Začali jsme natáčet videorozhovory o tom, jak podnikají profesionálové. Vycházíme ze zkušeností průkopníků, jejichž příběhy mohou inspirovat (či odradit) i vás. Podle toho, co od videoblogu očekáváte.
Začnu tím, co většinu profesionálů od videoblogů odrazuje a o čem tento článek není:
Videoblogy profesionálů leží na velkém neprozkoumaném území, někde mezi těmito dvěma populárními extrémy. Nejde jim o zástupy fanoušků, ani o přímé zpeněžení obsahu. Tak oč tedy? Většinou o osvětu, rozvoj oboru a potažmo budování dobrého jména. A ne vždy to vyjde podle prvotních představ.
Pro tento článek jsem zachytil příběhy a zkušenosti z několika oborových videoblogů. Nejde o návod, ten by vydal skoro na celou knihu. Berte článek spíš jako pobídku k přemýšlení, jestli by pro vás mohl být videoblog do budoucna zajímavým médiem.
Jakub Gajda je přírodní stavitel od nás z Beskyd. Jeho videoblog Přírodní bydlení dnes firmě dělá miliónové obraty a až 80 % všech příjmů. Nebylo to však cílem.
V roce 2007 jsem navštívil Kubův srub v horách a od té doby jsem ho poznal jako pracovitého člověka, který si na nic nehraje — beskydský indián. Někdy v roce 2012 za mnou přišel pro radu, jak udělat web o ekostavbách a srubech, aby lidem nemusel dokola vysvětlovat základy. Řemeslu se Kuba naučil v Americe, proto jsem mu doporučil, aby své zkušenosti na webu popsal. Oponoval, že nemá vůbec na psaní čas. Tak jsem mu navrhl, aby zkusil videoblog. Souhlasil s jedinou podmínkou: „Hlavně nechci Facebook.“
Protože Jakub neustále lítá někde po stavbách, vycházel můj návrh z toho, že celý provoz videoblogu musí zajistit někdo jiný. Kubovi jsem doporučil mého kamaráda, copywritera a beskydského ekofarmáře Jirku Krpeše. Téma blogu jej zaujalo a souhlasil, že se naučí natáčet i stříhat, zajistí transkripce na web i správu Facebooku. Byla to šťastná volba, protože v tomto tandemu už natočili přes 200 videí. Tady je jedno na ukázku:
Shodli jsme se na frekvenci 2 videa týdně v délce 1 až 6 minut — takové jednohubky do pracovní pauzy. K mému názvu Přírodní bydlení přibylo logo od Adély Moravcové v animaci Aleše Výmoly, layout Víti Války na web od Honzy Biena a mohlo se začít natáčet. První videa z konce roku 2012 bohužel nebyla dobrá. Kuba na nich působil trochu nejistě a levná kamera dávala tmavý a neostrý obraz. Kluky ale natáčení chytlo.
Obrat přišel za pouhé 3 měsíce. Sledovanost překonala náš celoroční cíl a Kuba přes blog nečekaně získal několik zakázek, které pokryly asi 200tisícové náklady na přípravné práce a nákup techniky. Zásada „žádné self-promo a product placement“ tedy nepomohla. Kuba byl na roztrhání a navíc jsme zjistili, že jde o 1. stavařský videoblog v češtině, což dále podpořilo růst popularity. Tříletý cíl jsme splnili během prvního roku.
Na jaře 2014 se dostavil YouTube efekt — interní algoritmus YouTube začal videa mnohem více doporučovat a během pár měsíců vzrostla sledovanost celého kanálu o 300 %. Mýlili jsme se v předpokladu, že tahákem na diváky bude Facebook a web, do kterých jsme investovali spoustu času i peněz na podpůrné kampaně. Až 90 % sledovanosti dělá YouTube, dnes 2. největší vyhledávač na světě. Museli jsme si také přiznat, že neumíme odhadnout, která videa budou úspěšná. Krátká stopáž 2× týdně byla proto asi lepší strategií než delší speciál jednou za čas. Tohle je první pětka po 2 letech:
Životnost videí je dlouhá a postupně může dokonce stoupat. Následující graf ukazuje nárůst sledovanosti videa Podlaha z OSB desky v průběhu 2 let, od června 2013 do dubna 2015 v 30denních součtech. Tohle video má možná ještě to nejlepší před sebou!
Kubův řečnický projev se zlepšil příchodem do ostravského klubu rétoriky Toastmasters. 10 přednášek z manuálu zvládl za 10 týdnů, nejrychleji v klubové historii. Poptávka po jeho přírodních stavbách a poradenství vystřelila díky videoblogu tak, že jsme loni museli narychlo zavádět procesy a překopat řízení celé firmy, aby nápor ustála. Pro představu, jen o loňských Vánocích přišlo Kubovi tucet poptávek po přírodních stavbách! Svátkem pak byla nominace na prestižní Křišťálovou Lupu 2014 v kategorii One (wo)man show.
Zpětně vidím, že jsme podcenili pákový efekt online médií. 200 videí blízkých jádru podnikání se nutně muselo promítnout do poptávky, i když Kubovi o reklamu nešlo. Z původního záměru vysvětlovat, co je přírodní stavitelství a jaké jsou jeho zásady, se tak nečekaně stal hlavní marketingový pilíř celé firmy s obrovským dosahem. A točí se dál…
Margit Slimáková je přední česká výživářka a preventistka. Svůj videoblog Margit.TV spustila na YouTube teprve loni na podzim s cílem oslovit mladé lidi.
S Margit spolupracuji úzce od roku 2012 a její videoblog zde zmiňuji mj. proto, že těží ze zkušeností Přírodního bydlení. Jakub podpořil Margit sdílením kompletního know-how, přesto jsme se při překlápění celého konceptu nevyhnuli technickým problémům.
Koupili jsme lepší rekordér Zoom H4N, který nahrává bez šumu, ale zároveň chytá rušení. Trvalo týdny, než se nám podařilo objevit příčiny, povypínat všechny mobily a zavést náslechy během natáčení. Margit projevila božskou trpělivost, když letěly desítky videí s poškozeným zvukem do koše. Také se znělkou jsme se trefili až napodruhé.
Slimákovi mají v Praze velký dům se zahradou, který se stal základem celého vizuálu. Honza Tichý udělal krásně prosvětlené fotky, grafik Mira Szkandera dodal logo a animátor to celé skloubil se zakoupenou hudbou do svěžího intra ve stylu Marie Forleo. Natáčí se samozřejmě bez svícení, díky světelnému objektivu. Tady je to pěkně vidět:
Produkce se ujal Dan Šácha, který točí na foťák a stříhá, a Margit přibrala stylistku, která umí perfektně líčit a oblékat na kameru. Natáčení tak ale zabere více času a je náchylnější k chybám. Proto jsme zavedli přípravné checklisty a striktní proces natáčení, díky kterému zvládneme i 20 videí za den. Je to náročné, ale Margit je profík a dává to.
Sledovanost kanálu Margit.TV na YouTube překonala během půlroku i zavedené Přírodní bydlení a skutečně se nám podařilo oslovit mladé lidi pod 30 let, kteří tvoří většinu diváků. Návštěvnost webů Margit.cz, Zdravá kuchyň a Zdravý talíř vzrostla díky videoblogu a související expozici v médiích za půl roku téměř o 100 %. A to jsme teprve v rozjezdu.
Margit téměř každý den přednáší, takže jsem měl trochu obavy z její lehce profesorské dikce. Proto jsme přidali neformální předscénky a uvolněné rozhovory. Obojí vyniká třeba na tomto videu s úspěšnou biokuchařkou a Margitinou kamarádkou Hankou Zemanovou:
Michal Andera natáčí rozhovory s podnikateli pro svůj Byznyspark. Udělal jich už 80 a jeho koncept videoblogu později převzal i Podnikatel.cz pro svůj VideoBiz.
Michala jsem poznal v Barceloně, kde jsme byli v létě 2011 na nomádské dovolené. Hned jsme si padli do oka, či spíše do kamery — natočil se mnou dva rozhovory o freelancingu. Jednoduchost Michalova stylu „one-man-show s foťákem a rekordérem“ mě nadchla a přímo ovlivnila všechny video projekty, na kterých jsem se později sám podílel.
Obdivuji Byznyspark coby dobročinný a neziskový projekt, který Michal dělá jako formu osvěty a podpory podnikání v Česku. Sám říká, že ho těší pozitivní odezva, které se mu dostává, kamkoli přijde. Nyní ale směřuje k profesionalizaci a hledá udržitelný obchodní model. Rozšířil tým, koordinaci přenechal produkčnímu a točí na 2–3 kamery:
Od začátku dával videa na Vimeo, které je mu sympatičtější. Poslední dobou ale koketuje s myšlenkou využít více potenciálu YouTube. Současná sledovanost 30 tisíc shlédnutí ročně by se tak mohla vyhoupnout mnohem výš. Obsah je výjimečně kvalitní, Michal se jako moderátor pořadu umí ptát a umí i mlčet, když se host do toho opře.
Michala inspiroval videoblog Digit Petra Máry, ale sám je velkým průkopníkem. Díky Byznysparku se později vrátil na VŠE, kde dodělává doktorát na téma psychologické charakteristiky podnikatelů a zakladatelů startupů. Příležitostně radí začínajícím videoblogerům, nás nevyjímaje.
Madla Čevelová je marketingová čarodějnice, která občas natáčí videa pro svůj blog a pustila se i do produkce videokurzu Kouzelné podnikání.
Madla říká, že její očekávání prodejů videokurzu bylo ovlivněno nadsazenými čísly českých info-podnikatelů. Navíc podcenila vyčerpání malého českého trhu těmito produkty i náročnost videoprodukce jako takové. Náklady se jí vrátily a kurz se dále prodává s dobrými referencemi, ale Madla sama přístup k videu přehodnotila. Vydala zpověď Lesk a bída videomarketingu a dnes je přesvědčena, že články na její cílovku působí nejlépe. Na video však nezanevřela a dále natáčí volnou sérii Marketingové bludy.
Příklad Madly Čevelové jen dokazuje, že tvorba kvalitního videoblogu je hodně náročná a vyžaduje ne desítky, ale až stovky hodin práce a nemalé finanční investice, pokud má výsledek vypadat profesionálně. Ale i poté závisí z velké části na náhodě, jak publikum videa příjme, jak kvalitu kanálu interně vyhodnotí YouTube, jak se profesionál vyrovná s hejtry, jak dokáže rozjezd videoblogu podpořit přes jiné kanály atd.
Výhodou videa oproti klasickým blogům je to, že působí bezprostředně. Je mnohem bližší reálnému kontaktu klienta s profesionálem, který na videu hovoří. Obsah je důležitý, ale většinu podnětů vnímáme neverbálně. Podle celkového vystupování, vzhledu, mimiky, gestikulace a stylu oblékání si může divák–zákazník ujasnit, jestli by chtěl s vámi spolupracovat. Internetové video pravděpodobně jednou nahradí televizi a má obrovský dosah i přesvědčovací schopnost, což dokládají i některé z výše uvedených příběhů.
Na volné noze rozjíždíme YouTube videorozhovory s předními nezávislými profesionály a řeč bude především o jejich podnikání, návycích a know-how.
Za těch 10 let, co se má práce točí kolem lidí na volné noze, jsem poznal řadu výjimečných profesionálů, kteří si rozhodně zasluhují pozornost veřejnosti, přestože pro velká média je jejich práce celkem nezajímavá. Rád bych vám tyto osobnosti postupně představil. Chci se ptát hlavně na jejich byznys a ukázat, na čem zakládají svůj úspěch. A jestli to půjde dobře, možná se nám podaří zachytit celou jednu generaci podnikajících profesionálů napříč desítkami oborů. Tak držte palce, natáčíme a stále je co zlepšovat!
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.