Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Freelancerům, kteří přepočítávají svůj čas na peníze, hrozí, že si přestanou vážit volného času a jednoduše ztratí psychický balanc, upozorňuje Charlotte Cowles v článku The Psychological Trap of Freelancing. Těm, kteří mají spojení „čas jsou peníze“ hluboce zafixované, přitom doporučuje započítat vliv kvalitního odpočinku a volného času právě na celkovou produktivitu. Míň je víc.
Tomáš Hisem pracoval jako horník přes 24 let. A když těžba na dole skončila, musel začít řešit, co dělat dál — vybral si programování.
„Naše generace byla vychovávána k tomu, že práce, kterou si vybereme, nás bude provázet až do důchodu. Ale to už dnes neplatí.“
PharmDr. Margit Slimáková v novém článku píše o svých návycích.
„Chcete bojovat za lepší svět, jako to dělám já v oblasti zdravé výživy a veřejného zdraví? Změňte nejdřív své vlastní návyky.“
Podnikání na volné noze není pro každého. A jak píše Lancer Network, než uděláte rozhodující krok, dobře si rozmyslete tyto důležité aspekty freelance života — zvlášť, pokud jdete na volnou nohu rovnou ze zaměstnání:
„Jmenuji se Sean McCabe a jsem vyléčený workoholik. 10 let jsem pracoval 16 hodin denně, 7 dní v týdnu. Byla to závislost. Podnikání ale samo od sebe neporoste, myslel jsem si.“
Když Sean pracovně vyhořel, rozhodl se udělat zásadní změnu a začal rozvíjet vlastní metodu Seventh Week Sabbaticals, kdy si každý sedmý týden bere tvůrčí volno bez konkrétních plánů a povinností. Daří se mu to už několik let. Jak to ve skutečnosti probíhá a v čem mu změna pomohla píše na svém webu.
Petr Mára už pár let natáčí úspěšný videoblog hlavně o produktech Apple, občas ale zařadí taky další témata zajímavé i pro freelancery. Coby zkušený lektor nedávno např. sdílel zkušenosti a tipy k tomu, jak lépe prezentovat.
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Jaké dovednosti potřebuje dobrý copywriter? Václav Papeš sepsal několik postřehů pro začínající kolegy:
„Termín je svatý. Možná si říkáte, že hodinka sem, hodinka tam, nic neudělá. To možná ne. Ale víte, kolik udělá spolehlivost a přesnost pro osobní značku?“
Top kombinace v podcastu. Dva přední experti na sociální média Adam Zbiejczuk a Eliška Vyhnánková společně, věcně i trochu filozoficky: o sítích, reklamě, tvorbě obsahu, krizové komunikaci v praxi a dalších tématech souvisejících s Facebookem, Twitterem, Instagramem atp.
Přejeme příjemný poslech na Spotify:
Tomáš Hellebrand spustil před pár dny hezký rozcestník Vyrobeno u nás, který odkazuje na stránky českých výrobců — vedle Tonaku a Koh-i-noor už jsou tam např. taky retrohry 4 Kavky Alice Kavkové nebo beskydské vlněné přikrývky Batex, za kterými stojí Zuzka Bílková. Přes jednoduchý formulář můžete poslat tipy na další tvůrce nebo třeba i své vlastní výrobky.
Přes 100 audio rozhovorů s freelancery, týdenní videoblog a někdy i klasický článek — Steve Folland toho v rámci svého projektu Being Freelance od roku 2015 stihl docela hodně. Protože je sám kreativec, zve si hlavně kolegy z branže, s těmi pak ale běžně rozvíjí témata, která se na volné noze hodí každému.
Zrovna nedávno rozjel už sedmou sezónu podcastu, takže jestli si občas rádi něco poslechnete nebo přečtete v angličtině (od páté série má i textové přepisy), tohle je určitě dobrý zdroj.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.