Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Lektor pro obsahové newslettery a náš člen Martin Kavka představil v sérii Kniha měsíce titul, který stojí za pozornost — zvlášť pokud máte pocit, že permanentně nestíháte. Jde o útlou knížku Deset myšlenek o čase, kde se švédská fyzička a spisovatelka Bodil Jönssonová zamýšlí právě nad vnímáním času a ukazuje, jak se vztah k němu v moderní době změnil.
„Je v tom spousta zajímavých postřehů, ke kterým když člověk přijde v pravý čas, tak mu můžou otevřít oči,“ říká Martin a vybírá několik z nich:
Svobodné podnikání svobodných jednotlivců je důležitou součástí svobodné společnosti. Avšak demokracie nikdy není v bezpečí před autokraty a tyrany, kteří ji nenávidí více než cokoli jiného.
Proto se významný historik Timothy Snyder rozhodl napsat své zásadní dílo o tyranii, které po vpádu Ruska na Ukrajinu rozšířil do podoby zcela jedinečné audioknihy On Tyranny (Expanded Audiobook Edition Updated with Twenty New Lessons from Russia's War on Ukraine).
Více v audiorecenzi Roberta Vlacha v podcastu Co čtu:
Za poslech stojí také vynikající Snyderovo interview, které nedávno uvolnila americká televize PBS na YouTube:
Lifehacker a nakladatel Tomáš Baránek byl hostem nového Brocastu. Byla řeč o zdraví, lifehackingu, osobním rozvoji, technologiích a samozřejmě o knihách z Melvilu.
Celý rozhovor je na Spotify i YouTube:
URI, největší organizace podporující srbské freelancery, vydala pochvalnou recenzi původně české knihy Na volné noze (v Srbsku vyšla pod názvem Put frilensera) od Ivany Matic — tady je automatický Google překlad do češtiny.
„Pokud jste začínající freelancer/ka, je kniha Na volné noze povinnou četbou. Pokud již máte zkušenosti s prací na volné noze, kniha vám ukáže důležitost věcí, které jste možná zanedbali nebo ne zcela zvládli, odhalí vám některé důležité nástroje a možná vám vysvětlí něco, čemu jste celou dobu nerozuměli. Pokud se k vám tato kniha dostane a nejste na volné noze, garantuju vám, že posílí vašeho podnikatelského ducha. A konečně, pokud v současné době nepatříte do žádné z těchto tří skupin a rozhodnete se tuto knihu přečíst, po jejím přečtení do jedné z nich nevyhnutelně patřit budete.“
Společně s rozhovorem o knize Na volné noze natočila Hana Jadavan s Robertem Vlachem i bonusové povídání dvou knihomilů o čtenářských návycích:
Tá-dá! Světoznámý spisovatel, autor Války umění, Turning Pro a dalších skvělých knih pro tvůrce všeho druhu, Steven Pressfield byl nedávno hostem podcastu The Joe Rogan Experience. Má to skoro 3 hodiny:
Pokud ještě nemáte knihu, eknihu či audioknihu Na volné noze, můžete ji nyní zakoupit až do konce února s 30% slevou na všechny formáty!
Stačí použít kupon REDB23NVN, který s Melvilem dojednal Red Button v rámci uvedení Na volné noze coby Knihy měsíce:
Pokud se zajímáte o akciové investice a zvládnete lehčí text v angličtině, rozhodně by vás neměla minout kniha The Little Book of Common Sense Investing. Ta pojednává o důvodech, proč je pro běžné lidi extrémně výhodné investovat do indexů, jako je např. S&P 500.
Autorem knihy je legendární investor John Bogle, který indexové podílové fondy jako zakladatel skupiny Vanguard de facto stvořil. V aktualizovaném vydání z roku 2017 mj. srovnává tradiční podílové indexové fondy s fondy obchodovanými na burze (populární ETF) a rozebírá další desítky aspektů investování do nich.
Viz také krátká audiorecenze na Co čtu:
Jste zaseknutí s námětem článku nebo třeba hledáte chyby v kódu? Bára Hlavicová v blogu nedávno na příkladu copywritingu popsala využití netradičního mentora v podobě gumové kachničky:
„Mám kamaráda kodéra. Jednou jsem ho navštívila v kanclu a na jeho stole jsem našla maličkou kačenku. Jiří (ten kamarád) mi vysvětlil: ‚To je programátorská kačenka. Pomáhá, když ti v kódu něco nefunguje. Mohla bys s tím otravovat kolegu, ale ty ne. Ty si vezmeš kačenku, vylezeš na balkon a vysvětlíš jí, co máš za problém. A jak jí to říkáš, najednou ti dojde, že máš řešení.'“
Technika Rubber duck debugging, o které je řeč, vychází z knihy The Pragmatic Programmer, kde je zmíněná právě coby pomocník při hledání a opravování chyb ve zdrojovém kódu. Jak ale Bára píše, využití najde i v jiných situacích.
Knižní událost sezóny! Melvil vydává fenomenální knihu Geniální potraviny o zdravé výživě a návycích podporujících dlouhodobé zdraví mozku — vřele doporučená četba pro všechny profesionály pracující hlavou 🧠
Autoři Max Lugavere a Paul Grewal nezůstali jen u jídla a rozebrali i další aspekty životosprávy, které duševní kondici a kognitivní výkon ovlivňují. Kniha je čtivá, založená na vědeckých zdrojích a velmi srozumitelná v popisu mechanismů, které na zdraví mozku přímo či nepřímo působí.
P.S. Robert Vlach vybral Geniální potraviny (angl. Genius Foods) v roce 2021 jako svou knihu roku a mluvil o ní také v loňském rozhovoru pro Brocast. Poslechněte si Robertovu audiorecenzi:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.