Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Jestli vás zajímá něco k podnikání v kreativních oborech, Michael Petrus a Tomáš Sobel chystají na zítřejší večer první živý stream svého projektu Kreativní Kreatury — kluci budou odpovídat na otázky, které můžete poslat třeba přes kontaktní formulář na webu a taky dávat zpětnou vazbu na vaše portfolia nebo weby.
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Aktuální pohled na podnikání v gastronomii očima Zdeňka Pohlreicha v novém rozhovoru pro DVTV: „Pro to, abyste uspěl v gastronomii, potřebujete mnohem víc, než před deseti lety, tehdy stačila velká porce, obloha a nízká cena. Zákazníci jsou mnohem náročnější, Gastronomie se začala překotně vyvíjet a strašná spousta lidí nemá na to, aby mohla podnikat úspěšně.“
Publikujete články nebo třeba videa? Madla Čevelová v tomto článku píše, jak zvládat negativní komentáře tak, abyste si uchovali nejen dobrou reputaci, ale hlavně duševní zdraví.
„Dostat občas negativní komentář je vlastně dobré znamení. Ukazuje, že vaše myšlenky už překročily bezpečný rámec vašich podporujících příznivců.“
Když Alice Kavková hledala po konci rodičovské práci, při které by se mohla současně věnovat rodině, nic vhodného se jí najít nepodařilo. Pak jednou dcera dostala skákací gumu s nepoužitelným návodem a tím to celé začalo. Alice natočila úspěšné virální video s vlastním návodem, které během dvou týdnů zhlédlo přes 1,6 milionů lidí, vznikla značka 4 Kavky a s ní postupně série stylových retro her v novém kabátu. Více v tomto článku.
„Všichni jsme nejdřív mysleli, že je to spíš fór než byznys, že vyrobíme pár kusů a bude to prostě hezký. Jen můj muž říkal: Jen počkej, to je podnikatelský rozjezd.“
Vojta Jurík alias Vrabec Vhrsti to zase napsal přesně — laskavost se v životě i v podnikání sakra vyplácí. „U mě zkrátka nemůžete zvolit lepší taktiku. Budete-li na mě jako klienti laskaví, klidně se přetrhnu, abych vás nezklamal a udělal vám radost.“
Málokterý podcast má tak nabité obsazení a obsah, jako WorkLife Adama Granta, autora bestselleru Dávat a brát.
Každou epizodu Adam točí kolem jednoho aspektu pracovního života a neobvyklého prostředí, které mu pomáhají přiblížit skvělí hosté — ať už je to tým kreativců stojící za jednou z nejúspěšnějších denních show v Americe (The Daily Show with Trevor Noah), publicista Malcolm Gladwell nebo vizionář a autor knihy Prodávat je lidské Dan Pink, se kterým Adam mj. řeší, jak být sám sobě tím nejlepším šéfem a ne tím nejhorším zaměstnancem. Série vzniká ve spolupráci s lidmi z TEDu, má skvělý zvuk a poslouchat se dá na většině platforem od iTunes po Spotify.
Po studiích začala Lenka Kerlická učit na základní škole, místo k tabuli ji to ale táhlo spíše do dílny. Ve volném čase si proto dostudovala obor klenotník a pustila se do vlastního podnikání. Dnes tvoří šperky už několik let, má vlastní značku, ateliér na Smíchově a spokojené zákazníky i mezi celebritami. Její příběh teď přiblížil Forbes Česko v článku a taky v podcastu z nové série Rozhodni.se.
„Dlouho mi trvalo přiznat, že chci dělat úplně něco jiného. A byl to pak pro mě šok, když mi na to jednou strýc řekl, že máme zlatnictví v rodině. Dokonce několik generací. To mi taky strašně pomohlo, protože jsem si říkala, že to tak asi mělo být. Zjistila jsem, že naše historie sahá až do roku 1650, ale pořád nemáme všechno dohledané do konce.“
Krotitelka sociálních sítí Eliška Vyhnánková jede Na vlně podnikání v novém podcastu Dana Tržila — 20 minut povídání o začátcích na volné noze, nejčastějších chybách na sítích a taky sebepoznávání při psaní chystané knihy Jak na sítě.
„Tím, jak se celý obor profesionalizuje, už nestačí jen nabrat někoho z výšky. Je to o tom, že daný člověk musí nejen znát konkrétní síť a její funkce, protože ho to baví a je v tom jako doma, ale měl by mít i seniornější pohled na celý marketing a strategii firmy.“
Přejeme příjemný poslech na Spotify:
Šití korzetů a oděvní tvorbě se Radka Hajdok Váchová alias Riwaa Nerona začala věnovat už na gymplu. Nejdříve kombinovala podnikání se zaměstnáním, ale dnes už se módě věnuje naplno a pro její korzety si jezdí klienti z Austrálie i Francie – i když si na výsledek někdy musí pro velký zájem počkat až několik měsíců. Více v tomto článku.
„Korzetiérská práce je drsná a dřív, v renesanci, baroku a rokoku, ji dělali jen muži. V 19. století nastoupily také ženy, neboť technologie nebyla tak náročná na sílu – postačilo daleko menší množství kostic.“
Profesionálové a podnikatelé, kteří překonávají konvence a tím inspirují druhé. Forbes Česko vybral do nového speciálu 18 inspirativních Češek a Čechů a v samostatných příbězích popsal jejich projekty a nekonvenční přístup k práci. Patří mezi ně třeba architekt Adam Gebrian, učitel angličtiny Milan Šácha, válečná reportérka Lenka Klicperová, umělkyně Kateřina Šedá nebo programátor Jakub Gemrot.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.