Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Martin Matějů naskočil do Airbnb před šesti lety a v Praze byl jedním z průkopníků nového trendu. Téměř po celou dobu, co byty pronajímá, je navíc vedený jako superhostitel, který hostům připravuje nadstandardní pohodlí a servis.
Je ale Airbnb i dneska tak dobrý byznys, jako na začátku? „Vypadá to, že na tom člověk za měsíc vydělá velké peníze, ale je s tím hodně starostí. Není to tak, že mám byt, který někomu pronajmu a nestarám se celý měsíc nebo rok.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Loom je hodně užitečný bezplatný nástroj pro záznam videa a snímání obrazovky, zvlášť když si chcete natočit jednoduchý návod nebo výukové video pro klienty. Má pozitivní recenze, tip na něj jsme dostali opakovaně od našich členů, a dá se přidat jako rozšíření do prohlížeče Chrome. Záznamy můžete přímo sdílet na sítích nebo stáhnout ve formátu mp4 do počítače.
Američané často viní z rozšiřujících se příjmových nůžek volný trh, ale skutečnost je taková, že tamní trh práce je přeregulovaný. Celých 22 % Američanů (včetně baristů, manikérů či floristů) musí získat licenci, jen aby mohli dělat svou práci. Přitom ještě v 50. letech to bylo pouhých 5 %. Více v tomto článku.
Pavel Fuksa byl několikrát ve výběru nejlepších grafických designérů a ilustrátorů na světě a jeho příklad hezky ukazuje, k jakým zakázkám se může špičkový profesionál dostat. Má výrazný autorský rukopis, vedl kreativní týmy a jako freelancer tvořil třeba pro Facebook, Wikipedii nebo prezidentskou kampaň Baracka Obamy. A to je přitom jen drobný výčet. O jeho práci teď píše Forbes Česko.
„Na volné noze máte velmi rychlý náběh na to, abyste se z toho zbláznili. Říkáte si, že musíte rychle teď všechno vzít, protože příští měsíc nic dalšího nebude, zatímco v agentuře je o vás postaráno ze všech stran. Proto se plno kreativců v agentuře zakope, protože je nic nenutí bojovat o přežití,“ směje se.
Miloš Čermák v tomto článku o zavádění procesů: Chvála checklistů aneb Proč velké věci dokážeme, jen když máme pořádek v těch malých.
P.S. Hledáte-li něco na procesy, zkuste Procesoid.
Klára Walker Smolíková boří mýty o spisovatelích-introvertech. Vedle toho, že napsala přes 30 knih převážně pro děti, pravidelně vystupuje, pořádá besedy a školí knihovníky i učitele. Prosadila se na obrovsky konkurenčním trhu, v Česku totiž každý rok vychází zhruba 2000 dětských titulů, a za své publikace získala i několik ocenění: „Dětská literatura je poslední, která se nestahuje nelegálně, protože nám ještě pořád přijde, že dát dítěti upirátěnou knihu pod stromeček není úplně ono.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Loni se nám podařilo zachytit a vydat hned několik mimořádných přednášek a článků o knižním byznysu v Česku a o tom, jak postupovat, když chcete napsat odbornou knihu. Všechny je teď najdete společně s dalšími příspěvky hezky na jednom místě v seznamu, který připravila Katka Foltánková.
Mezi profesionály, kteří sdíleli své know-how, jsou mj. Tomáš Baránek a Vít Šebor z Jan Melvil Publishing, Otto Bohuš, Miroslav Pošta, Robert Vlach, Petr Ludwig nebo Martin Perlík.
Základem úspěšného projektu je kvalitní zadání a rolí profesionála je pokládat ty správné otázky a vést klienta tam, kam potřebuje, píše v obsáhlém článku Logotvůrce Tomáš Vachuda.
„Pravidelně se setkávám s názorem, že pokud projekt nevyjde, je to chyba klienta: klient váš design nepochopil, klient nemá vkus, anebo jen nechápe, co je pro něj dobré. Existují lidé, kteří nejsou spokojení s ničím, ale těch je velmi málo a často je poznáte už podle stylu komunikace. Ve všech ostatních případech to ale bohužel je, nic ve zlém, vaše vina.“
V listopadu 2017 jsme vykopli novou sérii Copýtko — o psaní s předními českými copywritery. Režie Dan Šácha, produkce Robert Vlach a jako první host Marek Prokop.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.