Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Náš vážený člen, jedinečný jazzman a muzikant Marian Friedl dostal Anděla za album Beránci a vlci
Marian hrál na úplně všech výročních srazech Na volné noze od roku 2006 a bude i na tom letošním v Praze. A nejen hrál. Vybírá styl i muzikanty pro každý ročník. Jednou je to jazz, jindy swing, bossa nova nebo beskydský neofolk s kapelou Ruky na dudy a pokaždé je to skvělé.
Michal Kadaník má doslova krásnou profesi. Od 16 let vyrábí šperky a jeho specializací jsou dnes svatební prsteny o kterých hovoří v tomto článku.
„Vybavuji si, že to rozhodnutí věnovat se šperkům profesionálně provázela myšlenka, které se dnes občas trochu směju: Když budu dělat hezké věci, půjde to a budu se mít dobře. Postupně jsem ale zjistil, že i můj obor je hodně o byznyse, nejen o tom, dělat něco hezkého.“
Kdo má největší sklony odkládat úkoly a kde je hranice mezi prokrastinací a odpočinkem — Petr Ludwig v novém rozhovoru pro Forbes Česko.
„Lidé, kteří pracují na volné noze, grafici, novináři, marketéři… Mají nejvíc volnosti, a proto jsou největší prokrastinátoři. Díky své kreativitě si dokážou hledat propracovanější výmluvy. A to i sami před sebou.“
Vybírá si klient tvůrce, nebo je to naopak? Vojta Jurík alias Vhrsti a jeho nový blogový příspěvek, který neplatí jen pro ilustrátorskou branži.
„Ani já nechodím od domu k domu a neptám se lidí, jestli náhodou nechtějí nakreslit obrázek. A přece jsem to já, kdo si své klienty vybírá. A navíc to dělám dávno před tím, než si klient vůbec uvědomí, že by mohl někdy potřebovat něco nakreslit.“
Lenka Papadakisová dobře ví, jaké to je rozvíjet vlastní byznys. Sama podniká už od začátku 90. let a dlouhodobě podporuje další ženy a jejich projekty např. v rámci platformy Moudré podnikání žen. Proč se zaměřila právě na ženy a co by jim v začátcích podnikání poradila, říká Lenka v aktuálním rozhovoru.
„Někde v sobě jsem pocítila zodpovědnost za to, v jaké zemi žijeme, a že pro rozvoj naší země je důležité tu mít schopné, vědomé podnikatele a rozvíjet v nás smysluplné podnikání, které je postavené na hodnotách.“
PS: S Lenkou jsme před časem natočili i rozhovor.
Hanna Marciniak v tomto článku popisuje proč přicházíte o klienty a co dělat, aby neodcházeli.
Špičkový grafický designér a ilustrátor Pavel Fuksa, který tvoří pro světové značky a média jako Facebook nebo The Independent, tentokrát v rozhovoru na DVTV — o tvůrcích, cenotvorbě i reklamní branži.
Země freelancerům zaslíbené. Expert Market se probral daty a na základě osmi parametrů, jako jsou náklady na život, průměrná rychlost internetu, daň z příjmu nebo náročnost startu podnikání, vybral země, které jsou pro rozjezd vlastního byznysu nejlepší. První tři místa si rozebraly Hongkong, USA a Jižní Korea, v TOP10 je ale taky Česká republika.
Tituly už nejsou takové terno, co bývaly, že? No, ne tak docela. V licencovaných a regulovaných profesích jsou stále jízdenkou do první příjmové ligy. A platí to víc, než kdy dřív, alespoň v Americe. Více v tomto článku.
„Větší konkurence by rozhodně snížila mzdy i ceny. A menší plošná regulace profesí by zjednodušila podnikání. Mohla by také zkrotit populismus, který je částečně poháněn pocitem voličů, že ekonomika je zmanipulovaná tak, aby zvýhodňovala mocné a bohaté, což je hypotéza, kterou fakta o licencování jednoznačně podporují. Obvyklým terčem hněvu populistů jsou politici ve vzdáleném Washingtonu, ale většina licenčních zákonů je místních. Ti, kteří chtějí vyrovnávat ekonomické hrací pole, mohou začít blíže domovu,“ píše The Economist.
Američané často viní z rozšiřujících se příjmových nůžek volný trh, ale skutečnost je taková, že tamní trh práce je přeregulovaný. Celých 22 % Američanů (včetně baristů, manikérů či floristů) musí získat licenci, jen aby mohli dělat svou práci. Přitom ještě v 50. letech to bylo pouhých 5 %. Více v tomto článku.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.