Technologie a aplikace používané freelancery

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 31-40 z 192 novinek v kategorii

Datové schránky

Tady je naše Otázka týdne:

Jakou máš zkušenost s používáním datové schránky?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Proč AI spasí svět

Pokud se zajímáte o budoucnost a rizika AI, rozhodně by vás neměl minout extrémně diskutovaný a sdílený článek, který napsal Marc Andreessen. Nese název Why AI Will Save the World (neboli Proč umělá inteligence spasí svět) a dost přesvědčivě v něm argumentuje proti obavám, které dnes rezonují ve veřejném prostoru. Jmenovitě jde o těchto 5 rizik:

  1. Pozabíjí AI nás všechny?
  2. Rozvrátí AI naši společnost?
  3. Připraví nás AI všechny o práci?
  4. Povede AI ke zničující nerovnosti?
  5. Budou lidé pomocí AI dělat zlé věci?

Marc Andreessen je softwarový inženýr a podnikatel, jeden z internetových pionýrů. Byl mj. spolutvůrcem prvních úspěšných prohlížečů Mosaic a Netscape. Dnes působí zejména jako technologický investor v Andreessen Horowitz a má značný vliv na politický diskurz. Jeho názory na problematiku regulace AI si můžete poslechnout třeba v nedávných epizodách amerických podcastů JRE či Breaking Points.

V českém prostředí podobně vstřícné postoje vůči adopci AI zastávají například Tomáš Mikolov, Miloš Čermák (viz náš nový rozhovor) či David Grudl (rozhovor s ním vydáme příští týden). Opačný pohled na věc pak výborně vysvětluje Jan Romportl.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Google Bard AI v Česku

Dnes je ten velký den, kdy k nám byl zaveden… ano, AI nástroj Google Bard, který je přímou konkurencí ChatGPT od OpenAI, je konečně dostupný už i v Česku a českém jazyce! Pro vyzkoušení se stačí přihlásit pod vaším Google účtem (Gmail či Google Workspace).

Tip: Pro úvod do uplatnění umělé inteligence v pracovní praxi koukněte na náš rozhovor s Janem Romportlem, AI newslettery Miloše Čermáka a Elišky Vyhnánkové či Uměligenci Davida Grudla.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

AI prezentace

AI nástroj Gamma by se vám mohl líbit hlavně pokud tvoříte prezentace — na základě zadaného tématu totiž dokáže během krátké chvíle vytvořit dobře vypadající snímky a k tomu rovnou vymyslet i kostru obsahu. Jednotlivé části pak můžete podle potřeby sami nebo ve spolupráci s aplikací ladit a doplňovat.

V základu je zdarma (neomezená verze vychází cca na 350 Kč měsíčně) a vedle prezentace umí tvořit i weby nebo dokumenty.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Dr. Hack Tomáše Baránka

Další z cenných tipů Tomáše Baránka — v rámci svých krátkých příspěvků upozornil na plugin ChatFast, který dokáže čtenářům např. vašeho blogu odpovídat na dotazy z jeho obsahu. Otestovat si to můžete rovnou na tom Tomově, kam plugin nasadil.

„Dr. Hack (jak jsem digitálního pomocníka pojmenoval) nyní odpoví na vaše dotazy z obsahu blogu – můžete se ptát česky, slovensky, anglicky, jak je libo. Občas samozřejmě zamlží, spojí dvě věci dohromady, ale jinak je často lepší než běžné hledání (Search), protože nativně zvládá synonyma či alternativní pojmy, jako odpověď dává dohromady celé věty a myšlenky a dokáže více zdrojů z blogu i sumarizovat atd. Když požádáte, aby odkázal na konkrétní články, nabídne vám i URL adresy k prokliknutí.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Miloš Čermák o AI

AI je teď všude, ale dobré zdroje pro laiky v češtině aby pohledal. Jedním z nejlepších je týdenní AI audit na blogu/newsletteru Jedno procento Miloše Čermáka, který vtipně a s erudicí předního publicisty přibližuje překotné dění v AI.

Placený odběr vyjde na $5/měsíc či $30/rok (~660 Kč) a Miloš už má několik set předplatitelů. V newsletteru také vypisuje AI workshopy pro veřejnost. Pro profesionály pak pořádá se svou ženou Sentou Čermákovou nadupané otevřené školení Umělá inteligence: Klíč ke kreativitě a efektivitě.

Milošovo psaní o AI řadíme vedle Uměligence Davida Grudla, PickAI newsletteru Elišky Vyhnánkové a online aktivit Honzy Romportla (viz náš rozhovor) k nejlepším počinům českých freelancerů na téma AI. Miloš píše o IT celý svůj profesní život a na čtivosti jeho AI newsletterů je to obrovsky znát.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Uměligence Davida Grudla

Vývojář a náš člen David Grudl spustil výborný projekt Uměligence — tedy web, kde najdete vše podstatné, co potřebujete vědět o umělé inteligenci.

David na webu přibližuje téma AI včetně rizik a přínosů, popisuje první kroky s ChatGPT, stejně jako průběžně přidává nová hesla a tipy, jak z nástroje vytěžit maximum.

„Před našimi zraky probíhá revoluce, největší od dob průmyslové. ChatGPT je v jejím epicentru. Buď u toho. Nauč se využívat umělou inteligenci. Zde se dozvíš vše podstatné bez předsudků. Tohle je tvůj průvodce ve světě AI,“ píše na webu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Adobe Firefly

Adobe před pár týdny představilo vlastní AI nástroj na generování obrázků Adobe Firefly, který je nově zpřístupněný k testování všem uživatelům, stačí se jen registrovat. Oproti generátorům typu Midjourney se liší mj. v tom, že Adobe nástroj trénovalo na snímcích z vlastní fotobanky Adobe Stock.

Dá se říct, že jde o jeden z prvních, široce dostupných profi nástrojů. Práce s ním je přitom poměrně intuitivní a podobně jako v jiných případech zde můžete obrázky upravovat či generovat na základě jednoduchého textového vstupu. Zatím běží v betaverzi.

AI vs. vývojáři

Jaká je budoucnost programování? A připraví AI během pár let většinu vývojářů o práci?

O tom debatují Jan Romportl a Robert Vlach v nově zveřejněné části mega-dlouhého 4,5hodinového rozhovoru, který jsme vydali před 19 dny a už překonal hranici 10.000 poslechů/zhlédnutí:

Připraví AI vývojáře o práci?

„Je nástup AI ohrožením či příležitostí pro vývojáře? Mnozí se obávají, že AI nahradí lidské softwarové inženýry nebo ztíží juniorním programátorům vstup do profese jako takové. Ale co když je to ve skutečnosti právě naopak?“, píše v úvodu pozoruhodného článku Empowered by AI: Why junior devs have the winning edge jeho autor Honza Javorek.

Honza stojí za osvětovým projektem Junior.guru pro začínající vývojáře, jejichž potřebám a zkušenostem rozumí jako málokdo. Jeho dlouhý text je tak plný hlubokých postřehů a silných argumentů proti rozšířenému názoru, že ChatGPT, GPT-4 a podobné nástroje připraví juniorní a méně schopné vývojáře o práci.

Tip: Dlouhou pasáž na podobné téma najdete také v našem novém rozhovoru s předním AI expertem Janem Romportlem.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí