Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Mezi aplikacemi pro správu úkolů a řízení projektů dostáváme pravidelně pozitivní reference na Meister Task. Doporučuje ho mj. taky projektový manažer Mira Vlach, který ho popisuje jako lepší variantu Trella. Vedle pestrých možností přizpůsobení pracovní plochy, nabízí mj. taky integrované měření času nebo propojení s webovým nástrojem MindMeister pro tvorbu myšlenkových map. V základní verzi je zdarma včetně mobilní aplikace.
Když Alice Kavková hledala po konci rodičovské práci, při které by se mohla současně věnovat rodině, nic vhodného se jí najít nepodařilo. Pak jednou dcera dostala skákací gumu s nepoužitelným návodem a tím to celé začalo. Alice natočila úspěšné virální video s vlastním návodem, které během dvou týdnů zhlédlo přes 1,6 milionů lidí, vznikla značka 4 Kavky a s ní postupně série stylových retro her v novém kabátu. Více v tomto článku.
„Všichni jsme nejdřív mysleli, že je to spíš fór než byznys, že vyrobíme pár kusů a bude to prostě hezký. Jen můj muž říkal: Jen počkej, to je podnikatelský rozjezd.“
Vojta Jurík alias Vrabec Vhrsti to zase napsal přesně — laskavost se v životě i v podnikání sakra vyplácí. „U mě zkrátka nemůžete zvolit lepší taktiku. Budete-li na mě jako klienti laskaví, klidně se přetrhnu, abych vás nezklamal a udělal vám radost.“
Málokterý podcast má tak nabité obsazení a obsah, jako WorkLife Adama Granta, autora bestselleru Dávat a brát.
Každou epizodu Adam točí kolem jednoho aspektu pracovního života a neobvyklého prostředí, které mu pomáhají přiblížit skvělí hosté — ať už je to tým kreativců stojící za jednou z nejúspěšnějších denních show v Americe (The Daily Show with Trevor Noah), publicista Malcolm Gladwell nebo vizionář a autor knihy Prodávat je lidské Dan Pink, se kterým Adam mj. řeší, jak být sám sobě tím nejlepším šéfem a ne tím nejhorším zaměstnancem. Série vzniká ve spolupráci s lidmi z TEDu, má skvělý zvuk a poslouchat se dá na většině platforem od iTunes po Spotify.
Po studiích začala Lenka Kerlická učit na základní škole, místo k tabuli ji to ale táhlo spíše do dílny. Ve volném čase si proto dostudovala obor klenotník a pustila se do vlastního podnikání. Dnes tvoří šperky už několik let, má vlastní značku, ateliér na Smíchově a spokojené zákazníky i mezi celebritami. Její příběh teď přiblížil Forbes Česko v článku a taky v podcastu z nové série Rozhodni.se.
„Dlouho mi trvalo přiznat, že chci dělat úplně něco jiného. A byl to pak pro mě šok, když mi na to jednou strýc řekl, že máme zlatnictví v rodině. Dokonce několik generací. To mi taky strašně pomohlo, protože jsem si říkala, že to tak asi mělo být. Zjistila jsem, že naše historie sahá až do roku 1650, ale pořád nemáme všechno dohledané do konce.“
Krotitelka sociálních sítí Eliška Vyhnánková jede Na vlně podnikání v novém podcastu Dana Tržila — 20 minut povídání o začátcích na volné noze, nejčastějších chybách na sítích a taky sebepoznávání při psaní chystané knihy Jak na sítě.
„Tím, jak se celý obor profesionalizuje, už nestačí jen nabrat někoho z výšky. Je to o tom, že daný člověk musí nejen znát konkrétní síť a její funkce, protože ho to baví a je v tom jako doma, ale měl by mít i seniornější pohled na celý marketing a strategii firmy.“
Přejeme příjemný poslech na Spotify:
Přetékají vám pracovní úkoly často i do soboty a neděle? Zkuste si udělat jednoduchou páteční revizi jako Daniel Gamrot a užijte si klidný víkend:
Kdybyste si chtěli zpestřit měření pracovního času, osvědčený tip Tomáše Baránka je hardwarový time-tracker Timeular.
Na rozdíl od běžných nástrojů tady dáváte aplikaci vědět o tom, co právě děláte, otočením malého oktagonu (osmistěnu) — každá stěna reprezentuje jednu činnost a jak si je popíšete nebo polepíte je čistě na vás, v sadě dostanete i správné mazací pero a nálepky. Za gadgetem stojí tým z Rakouska, má otevřené API a integrovat ho můžete i s dalšími appkami jako Toggl nebo Google Kalendář.
4. ročník osvětové Konference Kritické myšlení Praha 2018, za kterou stojí Petr Ludwig, proběhne už 26. července a opět rozebere velmi důležité a aktuální téma i pro nezávislé profesionály — jak objektivně nakládat s informacemi a nepodléhat sebeklamům a fake news. To vše pohledem sedmi zkušených řečníků, mezi kterými je tentokrát mj. přední česká válečná reportérka Lenka Klicperova, spoluautor knihy o Fake news Vojtěch Bruk nebo ekonom Filip Matějka. Registrovat se můžete online a když využijete kód NAVOLNENOZE20, získáte 20% slevu na vstupné.
„V době manipulací či podvržených zpráv je kritické myšlení jedním z nejdůležitějších témat pro budoucnost společnosti. Podle reportu Future Jobs vydávaným World Economic Forum bude v roce 2020 kritické myšlení také jednou z nejpodstatnějších dovedností na trhu práce.“
Šití korzetů a oděvní tvorbě se Radka Hajdok Váchová alias Riwaa Nerona začala věnovat už na gymplu. Nejdříve kombinovala podnikání se zaměstnáním, ale dnes už se módě věnuje naplno a pro její korzety si jezdí klienti z Austrálie i Francie – i když si na výsledek někdy musí pro velký zájem počkat až několik měsíců. Více v tomto článku.
„Korzetiérská práce je drsná a dřív, v renesanci, baroku a rokoku, ji dělali jen muži. V 19. století nastoupily také ženy, neboť technologie nebyla tak náročná na sílu – postačilo daleko menší množství kostic.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.