Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Aktuální vydání magazínu Rolling Stone přibližuje v obsáhlém článku téměř desetiletou kariéru a podnikání Jimmyho Donaldsona, jednoho z největších tvůrců na YouTube, který je známý pod značkou MrBeast. Jeho kanál má aktuálně necelých 95 milionů odběratelů a místo herních videí, se kterými doma v pokoji začínal, dnes tvoří megalomanské produkce, kdy náklady na výrobu jedné epizody dosahují klidně milionu dolarů.
Právě na penězích je z výrazné části postavený úspěch jeho videí. V mnoha z nich totiž, ať už dalším tvůrcům, rodině nebo náhodným lidem, věnuje obrovské částky — podobný obsah samozřejmě zvyšuje počet zhlédnutí, což přináší větší výdělky. Vedle toho ale Donaldson spustil např. i dva globální filantropické projekty (mj. s cílem vysadit po celém světě 20 milionů stromů) a buduje tři velká produkční centra, do kterých nejspíš přitáhne další tvůrce digitálního obsahu.
Jeho příběh je rozhodně fascinující. Článek se zabývá přístupem k práci, postupným vývojem kanálu, ale i kritikou, které MrBeast a jeho tým v posledních letech čelili. Není mimochodem od věci ještě napsat, že je mu stále pouhých 23 let.
Gazetisto je další z platforem, kde si můžete jako tvůrci obsahu budovat komunitu platících přispěvatelů. Podobná je např. populární zahraniční službě Substack, kterou využívají hlavně píšící autoři, a vedle placených newsletterů/článků umožňuje sdílet i podcasty.
Stejně jako v případě Pickey nebo HeroHero jde mimochodem o českou službu — stojí za ní trojice Michal Půr, Martin Malý a Vladimír Piskáček.
Zkušený webový vývojář na volné noze Honza Bien v přednášce na našem think-tanku představil svůj vyladěný systém individuálního naceňování zakázek. Záznam už je sice trochu starší, věřte ale, že každá minuta investovaná do jeho sledování se vám v budoucnu 10× vrátí.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
„Vaše tvorba má pro ty správné zákazníky obrovskou hodnotu, tak se ji nebojte vyjádřit v penězích,“ říká lektorka a poradkyně pro tvůrčí práci Bohdana Goliášová v přednášce pro náš think-tank, kde představila 3 klíčová témata funkčního tvůrčího podnikání.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Warren Buffett byl hostem Charlieho Rose. V novém vzácném hodinovém interview se rozpovídal o tom, co ho činí šťastným, jak vypadá jeho denní režim, no a samozřejmě o svých investicích. Na 91 let je v neskutečné formě.
Poznámka: Archiv rozhovorů Charlieho Rose v kategorii Business je jako Kdo je Kdo světového podnikání.
Brocast vydal nový, v pořadí již třetí investiční speciál. Tentokrát si Adam a Tomaš pozvali Jaroslava Brychtu a probrali zejména akciové investice — srozumitelně i pro investiční začátečníky na volné noze.
Na stejné téma jsme před časem natočili sérii 5 videí s investorem Danem Gladišem.
Jak na peníze a malé podnikání — tak se jmenuje nový pořad, který připravila byznys mentorka a konzultantka Margareta Křížová ve spolupráci s nakladatelstvím Vltava Labe Media.
V sérii krátkých videí se Margareta jednou týdně věnuje tématům kolem hospodaření s penězi v rodině i podnikání. A přidává doporučení z vlastní praxe: „Kdo ví, co má, ten má situaci pod kontrolou – je důležité mít přehled o tom, co se děje na mém bankovním účtu.“
„Zdražování je legitimní proces a povinnost každého freelancera, který chce být úspěšný,“ říká jasně přední český expert na cenotvorbu Václav Lorenc v přednášce pro náš think-tank, kde přibližuje tři stádia tzv. cenového kruhu: Nacenit – získat – zdražit.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Tip: Pokud chcete zvýšit své výnosy a počet spokojených zákazníků pomocí efektivní práce s cenou, podívejte se na nabídku Vaškových online školení, které vycházejí z jeho 20leté praxe v oblasti pricingu.
Mnoho freelancerů má podobný problém — za svou práci by si mohli účtovat klidně dvakrát nebo i třikrát tolik, ale nikdy se k tomu neodhodlají… Jestli jste na tom podobně, s řešením vám pomůže tenhle článek o validaci ceny.
„Stanovení ceny je základní podnikatelská svoboda. Vzdejte se jí ze strachu či z obavy, co si klienti (nebo kolegové) o vás pomyslí, a máte zaděláno na mnohem větší problém, než že tu a tam neklapne nějaká zakázka. Což ostatně nemusí být nutně špatně.“
Před rokem jsme na našem YouTube kanále spustili minisérii rozhovorů o finančním sebeřízení a úsporném přístupu k životu i podnikání.
A prvním hostem nemohl být nikdo jiný než designér Víťa Válka, který se právě těmito tématy zabývá už řadu let. Ve společném povídání s Robertem Vlachem kluci mj. probrali:
Celý rozhovor je i na Spotify i YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.