Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Podnikání je třeba pečlivě plánovat. Takhle to má grafička na volné noze Naďa Moyzesová.
Anna Monsterance je jednou z nejmladších českých drátenic, která se tomuto tradičnímu řemeslu věnuje i v moderní době. V oboru působí už přes 15 let a se svou tvorbou prorazila vedle Česka taky v Německu.
„Jsme národem kutilů, všechno jsme si dokázali vyrobit a pak prostě povyměňovali. Celé se to ale přirozeně mění. Dneska není problém najít do firmy vysokoškoláka, ale zkuste si sehnat dobrého řemeslníka, který to fakt umí a má čas dříve než za tři měsíce. Proto je důležité abychom si my, nynější mladá generace, už od začátku nastavili férové ceny, které nás uživí. Jinak už nikdo nebude chtít pracovat rukama.“
Před měsícem jsme s Annou vydali také rozhovor pro Na volné noze TV.
Máte někdy pocit, že si své podnikatelské úspěchy nezasloužíte? Syndrom podvodníka (impostor syndrome) zažívá řada lidí — podle průzkumů dokonce až 3/4 populace. Madla Čevelová tento psychologický fenomén přiblížila v novém článku a uvádí příklady toho, co s ním můžete dělat.
„Je to důvod, proč se bojíme pustit do ambiciózního projektu, zdráháme se přednášet na velkých konferencích, nechceme se hlásit do podnikatelských soutěží typu Živnostník roku, a vůbec se raději držíme při zdi.“
Tip na vynikající seriál o fenoménu Me Too na pracovišti: The Morning Show od Apple TV s Jennifer Aniston a Reese Witherspoon. A nestěžujte si, že jsme vám teď zkrátili víkend na polovinu.
Co jsou nejdůležitější vlastnosti dobrého ajťáka a jak se Pavel Minář, dnes přední IT a G Suite konzultant na volné noze, ke své profesi vůbec dostal? Exkluzivně odemčený rozhovor pro Hospodářské noviny.
„Někdy v roce 1988 jsem četl časopis Věda a technika mládeži. A tam se psalo, že do roku 2000 budou ženy přitahovat sportovci, kolem roku 2000 herci a poté to budou lidé pracující s počítači. Teď máme rok 2020 a já pořád čekám, kdy budou lidé kolem IT těmi sex symboly.“
„Být volnonožcem může dát lidem představu, že máte většinu času ‚volno' nebo že vlastně celý den ‚tak úplně' nepracujete.“
Freelance designérka Rosa Koolhoven píše o nevýhodách a výzvách práce na volné noze — od důležitosti neustálého osobního růstu a vzdělávání po iluzi nonstop dostupnosti.
Copywriter Otto Bohuš se po třech letech vrátil ke svému blogu a servíruje článek o tom, co ho lekce tenisu naučily o… vlastním egu. 4 lekce, které platí nejen ve sportu, ale obecně v životě, ve škole, v byznysu a tak vůbec.
„Když jdete na kurt, chcete něco vytvořit nebo s někým v práci vyjít nebo nedejbože s někým celý život být… tak ten hlavní řídicí panel nikdy nesvěřujte egu. Pak totiž zjistíte, že největším soupeřem jste si vy sami.“
Dnešní Hospodářské noviny věnovaly celou dvoustranu podnikání Na volné noze. Dočtete se mj. o zajímavém trendu na trhu práce, kde stále více kvalifikovaných expertů stojí o volnější spolupráci s firmami, nebo jak se daří českým freelancerům — v rozhovoru s Robertem Vlachem.
O tom, jak by se holky měly chovat samy k sobě je tento článek od Michelle Losekoot.
Kodér Lukáš Svoboda a jeho sice už loňská, ale dost upřímná a poučná rekapitulace na začátku desátého roku podnikání:
„Ve chvíli kdy dorazily připomínky jsem místo hledání řešení hledal výmluvy. Rozčiloval jsem se, že je klient debil, když nechápe mé geniální řešení. Zkrátím to. Choval jsem se jako kretén. Bohužel to trvalo minimálně prvních několik let, než jsem se trochu srovnal a naučil se rozumně komunikovat a přijímat zpětnou vazbu.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.