Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Dan Tržil posunul své audio podcasty s profesionály do další etapy. Natáčí v novém studiu, s lepším zvukem a navíc přidal i video. Vylepšené Proti Proudu vykopává jako host Martin Veselovský mj. o cestě k moderování, profesním zaměření i začátcích DVTV.
„Na většinu svých rozhovorů se zpětně dívám. Už se znám natolik, že traumatizující to není, přestože mě to štve vždycky. Je to ale nejdůležitější věc, kterou pro sebe může člověk v této branži udělat, protože sám nakonec nejlépe vidí chyby.“
Přejeme příjemný poslech na Spotify:
Na CNN nedávno vyšel článek o tom, že přínos polohovatelných stolů je sporný. Cituje zastaralou finskou meta-analýzu z roku 2016, která ve stručnosti říká, že zdrojové studie jsou nekvalitní a závěry neurčité.
Novější verze téže meta-analýzy z roku 2018 je už o něco určitější: „Polohovatelné stoly zdá se redukují čas strávený prací vsedě o 84-116 minut denně … a sezení vkuse delší než 30 minut.“
To nezní špatně. Stále však platí, že zdrojové studie jsou relativně nespolehlivé, na malých vzorcích, sledovaných spíše po kratší dobu, a není jasné, jak moc se kratší sezení promítá do zlepšení zdraví či pocitu ze života. Mj. se zdá, že efekt omezení sezení je větší zpočátku a postupem času klesá. Čili v konečném důsledku je to o vašich vlastních závěrech a návycích: Pokud si střídání práce vsedě a vestoje vyzkoušíte a máte z toho vyloženě dobrý pocit, bude to pro vás nejspíš důležitější než nejisté závěry vědeckých studií. Na ty spolehlivé si ještě pár let počkáme.
Anthony Mancinelli začínal pracovat v holičství v době, kdy mu bylo 11 let. Dnes mu táhne na 108 a svým klientům se stále věnuje každý den, od poledne do osmi večer. To je, panečku, oddanost profesi. Coby nejstarší holič na světě je uvedený i v Guinnessově knize rekordů. V době zapsání mu přitom bylo teprve 96.
„Mám několik zákazníků, kterým jsem stříhal tatínka, dědečka i pradědečka — čtyři generace.“
Michala Orsavu možná neznáte podle jména, ale nejspíš už jste viděli některé z jeho úspěšných virálních videí — Knight Rider na D1, Sám doma s Donaldem Trumpem nebo třeba Návrat do budoucnosti České republiky.
„První videa jsem začal dělat už na škole. Byl to ale jen takový koníček. Ani jsem nevěděl, že to bude tak virální. Když jsem pak vypustil první video, byl jsem zrovna dokonce v zahraničí, říkal jsem si, no tak pár lidí to asi uvidí. A přitom se spustila neuvěřitelná mediální masáž. Od té doby jsem věděl, že to má cenu.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
O investování do akcií se zajímá spousta freelancerů, kteří uvažují, jak naložit s volnými financemi. Základy můžete načerpat z naší série videí s Danielem Gladišem — a praktické tipy třeba na České investiční konferenci. Společně s Danem ji pořádá Lenka Rož Schánová a letos to bude už jejich pátý ročník. Coby největší událost svého druhu u nás má akce navíc opět velmi pečlivě sestavený program, bez povrchních prodejních prezentací, ale za to s přednáškami a workshopy špičkových investičních odborníků z Česka i zahraničí a jejich konkrétními akciovými tipy, které můžete ihned využít.
Konference se koná 19. a 20. listopadu v Praze a s registrací rozhodně moc dlouho nečekejte. Zejména workshopy se plní extrémně rychle.
Jak moc nám škodí modré světlo z monitorů a displejů? Světelný technik Hynek Medřický to přiblížil v rozhovoru pro DVTV, kde odkazuje mj. i na přelomovou knihu Matthew Walkera Proč spíme, která nedávno vyšla u Melvilu. Jestli pravidelně pracujete na počítači do noci nebo sledujete mobil těsně před spaním a nepoužíváte žádný filtr, vyplatí se o tuto problematiku trochu zajímat.
A ne že budete video sledovat až večer v posteli.
Dobrý tip od Jindřicha Fáborského — kvalitní výukové materiály o SEO v češtině, do kterých se navíc můžete pustit zdarma.
Když pevná vůle nestačí, můžete si pomoct appkou. WasteNoTime je rozšíření do prohlížeče (Chrome a Safari), které sleduje a měří váš čas strávený na internetu. V rámci něj pak umožňuje např. blokovat vybrané „rušivé“ stránky, třeba jako Facebook, kterým se dá nastavit i denní příděl času, přes který vás nástroj nepustí.
Jan Březina fotí a cestuje po celém světě, pod nickem Alisczech natáčí videoblog o produktech Apple, pořádá workshopy a je mj. taky spoluzakladatel startupu a stejnojmenné aplikace pro fotografy Fripito.
„Pokud se chcete focením živit, je strašně důležité přestat uvažovat v hranicích České republiky. Není k tomu nejmenší důvod. Zaletět nafotit zakázku do Barcelony stojí 1.000 Kč, zajet do Ostravy vlakem stojí taky tisíc, tak proč fotit jen v Česku. Pojďme se na to dívat globálně, pak je ten trh zajímavý.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
„Lidi mi říkaj: Tobě určitě sebevědomí nechybí. Ale to není pravda. Každý máme nějaké pochybnosti či nejistoty. A bez ohledu na to, jak skvělí a úspěšní jste, vždy zde bude něco, co vám nadělá starosti.“ — Sir Paul McCartney v odpovědi na otázku, jaký je největší omyl o jeho osobě
Skvělé interview pro 60 Minutes.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.