové či tištěné médium a v neposlední řadě v komunikaci s tiskárnou – s výběrem papíru pro tisk apod.

Se slovy si ale hraji jak ve vázané, tak i tištěné a online podobě. Zkušenosti mám s lifestylovými časopisy, firemními časopisy z různých oblastí, otextováním webových prezentací a e-shopových platforem, a to napříč obory – od designu po IT.

Klienti na mně kromě širokého záběru oceňují entuziasmus, flexibilitu, spolehlivost, pečlivost, empatickou komunikaci, lidský přístup a snahu detailně porozumět jejich oboru.

Nabízím:

 • Redakce textů – úprava po stylistické, gramatické i věcné stránce a kontrola celkového uspořádání textu.
 • Korektury textů – kontrola z hlediska gramatiky, překlepů, čárek a pravopisných chyb, dále terminologických výrazů, typografie i celkové srozumitelnosti textu.
 • Copywriting – otextování webu, e-shopu, produktových popisků nebo jiné prezentace určené pro web či tištěné médium.
 • Literární redakce – dotažení původního literárního rukopisu do finále, kontrola stylistické, gramatické i literární stránky. Konzultace grafické a obrazové podoby projektu, podpora při vydání knihy či jiného typu publikace. Orientační nacenění jednotlivých fází úprav textu najdete zde.

Jsem absolventka oborů Český jazyk a literatura a Dějiny umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, ale cenné zkušenosti mám i z půlroční stáže na University of Oxford.

Zajímám se o osobní rozvoj, psychologii, jógu a blízké alternativní směry, literaturu, design, umění, architekturu, lifestyle a udržitelnost. Mojí srdeční záležitostí jsou lokální značky, které se zaměřují na design a kreativitu. Otevřená jsem ale všem oborům a oblastem.

Řada knižních projektů, které jsem od začátku do konce vedla, získala prestižní tuzemská ocenění.

Vybrané reference:

 • Euromedia Group – editorská a redakční činnost se zaměřením na knihy pro děti a mládež a žánr Young Adult, vedení projektů a týmu lidí včetně šéfredaktorské pozice, vyjednávání licenčních podmínek a komunikace se zahraničními nakladatelstvími a agenty, návštěvy zahraničních veletrhů včetně obchodních setkání
 • Nila – redakce a korektury lifestylového půlročníku sítě prodejen Nila
 • Fineli – copywriting, otextování e-shopové platformy lokální designové značky
 • Ikar – redakce a korektury překladové literatury
 • Albatros Media – redakce a korektury memoárové a románové literatury
 • Esence – redakce a korektury populárně-naučných publikací
 • Eezy – redakce a korektury původních populárně-naučných a odborných publikací
 • DataBreakers – copywriting, otextování webové prezentace společnosti z oblasti IT

Máte zájem o spolupráci?

Přečtěte si, jak spolupráce se mnou probíhá »

Mgr. Jana Kotrlová

Kontakty

Mgr. Jana Kotrlová
Slovenská 993/9
Praha 2
120 00

Doporučení
z první ruky

S Janou Kotrlovou jsem měl možnost úzce spolupracovat jako kolega v redakci nakladatelství Euromedia a vždy jsem oceňoval její maximální spolehlivost, erudici, vkus a přehled, především co se týče současné ilustrace a dětské literatury. A upřímně jsem se obdivoval tomu, jak dokáže skloubit zápal pro věc s pro práci na knize žádoucím nadhledem. To jsou ostatně také důvody, proč mne na jednu stranu mrzí, že odešla takzvaně na volnou nohu, ale také proč s ní i nadále rád spolupracuji jako s externistkou.

Vojtěch Staněk

šéfredaktor české beletrie, Euromedia Group a. s.