Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Advokátka Petra Kristína Dolejšová pořádá hodně užitečný kurz Právní základy pro grafiky. Je postavený hlavně prakticky a zaměřuje se na nejčastější právní úskalí profese — co je ještě inspirace a co už porušování autorských práv? Jak se bránit zneužití vašeho díla? Kdy se vyplatí zaregistrovat ochrannou známku? Nejbližší termín je v úterý 2. října v Praze a zbývá jen pár posledních míst.
Ján Simkanič rozjíždí jako vydavatel Nový deník — ambiciózní mediální projekt s cílem dělat špičkovou žurnalistiku placenou čtenáři, což je model, který na Slovensku zavedl revoluční Denník N.
Honza vedl řadu let mediální skupinu Internet Info, spolupořádal a moderoval legendární Křišťálová Lupa a jako bloger napsal i několik samizdatových knih. A možná právě to jej nyní přivedlo až na tuto kariérní křižovatku. Nový deník startuje 28. října a na jeho rozjezd můžete přispět i vy v crowdfundingové kampani.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Jak se dá dobře pracovat ze zahraničí? Festival digitálních nomádů 2018 navazuje na úspěšný první ročník a nabízí program zaměřený na podnikání na dálku, travel hacking a workshopy.
Přednášet tentokrát budou mj. David Lörincz, Robert Vlach, Jarek Mikeš nebo Lenka Paprok, která představí 1. český Retreat.cz pro digitální nomády v Beskydech. Akce proběhne v Impact Hub Brno v sobotu 13. října a s kódem FDN_navolnenoze získáte při registraci 10% slevu.
Chcete svobodné Česko? Předplaťte si Nový deník, jehož první vydání vyjde symbolicky 28. října na 100. výročí Československa.
Za novým projektem stojí takové osobnosti, jako je Ján Simkanič, Petr Koubský, Pavel Tomášek, Josef Šlerka a desítky dalších — zkrátka redakce snů. Jejich cílem je dělat špičkovou nezávislou žurnalistiku placenou čtenáři, což je model, který na Slovensku zavedl revoluční Denník N a otřásl tak celou tamní politickou scénou.
Podmínkou každé svobodné, otevřené společnosti je veřejná kritika a kontrola moci vykonávaná aktivně jak občany, tak nezávislými médii — a těch, jak víme, v Česku rychle ubývá. Jako občané teď máme jedinečnou příležitost vybudovat nový pilíř svobody tím, že přispějeme ke vzniku média, které se jen tak někým koupit nenechá a bude na politiky přísnější než veřejnoprávní média (díkybohu za ně).
Přispěli jsme rovnou hned na to nejdražší digitální předplatné na 2 roky za 5.800 Kč a jsme ready přisypat víc, když bude potřeba. Přidejte se, fakt to má smysl.
Copywriter Martin Kavka už díky slovníku Čeština2.0 obohatil a hacknul český jazyk na internetu a teď chystá taky tištěnou verzi, která vyjde za několik týdnů u Jan Melvil Publishing — oba projekty přiblížil v rozhovoru pro DVTV.
„Čeština 2.0 ukazuje, že dokážeme přejímat cizí slova a zařadit je do jazykového systému. To je pro češtinu dobré, protože by nás jinak cizí jazyky převálcovaly. Dokážeme si z nich vytáhnout to, co se nám líbí a co používáme, a postupem času si to přiohneme.“
Mini-tip na úsporu času. Jestli máte Android a používáte základní mobilní aplikaci Zprávy, můžete teď SMS nebo MMS jednoduše posílat i přes webového klienta. Po rychlém spárování budete mít k dispozici všechny konverzace a kontakty z telefonu.
Ivana Minářová se jako vůbec první projektantka v Česku začala věnovat chytrým technologiím v domácnosti a bydlení. Píše o nich mj. na webu Geniální dům. Teď si osvědčené tipy i příběh jejího podnikání můžete poslechnout z první ruky v rozhovoru.
„Vždy doporučuji začít drobnostmi, jako jsou třeba chytré termostatické hlavice, případně ovládání kotle v rodinném domě, a postupně zjišťovat, co potřebujete.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Jak si vybudovat silnou značku freelancera? Jan Kvasnička, UX designér a špičkový profesionál, v upřímném rozhovoru s Jirkou Rosteckým pro MladýPodnikatel.cz rekapituluje svou kariéru na volné noze — úspěchy, faily a taky Honzův pohled na český trh volnonožců.
„Jedna pokažená spolupráce vám může pěkně zavařit v celém růstu.“
Krásně kritický článek o temné straně time-managementu na BBC Capital: Pokud náhodou najdete nástroj, který funguje, a nezatáhnete včas za brzdu, míříte nevyhnutelně k přepracování.
K otázce delegování práce se časem dostane většina profesionálů na volné noze. Jak na něj? Daniel Gamrot pro Forbes Česko píše, co dělat, abyste se dostali přes zeď nejčastějších obav a mohli s klidem začít:
„Samozřejmě nás napadají všechny možné negativní případy, které by mohly nastat, když práci delegujeme. Doporučuji však pracovat také s opačnou perspektivou – zamyslete se nad tím, o co přijdete, když práci delegovat nebudete.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.