Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Co takhle odložit klávesnici a začít texty diktovat? Domluvili jsme pro vás slevu 20–35 % na profesionální přepisovací program Newton Dictate Business, díky kterému můžete tvořit a zadávat články nebo dokumenty hlasem. Sleva 35 % platí pro registrované členy Na volné noze a 20 % pro ostatní fanoušky při uvedení kódu KROK VPŘED v objednávce do konce května. Program můžete otestovat předem zdarma, stačí požádat o zkušební verzi na info@diktovani.cz — další info o programu najdete na webu.
Nový pražský coworking R14 sice nepatří k těm největším, ale za to má parádní adresu hned u náplavky pod Vyšehradem a taky loď, na které v létě pořádají páteční boat office na Vltavě. Pár míst pro freelancery mají ještě volných a shodou okolností teď hledají taky community managera, který by pomohl s rozvojem komunity a přípravou akcí — výměnou za flexibilní nebo fixní místo pro práci zdarma.
PS: Registrovaným členům Na volné noze nabízejí stálou slevu 15 %. Prostory si navíc můžete vyzkoušet i během prvního Dne otevřených coworkingů, který proběhne 1. června.
Když nemáte po ruce mobil ani zápisník, můžete pro zaznamenání úkolů nebo celých seznamů využít techniku tzv. paměťového paláce. Funguje a Daniel Gamrot v několika krocích popsal, jak se dá osvojit.
Na volnou nohu nechodí jen čerství absolventi rovnou ze školy. Copywriter Roman Věžník začal s podnikáním v sedmatřiceti a teď bilancuje svůj první rok — dobrá rozhodnutí, ale taky několik přešlapů.
„V březnu jsem mohl bouchnout šáňo a oslavit první výročí na volné noze. Nechal jsem ho ale v garáži na příští rok. Anebo na přespříští. Podle ostřílených freelancerů se totiž chleba úspěchu láme až po dvou či třech letech. V lepším případě jsem v poločase, v horším ve třetině.“
Beskydské pracovní útočiště Retreat.cz pro vývojáře, kreativní profesionály, umělce a digitální nomády právě načíná novou sezónu. Hosty té minulé byli mimo jiné:
Retreat nabízí ideální podmínky pro tvůrčí pobyty jednotlivců i týmů: polohovatelné stoly zn. Přírodní bydlení, rychlý 30 Mbps internet, velkou knihovnu s beletrií i rozvojovými tituly Jan Melvil Publishing, svatý klid na hlubokou práci a 100% soukromí v krásném prostředí Beskyd. Nově je také členem mezinárodní sítě uměleckých útočišť Res Artis, Worldwide Network of Artist Residencies. Potřebujete pracovat? To chce klid.
Tak dobří, že vás nepřehlédnou, je nejlepší kniha o kariérní strategii posledních let. A po Hluboké práci druhý bestseller Cala Newporta, který právě vyšel u Melvilů — o obsahu hodně vypovídá už samotný podtitul: Vášeň je na nic, práci snů získáte díky dovednostem. Zaštítěn slavným citátem stand-up komika Steva Martina („Be So Good They Can’t Ignore You“) předkládá Newport alternativní pohled na budování úspěšné kariérní strategie a trefuje přímo do černého.
Kniha je stručná a věnuje se mj. tomu, jak rozšiřovat své kompetence a kvalifikaci, jak licitovat vlastní cenu nebo jak při hledání nových příležitostí aplikovat tzv. systém „malých sázek“. Jestli to myslíte se svou kariérou vážně, tohle je tutový tip.
Matouš Vinš dal dohromady skoro stovku tipů na kvalitní podcasty, kurzy, videa a knihy pro freelancery, kteří neberou vzdělávání jen jako školní povinnost — hezky vše v jednom článku. Povedený přehled ke studiu doma nebo na nomádských cestách.
Čekám na Signal… Posíláte důvěrné pracovní informace přes ne právě důvěryhodný Fb Messenger? No, zvažte to. Máte-li vysoké nároky na bezpečnost, jednou z nejlepších alternativ je Signal — viz také následující srovnání.
Kurt van der Basch je kanadský ilustrátor na volné noze, který žije a tvoří v Česku. Původně se věnoval hudbě a když v roce 1999 přijel do Prahy, živil se mj. jako učitel angličtiny. Brzy ale zvítězila jeho vášeň pro kresbu a dnes má za sebou spoustu skvělých projektů včetně storyboardů pro seriál Vikingové nebo nové pokračování Star Wars. Více v tomto článku.
„Rychle jsem si to oblíbil. Bavilo mě, že šlo o výpravné kreslení. A taky to přede mě stavělo výzvy. Musel jsem se naučit kreslit hodně rychle a začít být schopný črtat lidi a auta z jakéhokoli úhlu bez bližšího popisu.“
Marek Loskot začínal jako student filmové vědy, kterého nebavilo se o filmech jen učit a chtěl je i točit. Svět filmu neopustil, ale vždycky ho propojoval s jinými oblastmi svých zájmů. V našem rozhovoru jsme se bavili hlavně o Markových zkušenostech s crowdfundingem.
Má za sebou totiž úspěšně financovanou vlastní deskovou hru, kampaň k poslednímu filmu Jana Švankmajera (přes 300 tisíc dolarů) i crowdfunding Tondy Blaníka. Jaké jsou zákonitosti úspěchu v této branži? A co jsou další Markovy plány?
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.