Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Známe vítěze posledního 3. kola soutěže Databazeknih.cz o bestseller Na volné noze, které vybrali společně Daniel Fiala a Robert Vlach podle odpovědi na soutěžní otázku „Čím vám kdy nejvíc nějaký freelancer pomohl? A kolik vás to stálo?“
petra3835:
Fotila jsem onkologicky nemocný děti, bohužel se stalo neštěstí. Pomoci s fotkou jsem uměla, psychicky podpořit také, ale když jsem narazila na něco, co jsem neuměla, zapátrala jsem hned mezi freelancery. Hledala jsem někoho, kdo sestříhá a upraví písně na obřad mamince, které umřelo miminko (jedno z dvojčátek). Udělal to nakonec úplně zadarmo. A té mamince jsme ušetřili spousty dalších nervů s pohřbem. Takže tak to vypadá, když se freelanceři spojí…
Yayaya:
Nejvíce mi pomohla slečna (odbornice na PPC a Google Analytics), která zkrátka jen odpověděla na můj dotaz v jedné FCB skupině. Ztratila tím svůj čas, nic z toho materiálně neměla, ale mě svou radou tak moc pomohla k tomu, abych i já byla lepší freelancer, že od té doby kladu i já důraz na pomoc dalším. Mně to finančně nestálo nic. Ale do teď to má pro mě obrovskou hodnotu. Proč? Protože freelancing je o svobodě, kreativitě, komunitě. Čím více nás bude a čím lepší budeme, tím větší sílu budeme na trhu mít. Jen tak dokážeme změnit přístup na trhu a obhájit si své volnonožácké pozice…
Marketérka Madla Čevelová vzala známý kvíz Fakta, nebo fikce a zpracovala ho do formy přednášky o cenotvorbě na našem think-tanku v Ostravě. Schválně si zkuste zodpovědět 10 výroků o pricingu volnonožců předem a pak se podívejte, jak to vidí Madla.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Naše dlouholetá členka Zuzana Bílková byla právě vyhlášena Ženou roku 2018 v kategorii Byznys. Zachránila tradiční beskydskou manufakturu Besky na výrobu vlněných lůžkovin před zánikem, takže tohle ocenění je opravdu zasloužené — připijme jí na to.
Freelancers Union a Upwork zveřejnili výsledky dalšího společného průzkumu Freelancing in America 2018.
Pokud nemáte čas číst celý report, zde je 5 klíčových postřehů:
Jak vypadá podnikání hodinového manžela? Michal Taich začal s novou profesí bez přesného plánu, dnes už je na volné noze sedm let a svou práci teď přiblížil v článku pro Podnikatel.cz:
„Dlouhodobější praxe je znát. Také jsem v mezidobí podražil a mimo běžnou pracovní dobu a v neděli jsem zavedl dražší pohotovost. Lidé ale už jsou zvyklí za dobře odvedenou práci adekvátně zaplatit. A když pracuji, tak pracuji. Žádné dlouhé pauzy na oběd. Dám si svačinu a jedu dál.“
Zdravé pracovní nasazení je dobrá věc do chvíle, než přejde ve workoholismus. To pak vyhoření není daleko. Lukáš Strnadel něco podobného zažil na vlastní kůži, když v jednu chvíli seděl na dvou židlích — jako CEO nové firmy i freelance designér. Svůj příběh popisuje v článku.
„Říkal jsem si, vždyť Průša, Řežáb ani Jobs tohle nemají, Jobs vede tisíce lidí a já jsem takový s-áč, že se tady hroutím. Nikdo mi nikdy neřekl, že úspěch může být něčím vykoupený, že to není jen nonstop práce, gadgety a luxusní dovolené.“
TimeTimer je hezká malá vychytávka, která se může hodit hlavně lektorům pro viditelné omezení časových bloků, třeba při školení nebo během prezentace.
Prodává se v několika velikostech i časových variantách (120, 60, 20 a 5 minut), kde vždycky výrazná barevná plocha postupně ukrajuje čas na ciferníku. Posledně jsme ho testovali na think-tanku v Ostravě a má to něco do sebe.
Datoví novináři z Českého rozhlasu připravili jednoduchou aplikaci, která vám ukáže, nakolik jsou některé profese ohrožené automatizací. U účetních je to třeba 39 %, grafici by se měli obávat z 31 % a projekťáci to mají za 42 %. Co vy? V každém případě berte výsledky s rezervou.
Petr Kopl doslova žije pro komiks. Vytvořil mj. úspěšné série Victoria Regina a Dechberoucí Zázrak, kreslil pro Čtyřlístek i ABC, získal prestižní ocenění a jeho tvorba vyšla taky v zahraničí.
„Normální člověk má v hlavě napsáno umění a od toho jdou další odnože jako divadlo, kino, televize, knihy atd. Já to mám jinak. U mě je uprostřed komiks, od kterého vedou odnože úplně ke všemu a když ke mně cokoliv přijde, hned přemýšlím, jak to využiju v komiksu.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Jaká je náplň práce koordinátora intimity? U HBO takový profesionál dohlíží na natáčení choulostivých scén, konzultuje scénář a funguje taky jako prostředník mezi herci, štábem a producenty. Hodně zajímavý a inovativní název profese.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.