Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Vypadá to, že se do královské rodiny přivdala jedna nadaná freelancerka. Ještě než čerstvá vévodkyně Meghan Markle naplno rozjela svou hereckou kariéru, docela se jí dařilo na volné noze jako kaligrafce — vedla vlastní kurzy a tvořila, příhodně, taky svatební oznámení. Více v tomto článku.
Za poslední dva roky se u nás rozjelo hned několik kvalitních podcastů o podnikání a úspěšných profesionálech a jeden z nich natáčí taky Forbes Česko. Ve svém online rádiu kombinuje hned několik povedených sérií rozhovorů:
„Nezačínejte z nuly. Fungovat na pankáče umí a hlavně ustojí málokdo. Raději se rozjíždějte postupně. Vybírejte si, utvářejte svůj hlas, svůj postoj a přístup, který bruste. Stres a strach z toho, že nemáte klienty, ani jistotu a potřebujete vydělat peníze, vás brzy donutí ubírat z nároků a přestat si vážit toho, co umíte. Nakonec vás připraví i o spánek…“
Šéfredaktorka magazínu Businessanimals.cz a copywriterka Sabrina Harisová po 10 letech podnikání sepsala rady, které si odnesla ze svých začátků na volné noze.
Sociální sítě jsou dobrý sluha, ale zlý pán. A přesně tím uvádí Tomáš Sobel novou epizodu svého podcastu Vaše jméno je vaše značka — o prezentaci vlastní práce a o tom, proč se při publikování obsahu nevyplatí spoléhat jen na jednu platformu.
Přejeme příjemný poslech na Spotify:
Pauline Hagan je napůl Francouzka a napůl Britka, která ale podniká v Praze. Výrobu šperků brala nejdříve jako odpočinek od kancelářské práce, teď jich prodá přes 1600 ročně do celého světa a vlastní byznys rozvíjí na fulltime. Více v tomto článku.
„Podmínky pro kreativní byznys, jako mám já, jsou tady velmi dobré. Byrokracie se dá zvládnout celkem snadno. Registrovat podnikání na živnostenský list je jednoduché a totéž platí i pro placení daní, sociálního a zdravotního pojištění.“
Komediální seriál Dabing Street scénáristy a režiséra Petra Zelenky je dokonalý a jedinečný. Skrze peripetie malého dabingového studia paroduje stav českého podnikání na přelomu milénia s nadhledem a vtipem, který nemá v naší porevoluční kinematografii obdoby.
Podobně jako kdysi Shakespeare tvořil umění, které bylo zároveň vysoké (pro šlechtu v lóžích) i nízké (pro plebs stojící dole), ovládl Zelenka mistrovství trapnosti i dramatu, hloubky i výšek, z nichž se minimalisticky vystavěný fór řítí do dalšího ponoru uvolnění a zdvihu. Výsledkem je zvláštní pocit napětí, kdy vám dochází, že se sice řehtáte jak blázni poměrně drsným fórům (Kapitán Filcka!), ale přitom sledujete dílo přesahující malost běžných sitcomů minimálně o dvě úrovně.
12dílný Dabing street v tomto ohledu překonává i starší Zelenkovy počiny (Knoflíkáři, Samotáři, Rok ďábla, Karamazovi, Ztraceni v Mnichově), které sice obsahovaly podobný amalgám dramatu a trapnosti, ale celkem jednoznačně se přikláněly na tu či onu stranu. Tady si nebudete do konce jistí, kam směřuje. No a pokud podnikáte, tím spíš si tenhle seriál nenechte ujít, protože lepší parodii na byznys počesku nejspíš hned tak někdo nenatočí.
Spousta freelancerů doporučuje své kolegy, ale dosud žádný to nevzal tak od podlahy jako Logotvůrce Tomáš Vachuda v tomto seznamu.
S nadšením doma šila sukně, až po pár letech s údivem zjistila, že vlastně velice úspěšně podniká. Dnes má Klára Šmakalová vlastní značku, eshop a taky ateliér. Více v tomto článku.
Finští vědci zjistili, že psaní všemi deseti je úplně na nic, nebo to aspoň naznačuje jejich výzkum, který na vzorku 30 lidí změřil, že psaní všemi deseti je zhruba stejně rychlé jako datlování.
Pokud jste právě v duchu zajásali, že se to tedy přeci jen nebudete muset učit, radujete se předčasně — jde totiž o ukázkový overselling výstupů relativně malého výzkumu, který jen částečně odpovídá realitě, když porovnává průměrné datlovače s průměrnými písaři. Je totiž obrovský výkonnostní rozdíl mezi lidmi, kteří sice píšou všemi deseti, ale flákají to, a těmi, kteří věnovali nutný čas tréninku a píšou pak třeba dvakrát tak rychle.
Nejrychlejší písaři dosahují rychlostí přes 200 slov za minutu a současný světový rekord je 256 slov za minutu, což jsou rychlosti, kterým se datlovač ani nepřiblíží. Může ale, jak naznačuje tento výzkum, slušně soupeřit s nedouky, kteří se naučili psát všemi deseti spíše pro formu a moc tréninku nedali.
Závěr: Učit se psát všemi deseti má smysl, ale člověk nesmí zůstat někde napůl cesty, jinak to není o moc rychlejší než datlování.
Na volnou nohu nechodí jen čerství absolventi rovnou ze školy. Copywriter Roman Věžník začal s podnikáním v sedmatřiceti a teď bilancuje svůj první rok — dobrá rozhodnutí, ale taky několik přešlapů.
„V březnu jsem mohl bouchnout šáňo a oslavit první výročí na volné noze. Nechal jsem ho ale v garáži na příští rok. Anebo na přespříští. Podle ostřílených freelancerů se totiž chleba úspěchu láme až po dvou či třech letech. V lepším případě jsem v poločase, v horším ve třetině.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.