Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Alice Kavková v Česku oživila fenomén retroher. Začalo to virálním videem se skákáním gumy, které mělo přes 2,5 milionů zhlédnutí, a pokračovalo až k úspěšné značce 4 Kavky, jedna za každého člena rodiny. Vedle skákání dneska dělají taky hrací kostky, kuličky, karty nebo přebírání provázků — jejich hry vynikají špičkovými návody a taky zpracováním, na které si Alice vybírá ty nejkvalitnější materiály, třeba z jedné z posledních továren na dřevěné hračky v Evropě. Není divu, že se je konkurence snaží všemi způsoby napodobit.
„Výroba nám ukázala, že nejlepší a nejlevnější je nakonec dělat s úplnýma profíkama,“ říká Alice v rozhovoru s Robertem Vlachem.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
DropTask je povedená kombinace myšlenkové mapy a klasického úkolovníku, takže jestli dáváte přednost spíše vizuálnímu zpracování poznámek a projektů, může přijít vhod. Jako hlavní prvek používá barevné kruhy, mezi kterými můžete jednoduše přesouvat a propojovat nové úkoly, buď sami pro sebe nebo v rámci týmu.
Základní osekaná verze je zdarma na všech platformách, ta placená vychází na necelé tři stovky měsíčně a nabízí mj. taky checklisty, napojování příloh nebo integraci s Google Kalendářem a dalšími aplikacemi.
Tomáš Hrouda pracoval několik let jako konstruktér, pak odešel na rodičovskou „dovolenou“ a rozjel vlastní byznys — pro děti ručně vyrábí velké mašinky i herní kostky, díky kterým si např. mohou rozvíjet jemnou motoriku nebo získávat různé dovednosti.
„Už v práci jsem se zamiloval do myšlenky, že vyrobím nějaký svůj vlastní produkt. Že něco vymyslím a pak to zhmotním.“
Petr Mára v novém videu popsal svůj přístup k práci s časem a nezbytnému stanovování priorit.
„Spoustě věcí musíte pořád říkat ne, aby vám zbylo těch pár, kterým řeknete ano. A ty uděláte co možná nejlépe. Pořád totiž přichází nové příležitosti a kdybyste je všechny brali, tak se akorát zahltíte a neuděláte nic pořádně.“
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Filip Teplý vyrábí pod značkou Ajala druhou nejlepší bean-to-bar čokoládu na světě. A to se ještě před pár roky věnoval IT. Dneska už je to ale zkušený pan čokolatiér, který své výrobky prodává taky ve Francii, v Německu, Švédsku nebo Anglii.
„Dobrá čokoláda je jedna z mála věci, kdy si můžete za poměrně nízkou cenu koupit úplně to top z daného ranku, co trh nabízí.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Podle článku v Lidových novinách zájem o coworkingy rok od roku roste. Od otevření toho prvního v Česku je to už 10 let a za tu dobu jich vznikly další desítky po celé republice — dohromady dneska zabírají plochu kolem 40 tisíc metrů čtverečních a vypadá to, že se čísla brzy ještě o dost navýší.
PS: Aktualizovaný seznam českých coworků najdete na naší stránce.
Adam Grant napsal brutálně upřímný a skvělý článek o etice (ne)odpovídání na pracovní emaily: „Email není domácí nepořádek a vy nejste Marie Kondo. Cink!“
Jak prezentovat svou práci klientovi, přesvědčit o její kvalitě a nadchnout pro své řešení ostatní? Ondřej Ilinčev to rozebral v aktuálním článku.
„Byly časy, kdy jsem svou práci nechal prezentovat jiné. Protože jsem byl introvertní hlupák. Většinou šlo o práci přes agenturu, která po jednání s klientem přišla se seznamem zbytečných a hloupých změn. A mohl jsem si za to jen já sám.“
Freelancerům, kteří přepočítávají svůj čas na peníze, hrozí, že si přestanou vážit volného času a jednoduše ztratí psychický balanc, upozorňuje Charlotte Cowles v článku The Psychological Trap of Freelancing. Těm, kteří mají spojení „čas jsou peníze“ hluboce zafixované, přitom doporučuje započítat vliv kvalitního odpočinku a volného času právě na celkovou produktivitu. Míň je víc.
Tomáš Hisem pracoval jako horník přes 24 let. A když těžba na dole skončila, musel začít řešit, co dělat dál — vybral si programování.
„Naše generace byla vychovávána k tomu, že práce, kterou si vybereme, nás bude provázet až do důchodu. Ale to už dnes neplatí.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.