Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Tomáš Hrouda pracoval několik let jako konstruktér, pak odešel na rodičovskou „dovolenou“ a rozjel vlastní byznys — pro děti ručně vyrábí velké mašinky i herní kostky, díky kterým si např. mohou rozvíjet jemnou motoriku nebo získávat různé dovednosti.
„Už v práci jsem se zamiloval do myšlenky, že vyrobím nějaký svůj vlastní produkt. Že něco vymyslím a pak to zhmotním.“
Petr Mára v novém videu popsal svůj přístup k práci s časem a nezbytnému stanovování priorit.
„Spoustě věcí musíte pořád říkat ne, aby vám zbylo těch pár, kterým řeknete ano. A ty uděláte co možná nejlépe. Pořád totiž přichází nové příležitosti a kdybyste je všechny brali, tak se akorát zahltíte a neuděláte nic pořádně.“
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Filip Teplý vyrábí pod značkou Ajala druhou nejlepší bean-to-bar čokoládu na světě. A to se ještě před pár roky věnoval IT. Dneska už je to ale zkušený pan čokolatiér, který své výrobky prodává taky ve Francii, v Německu, Švédsku nebo Anglii.
„Dobrá čokoláda je jedna z mála věci, kdy si můžete za poměrně nízkou cenu koupit úplně to top z daného ranku, co trh nabízí.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Podle článku v Lidových novinách zájem o coworkingy rok od roku roste. Od otevření toho prvního v Česku je to už 10 let a za tu dobu jich vznikly další desítky po celé republice — dohromady dneska zabírají plochu kolem 40 tisíc metrů čtverečních a vypadá to, že se čísla brzy ještě o dost navýší.
PS: Aktualizovaný seznam českých coworků najdete na naší stránce.
Adam Grant napsal brutálně upřímný a skvělý článek o etice (ne)odpovídání na pracovní emaily: „Email není domácí nepořádek a vy nejste Marie Kondo. Cink!“
Jak prezentovat svou práci klientovi, přesvědčit o její kvalitě a nadchnout pro své řešení ostatní? Ondřej Ilinčev to rozebral v aktuálním článku.
„Byly časy, kdy jsem svou práci nechal prezentovat jiné. Protože jsem byl introvertní hlupák. Většinou šlo o práci přes agenturu, která po jednání s klientem přišla se seznamem zbytečných a hloupých změn. A mohl jsem si za to jen já sám.“
Freelancerům, kteří přepočítávají svůj čas na peníze, hrozí, že si přestanou vážit volného času a jednoduše ztratí psychický balanc, upozorňuje Charlotte Cowles v článku The Psychological Trap of Freelancing. Těm, kteří mají spojení „čas jsou peníze“ hluboce zafixované, přitom doporučuje započítat vliv kvalitního odpočinku a volného času právě na celkovou produktivitu. Míň je víc.
Tomáš Hisem pracoval jako horník přes 24 let. A když těžba na dole skončila, musel začít řešit, co dělat dál — vybral si programování.
„Naše generace byla vychovávána k tomu, že práce, kterou si vybereme, nás bude provázet až do důchodu. Ale to už dnes neplatí.“
Eva Kupcová alias Evino Saurus se v médiích pohybuje už 10 let, založila malou PR agenturu Saurusmedia.cz a jako konzultantka pomáhá jednotlivcům i firmám zabalit projekty do příběhů, které si redakce zamilují. Mezi klienty, se kterými spolupracovala, patří např. Světluška – Nadační fond Českého rozhlasu, Red Bull, GrowJOB institute, KPMG, HitHit nebo třeba Paralelní Polis.
„Největší úskalí PR je krotit očekávání klienta, který si musí hned na začátku uvědomit, že PR znamená, že dává svou kůži na trh a nemá kontrolu nad tím, jak to bude přesně vnímáno a prezentováno.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
PharmDr. Margit Slimáková v novém článku píše o svých návycích.
„Chcete bojovat za lepší svět, jako to dělám já v oblasti zdravé výživy a veřejného zdraví? Změňte nejdřív své vlastní návyky.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.