Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Bronislav Sobotka, nadšený učitel angličtiny z Brna a náš člen, dneska podepsal přes 1400 knih Zamilujte se do angličtiny. Tolik se totiž sešlo předobjednávek jeho neprůstřelného návodu, jak se naučit anglicky a užít si to. Wow!
Pokud plánujete v budoucnu např. podnikat v zahraničí a chcete zapracovat na své angličtině nebo vás jen zajímá Broňův podnikatelský příběh, o kterém v knize taky píše, určitě si ji nenechte ujít. Koupit se dá na webu Jan Melvil Publishing, kde najdete i ukázku k prolistování. Nahrává se i audio verze. Máme za Broňu velkou radost a gratulujeme.
Peníze musí pracovat. Platí to i pro finanční rezervu freelancera?
Odpověď hledá Robert Vlach v novém článku Rezerva na druhou na blogu Na volné noze, který si opět můžete poslechnout i jako autorský podcast:
Nový newsletter rozešleme v pondělí. Najdete v něm exkluzivní text „Freelancerů jako šafránu?“, nový článek na blogu i výběr nej novinek ze světa podnikání na volné noze.
Přihlaste se k odběru teď a už v pondělí se můžete těšit na emailovou nálož inspirace.
Proč každý den běhám? Stručná historie jedné posedlosti — výborný text Miloše Čermáka o běhání a budování pravidelného rituálu. Běhání je koneckonců mezi volnonožci, kteří mají náročnou duševní práci, oblíbený způsob odreagování i stimulace myšlení. Třeba vás příspěvek inspiruje k tomu, abyste se do toho pustili taky.
„Běhání v běžné dny je rituál, který umožňuje prožít ‚kvalitní čas‘ sám se sebou. Ono to zní legračně, ale je to jedna z nejdůležitějších věcí na mém běhání. Vlastně všechno důležité promýšlím při běhu, někdy si povídám sám se sebou, promýšlím si nové psaní či jinou práci, nebo jen tak vyběhnu, s ‚vypnutou‘ hlavou, a čekám, co mě napadne a čemu se budu věnovat.“
Pavel Minář je mimořádně organizovaný člověk a špičkový profesionál, který firmám i freelancerům pomáhá s nastavením a přechodem na Google Workspace. Své podnikání už nejednou rekapituloval, v této přednášce pro náš think-tank se ale ohlíží za svou kariérou hlavně z pohledu finančního sebeřízení a prakticky ukazuje systém, který si k tomu v průběhu let vytvořil. Povídání vykopává už tradičně s nadsázkou: „Povím vám, přátelé, jak jsem to těch 47 let mastil. A co jsem všechno ve finančním sebeřízení zblbnul.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Audiorecenze Roberta Vlacha pozoruhodné knihy Investice do akcií (Základy value investování).
P.S. Další audiorecenze najdete na webu Co čtu.
Jak podnikat v jazycích? Lucie Gramelová má na Naučmese.cz videokurz pro lektory a překladatele, kteří si přesně takovou otázku pokládají. Postupně prochází jednotlivá témata od fungování trhu jazykových služeb přes efektivní spolupráci s agenturami po vytvoření vlastní značky, cenotvorbu nebo propagaci.
„Baví vás jazyky? Nebo jste některý z jazykových oborů dokonce vystudovali? Tento kurz vám může ušetřit roky tápání na trhu jazykových služeb – ať už se chystáte učit, překládat, tlumočit, provádět.“
„Kam konkrétně zaměříte pozornost? Co je pro vás nejdůležitější? Co chcete? Když to nevíte, můžete zvyšovat výkon, honit termíny a pilovat soustředění jak chcete. Bude to však pravděpodobně v zájmu špatných činností.“ — Daniel Gamrot se v novém článku věnuje produktivnímu záměru a sdílí přístup, který mu pomáhá soustředit se na to důležité a neplýtvat energií na zbytečnostech.
Na našem nedávném think-tanku Na volné noze jsme se věnovali finančnímu sebeřízení freelancerů. A mezi zajímavými příležitostmi, jak uložit a zhodnotit své finance, padlo taky Lego. I když to tak nemusí na první pohled vypadat, z dánských kostek se totiž už dávno stala respektovaná investiční komodita s dobrým potenciálem, kterou do svého portfolia zařazují i běžní investoři.
Náročné ale může být potlačit nutkání koupenou stavebnici otevřít, protože netknuté sady mají samozřejmě vyšší cenu. Osvědčená rada je proto kupovat si rovnou dvě — jednu na investici a druhou pro sebe. Pokud vás téma zaujalo, podrobně se mu v novém článku na Finmagu věnuje Jakub Žofčák.
„Britský The Telegraph píše, že se není čemu divit – zatímco v období let 2000 až 2015 se akciový index FTSE 100 zhodnotil celkem o 4,1 procenta (a zlato v průměru o 9,6 procenta ročně), vybrané lego stavebnice v bezvadném stavu se zhodnotily v průměru o 12 procent ročně. Moderní stavebnice s výrobou ukončenou v předchozím roce se na eBayi prodávají dokonce o 36 procent dráž.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.