Čeští freelanceři vs. svět: Jak jsme na tom?

28. prosince 2017 Robert Vlach

Práci na volné noze se v Česku daří stále víc a Praha je světovou metropolí coworkingu.

2017 na volné noze

Na volné noze pro vás denně vybíráme novinky ze světa profesního podnikání a ty nejlepší pak sdílíme dál prostřednictvím školeníthink-tanků, sociálních sítí, newsletteru, blogu, videoblogupodcastu — celkem už pro zhruba 150.000 lidí měsíčně. Děláme to tuze rádi v rámci našeho poslání podporovat a propagovat české nezávislé profesionály, avšak tato podpora je ve skutečnosti oboustranná a vzájemná.

Dovolte mi tuto myšlenku krátce rozvést a tím vám zároveň i vyseknout poklonu.

Když jsme v roce 2009 hodnotili úroveň podpory podnikání freelancerů v USA a zemích EU, shledali jsme, že (zkráceně cituji) „podpora nezávislých profesionálů se napříč Evropskou unií velice různí — zatímco v zemích s dlouholetou a bohatou podnikatelskou tradicí jako Velká Británie, Německo, Francie či Nizozemí se lidé na volné noze sdružují a vytvářejí řadu zajímavých projektů, ČR patří do větší skupiny zemí, ve kterých se podporou nezávislých profesionálů zabývá buď jen několik málo osob, anebo se tato podpora omezuje na okrajové aktivity.“

Dnes, o pouhých 8 let později, je situace v Česku dramaticky odlišná. Práce na volné noze patří k nejvýraznějším kariérním trendům. Špičkoví freelanceři spolupracují na významných zakázkách za dříve nemyslitelné odměny. Praha se stala jednou ze světových metropolí coworkingu a digitálního nomádství — více než 30 pražských coworků překonává i mnohem větší města. Ale co je nejdůležitější, čeští freelanceři začali masivně spolupracovat, sdílet zkušenosti, publikovat, přednášet, vzdělávat se a podporovat s kolegy navzájem. Étos přátelské kolegiality a spolupráce, který jsme před deseti lety tolik obdivovali u Američanů, Francouzů či Britů a který dodnes viditelně chybí v řadě zemí, se konečně zabydlel i u nás.

Věřím, že tento vzestup nezávislých profesionálů v Česku je do jisté míry zásluhou nás všech, kdo jsme na volné noze a nepovažujeme ostatní freelancery za úhlavní konkurenty, ale za kolegy, s nimiž je lepší se propojovat a intenzivně spolupracovat.

Ale ať už je to kohokoliv zásluha, považuji tuto pozvolnou změnu za přelomovou z hlediska novodobého vývoje drobného podnikání v Česku. V rámci projektu Na volné noze děláme vše pro to, abychom pozitivní trend dále posilovali.

Vyústěním těchto snah byla letos i má kniha Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové. Vepsal jsem do ní nejen svou podnikatelskou duši, ale zejména zkušenosti stovek českých i zahraničních freelancerů, které jsem od roku 2001 sbíral, třídil a formou školení, článků či přednášek předával dál.

Kniha se rychle stala bestsellerem, což mi sice jako autorovi lichotí (neprávem, mám vydavatele snů), ale ještě mnohem více mě těší myšlenka, že jsem snad pomohl předat zkušenosti dosud nejlepší generace českých freelancerů dalším profesionálům. A když se zadaří, tak si to příští rok zopakujeme s přepracovaným anglickým vydáním.

Jsem hluboce přesvědčen, že spolupráce freelancerů má nejen podnikatelský, ale i kulturní a společenský význam. Utváří totiž společenství samostatných, svobodomyslných lidí, kteří se propojují, podporují a vzdělávají navzájem. Chtěl bych ze srdce poděkovat vám všem, kteří jste takové spolupráci otevřeni, protože ze zahraničního srovnání jsem si vědom toho, že to není samozřejmost.

týmu Na volné noze se usilovně snažíme přibližovat český freelancing jak světu, tak i české veřejnosti a firmám, jelikož tato rovina spolupráce je snad ještě důležitější než mezi freelancery navzájem. Obrovskou radost nám proto udělalo 2. místo v prestižních cenách českého internetu Křišťálová Lupa 2017 v kategorii Marketingová inspirace, hned za Kazmovou One Man Show a před neméně výrazným Martinusem či Alzou. Toto ocenění je pro nás dalším významným milníkem v osvětě, kterou se snažíme dělat uplynulých 13 let, a přesto nadále věříme, že to nejlepší nás, české freelancery teprve čeká.

Jsem na volné noze i v roce 2118
Jsem na volné noze i v roce 2118 (ilustrace Karel Hejkal)
Jsem na volné noze i v roce 2018
Jsem na volné noze i v roce 2018 (ilustrace Michael Petrus)

Sdílejte
a diskutujte

Facebook Twitter LinkedIn Instagram

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí