Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Podnikání je řešení problémů

Podnikání je řešení problémů

25. 1. 2011, napsal Robert Vlach

Snad každý úspěšný profesionál si občas musí připadat jako akční hrdina. Teprve když se nedaří a problémy neberou konce, můžeme odhalit svůj skutečný podnikatelský potenciál.

Klidné moře ještě z nikoho zdatného námořníka neudělalo, praví anglické přísloví. Avšak platí to pro většinu profesí. Nečekaná situace prověří schopnosti, připravenost a strategické uvažování podnikatele lépe než sebelepší audit.

Postoj k problémům

Komplikacím se v podnikání nelze vyhnout a právě odhodlání jim čelit charakterizuje špičkové podnikatele a profesionály. Jak se k problémům stavíte vy?

  1. Obáváte se jich a máte zlost, když se objeví?
  2. Nebo jste na ně připraveni a jsou pro vás vítaným kořením každodenní rutiny?

Vaše reakce na problémy je významným indikátorem zdravotního stavu podnikání. Nejistota nebo dokonce strach jsou příznaky nepřipravenosti, a tedy i rizika profesního selhání. Naopak sebedůvěra a pozitivní přístup indikují dostatek zdrojů a zkušeností.

Někteří profesionálové, které já osobně obdivuji, se už v podnikání nebojí vůbec ničeho (nebo to alespoň na sobě nedávají znát). Já sám to občas mívám podobné. Když se problémy nakupí, užívám si to a vychutnávám každé rozhodnutí s pocitem, že surfuju na divoké vlně.

Máte-li k takovému postoji dosud daleko, můžete to vzít jako výzvu. Konec konců, zdolávání překážek je podstatou evoluce, jak trefně poznamenává vědec a filozof Karl Popper v pozoruhodné knize Život je řešení problémů.

Problémy zákazníků na naši hlavu

Nebojácný, aktivní přístup k řešení problémů je přesně tím, co od nás zákazníci očekávají. K nenadálé komplikaci či překážce se musíme postavit poctivě čelem. Budeme-li se tvářit, že neexistuje, klienta pravděpodobně ztratíme a ohrozíme i svou profesní pověst. Aby bylo jasné, co mám na mysli, uvedu pár vlastních zkušeností z poslední doby:

Všechny výše uvedené problémy se daly s trochou dobré vůle vyřešit snadno a rychle. Jejich ignorováním se však podnikatelé připravili o budoucí zisk z mé kapsy.

Zvládání problémů levou zadní

V podstatě existují 2 typy problémů, s nimiž se můžeme v podnikání setkat:

  1. Předvídatelné problémy bychom měli mít zmapované předem a připravit se na ně (příklad: selhání techniky, zdravotní neschopnost).
  2. Nepředvídatelné problémy bývají ojedinělé, nelze je předvídat, ani se na ně připravit (příklad: nová legislativa, ekonomická krize).

Pro úspěšnější řešení problémů obojího typu platí několik obecných zásad:

Ovšemže změna přístupu k problémům je běh na dlouhou trať. Profesionál se především musí otrkat a ověřit si na vlastní kůži, že žádná kaše není tak horká, jak se navaří. Pak už je pouze otázkou času, než jeho sebevědomí a prostředky obsáhnou prostor dostatečný pro rázné řešení většiny podnikatelských problémů.

A ještě perlička na závěr: V den, kdy jsem chtěl původně psát tento článek, mi v počítači zkolaboval disk se všemi daty. Protože ale průběžně zálohuji, trvala mi kompletní obnova všech ztracených souborů jen pár hodin. Myslet na zadní kolečka se zkrátka vyplácí ;-)

„Proč bych měl podnikat? Člověk, který si tuto otázku položí a chce nad ní dokonce uvažovat, či filosofovat, by měl nejkratší cestou zamířit do náruče pracovního úřadu a žít hezký, klidný život. Podnikání je stav mysli, osobnostní filosofie, pocit svobody a uplatnění. To není kariérní volba. To je životní volba.“Tomáš Březina, Podnikatel roku 2007

Chcete prodávat e-booky, školení nebo jiný produkt či službu online a postrádáte vhodný nástroj? Udělejte s námi Krok vpřed s prodejním systémem SimpleShop a SLEVOU 40 % pro členy navolnenoze.cz (20 % pro ostatní fanoušky). SimpleShop vložíte na svůj web jednoduše jako formulář (viz příklad), nastavíte si notifikace, platební bránu, párování či fakturaci plateb a můžete hned začít prodávat! Provozovatelé si účtují rozumných 5 % z obratu (max. 1.500 Kč měsíčně), nicméně vy jej můžete mít na 18 měsíců ještě levněji. Sleva 20 % platí do konce roku 2018 při zadání promo kódu KROKVPRED při registraci a jste-li členy navolnenoze.cz, kód slevy 40 % najdete v členské sekci (po přihlášení). Krok vpřed >

P.S. pro webaře: Prodejní formulář je responzivní, vkládá se jako JS objekt a lze jej stylovat pomocí CSS. Systém podporuje DPH, EET i různá API pro e-mailing, fakturaci, platební brány, párování plateb atd. Nabízí plugin pro WordPress na placené sekce a vkládání formulářů. Podporuje cizí měny, jazyky i různé daňové režimy.

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2017 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS