Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Podnikání je řešení problémů

Podnikání je řešení problémů

25. 1. 2011, napsal Robert Vlach

Snad každý úspěšný profesionál si občas musí připadat jako akční hrdina. Teprve když se nedaří a problémy neberou konce, můžeme odhalit svůj skutečný podnikatelský potenciál.

Klidné moře ještě z nikoho zdatného námořníka neudělalo, praví anglické přísloví. Avšak platí to pro většinu profesí. Nečekaná situace prověří schopnosti, připravenost a strategické uvažování podnikatele lépe než sebelepší audit.

Postoj k problémům

Komplikacím se v podnikání nelze vyhnout a právě odhodlání jim čelit charakterizuje špičkové podnikatele a profesionály. Jak se k problémům stavíte vy?

  1. Obáváte se jich a máte zlost, když se objeví?
  2. Nebo jste na ně připraveni a jsou pro vás vítaným kořením každodenní rutiny?

Vaše reakce na problémy je významným indikátorem zdravotního stavu podnikání. Nejistota nebo dokonce strach jsou příznaky nepřipravenosti, a tedy i rizika profesního selhání. Naopak sebedůvěra a pozitivní přístup indikují dostatek zdrojů a zkušeností.

Někteří profesionálové, které já osobně obdivuji, se už v podnikání nebojí vůbec ničeho (nebo to alespoň na sobě nedávají znát). Já sám to občas mívám podobné. Když se problémy nakupí, užívám si to a vychutnávám každé rozhodnutí s pocitem, že surfuju na divoké vlně.

Máte-li k takovému postoji dosud daleko, můžete to vzít jako výzvu. Konec konců, zdolávání překážek je podstatou evoluce, jak trefně poznamenává vědec a filozof Karl Popper v pozoruhodné knize Život je řešení problémů.

Problémy zákazníků na naši hlavu

Nebojácný, aktivní přístup k řešení problémů je přesně tím, co od nás zákazníci očekávají. K nenadálé komplikaci či překážce se musíme postavit poctivě čelem. Budeme-li se tvářit, že neexistuje, klienta pravděpodobně ztratíme a ohrozíme i svou profesní pověst. Aby bylo jasné, co mám na mysli, uvedu pár vlastních zkušeností z poslední doby:

Všechny výše uvedené problémy se daly s trochou dobré vůle vyřešit snadno a rychle. Jejich ignorováním se však podnikatelé připravili o budoucí zisk z mé kapsy.

Zvládání problémů levou zadní

V podstatě existují 2 typy problémů, s nimiž se můžeme v podnikání setkat:

  1. Předvídatelné problémy bychom měli mít zmapované předem a připravit se na ně (příklad: selhání techniky, zdravotní neschopnost).
  2. Nepředvídatelné problémy bývají ojedinělé, nelze je předvídat, ani se na ně připravit (příklad: nová legislativa, ekonomická krize).

Pro úspěšnější řešení problémů obojího typu platí několik obecných zásad:

Ovšemže změna přístupu k problémům je běh na dlouhou trať. Profesionál se především musí otrkat a ověřit si na vlastní kůži, že žádná kaše není tak horká, jak se navaří. Pak už je pouze otázkou času, než jeho sebevědomí a prostředky obsáhnou prostor dostatečný pro rázné řešení většiny podnikatelských problémů.

A ještě perlička na závěr: V den, kdy jsem chtěl původně psát tento článek, mi v počítači zkolaboval disk se všemi daty. Protože ale průběžně zálohuji, trvala mi kompletní obnova všech ztracených souborů jen pár hodin. Myslet na zadní kolečka se zkrátka vyplácí ;-)

„Proč bych měl podnikat? Člověk, který si tuto otázku položí a chce nad ní dokonce uvažovat, či filosofovat, by měl nejkratší cestou zamířit do náruče pracovního úřadu a žít hezký, klidný život. Podnikání je stav mysli, osobnostní filosofie, pocit svobody a uplatnění. To není kariérní volba. To je životní volba.“Tomáš Březina, Podnikatel roku 2007

Do nového roku s novým diářem — a ne jen tak ledajakým! Na prosinec jsme pro vás všechny domluvili 20% SLEVU na vyhlášené diáře, plánovače a zápisníky české značky Papelote. 10 let na trhu, řada ocenění, 100.000 spokojených zákazníků, 400.000 vyrobených diářů a zápisníků, navíc v Česku a s respektem k lidem i přírodě. Sleva 20 % platí do konce roku na diáře, plánovače a zápisníky v eshopu po zadání slevového kupónu KROKVPRED v košíku 👉 Papelote.cz

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2019 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS