Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Rušný den automaticky neznamená, že bude taky produktivní. Americký Upwork se v nedávném průzkumu zaměřil na to, jak profesionálové nakládají se svým časem a kde nejčastěji ztrácí pozornost.
Souhrnný článek zároveň odkazuje na související studie a mj. uvádí, jaké jsou negativní dopady multitaskingu, ke kterému často svádí pracovní vytížení: „Přepínání mezi komplexními úkoly si vyžádá až 40 % produktivního času. A co je horší, častá změna kontextu vede i k většímu počtu chyb.“
Hanna Marciniak v tomto článku popisuje proč přicházíte o klienty a co dělat, aby neodcházeli.
Pokud rádi čtete osobité knihy o práci a profesním úspěchu, autobiografie Total Recall, kterou napsal Arnold Schwarzenegger, toho nabízí v rovině byznysu a kariérní strategie překvapivě hodně i nám freelancerům. Přečtěte si recenzi Roberta Vlacha.
Špičkový grafický designér a ilustrátor Pavel Fuksa, který tvoří pro světové značky a média jako Facebook nebo The Independent, tentokrát v rozhovoru na DVTV — o tvůrcích, cenotvorbě i reklamní branži.
Na měření pracovního času používá většina freelancerů osvědčený Toggl. Kdybyste chtěli zkusit alternativu, můžete otestovat aplikaci Clockify, která je skoro totožná, ale všechny své funkce nabízí zdarma — včetně počítání placeného a neplaceného času.
„Smutný ani naštvaný copywriter dobré texty nenapíše,“ říká Zuzana Veselá alias Veselá copywriterka. Vystudovala právo, několik let působila v H1.cz, je spoluautorkou jedné z mála českých knih o copywritingu a taky čtvrtý host naší série Copýtko:
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Osobní produktivita není Ibalgin na bolavé To-Do listy. Daniel Gamrot v novém podcastu o podnikání Z podpalubí mj. říká, jak svou práci dělat chytřeji a že produktivní člověk může být i chaotik.
„Za osobní produktivitou spousta lidí spatřuje rychlý návod na to, jak být úspěšnější, jak zvládnout více věcí nebo jak se konečně vyhrabat z pasti, kdy jsem v práci pořád přesčas. Nevidí tam už ale ty pilíře, které to celé podpírají. Pro mě osobně je nejdůležitější, když se bavím o produktivitě, postarat se o tělo, o to, abych fyzicky i psychicky dobře fungoval.“
V Česku je už přes 70 coworkingů a další se mají otevírat v tomto roce. Jen v Praze dnes nabízí celkovou rozlohu 26 tisíc metrů čtverečních. To už je dost místa pro hodně freelancerů.
Jejich přehledný seznam najdete taky na naší stránce.
Země freelancerům zaslíbené. Expert Market se probral daty a na základě osmi parametrů, jako jsou náklady na život, průměrná rychlost internetu, daň z příjmu nebo náročnost startu podnikání, vybral země, které jsou pro rozjezd vlastního byznysu nejlepší. První tři místa si rozebraly Hongkong, USA a Jižní Korea, v TOP10 je ale taky Česká republika.
Tituly už nejsou takové terno, co bývaly, že? No, ne tak docela. V licencovaných a regulovaných profesích jsou stále jízdenkou do první příjmové ligy. A platí to víc, než kdy dřív, alespoň v Americe. Více v tomto článku.
„Větší konkurence by rozhodně snížila mzdy i ceny. A menší plošná regulace profesí by zjednodušila podnikání. Mohla by také zkrotit populismus, který je částečně poháněn pocitem voličů, že ekonomika je zmanipulovaná tak, aby zvýhodňovala mocné a bohaté, což je hypotéza, kterou fakta o licencování jednoznačně podporují. Obvyklým terčem hněvu populistů jsou politici ve vzdáleném Washingtonu, ale většina licenčních zákonů je místních. Ti, kteří chtějí vyrovnávat ekonomické hrací pole, mohou začít blíže domovu,“ píše The Economist.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.