Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
K diskuzi o umělé inteligenci přidáváme tip na ještě jeden zajímavý nástroj — AI hlasový generátor Play.ht, který dokáže textové podklady namluvit realisticky znějícími hlasy, mezi kterými už nechybí ani čeština (celkem nabízí 142 jazyků včetně různých přízvuků). Hodit se to může třeba pro tvorbu audio verzí článků, podcasty nebo coby voiceover k videím a online kurzům. Některé hlasy zní sice stále roboticky, u spousty z nich už ale nepoznáte, že je nenamluvil člověk. Otestovat si to můžete přímo na webu.
Mezi novými funkcemi je mj. i klonování hlasu, kdy si po splnění podmínek můžete nechat vytvořit kopii toho vlastního.
Mimochodem, pokud vás téma AI zajímá a budete v pondělí 16.1. v Ostravě, určitě si nenechte ujít večerní přednášku našeho člena, špičkového českého AI experta Jana Romportla. Od 18:30 bude v Impact Hubu mluvit právě o budoucnosti umělé inteligence.
Letos se opět můžete těšit na rozhovory se zajímavými nezávislými profesionály v našem podcastu!
Natáčet začínáme už za týden a hostů se můžete zprostředkovaně ptát i vy.
Naším prvním hostem bude AI konzultant Jan Romportl a své otázky mu můžete položit přes online formulář.
Letošní AI revoluce nezpomaluje, naopak. Laboratoř pro výzkum umělé inteligence OpenAI, která letos vyvolala obrovský rozruch generátorem obrázků DALL·E 2, uvolnila pro veřejnost další bombu!
S nástrojem ChatGPT můžete volně konverzovat v angličtině i češtině. Zodpoví ledasjakou otázku, nebo vám dokonce pomůže s brainstormováním nápadů či psaním počítačového kódu.
ChatGPT spustil hotovou mánii, kterou náš člen a přední český expert na umělou inteligenci Jan Romportl komentuje na LinkedIn a mj. upozorňuje:
„ChatGPT v žádném případě není náhrada googlení! Ještě ne. Leckde na sociálních sítích uvidíte různé výkřiky, jak tím rovnou můžete nahradit Google. Prosím, prosím, PROSÍM! Nevěřte jim, a už vůbec se k nim nepřipojujte. Proč? Protože ChatGPT se nikde nedotazuje internetu na aktuální stav faktografických věcí. Jeho znalosti o světě jsou zamrzlé v roce 2021. Asi neví ani o válce na Ukrajině nebo o smrti královny Alžběty. A taky protože ho můžete pořád dost oblbnout a přesvědčit ho, aby si začal vymýšlet hrozně rozumně znějící nesmysly…“
Podstatu fungování nástroje vtipně komentuje i vývojář David Grudl v glose Návod k pochopení ChatGPT:
„Jde vlastně o opak Siri, Alexy a podobných asistentů, kteří se snaží pochopit váš pokyn a podle něj dohledat informace nebo třeba ztišit hudbu. ChatGPT nic nedohledává ani nic neztišuje. ChatGPT se jen snaží skládat slova do celků, které nám budou připadat smysluplné. A umí to zatraceně dobře. Přitom jednotlivým slovům z našeho pohledu vůbec nerozumí, neví, co znamenají v realitě. Jen přečetl tolik knih, scénářů, rozhovorů, prostě textů, že toho hodně vytušil a nestydí se to využít. Podobně jako já, když jsem svého času rád vedl dlouhé diskuse o Hře o trůny, aniž bych viděl jediný díl, a když jsem to pak přiznal, mnozí tomu nechtěli věřit.“
PS: ChatGPT v novém videu krátce rozebral i Petr Mára:
Překladatelé na volné noze maj prý být brzy bez práce kvůli pokrokům ve vývoji překladatelských nástrojů na bázi umělé inteligence, jako je DeepL.
AI jistě dobude svět, ale ne tak docela! The Economist nyní předpovídá, že překladatelem budoucnosti je hybrid stroje a člověka a že práce překladatelů bude méně repetitivní, více specializovaná a zábavnější než doposud:
„Příběhy o umělé inteligenci obvykle staví lidi proti povstání strojů ve stylu Terminátora. Překladatelé budoucnosti nebudou ale zcela lidští ani strojoví. Budou to lidé posílení technologií. Říkejme jim kyborgové.“
Jak na podcast? Pokud přemýšlíte o tom, že byste tvořili vlastní pořad, třeba ze své profese, pak si určitě pusťte novou epizodu Jak na sítě Elišky Vyhnánkové — hostem totiž výjimečně byla Eliška Martynková, která běžně stojí za kamerou a celé to natáčí. V hodinovém rozhovoru se dozvíte, jak (video)podcasty po technické stránce vytvářet od nejlevnějších variant až po ty pokročilé. Spousta ryze praktických tipů, které jsme sami ocenili.
Jak jsme nedávno připomínali, od nového roku 2023 se všem OSVČ zřídí datové schránky pro elektronickou komunikaci zejména s úřady. Řada podnikatelů je tak bude využívat vůbec poprvé. Server Lupa.cz k tématu včera vydal úvodní text z chystané série článků Jak na datovku, která bude zaměřená především na nové uživatele — tedy jak datové schránky používat.
„Chceme datovky a důsledky plynoucí z jejich používání představit těm, kteří informačním technologiím zrovna dvakrát neholdují, a přesto se jim povinné zřízení datové schránky už za několik týdnů nevyhne,“ píše v úvodu autor textu Martin Drtina.
Jestli rádi pracujete v kavárně, coworku či na cestách, tahle revoluční novinka vás nejspíš nadchne stejně jako nás:
Asus Zenbook 17 Fold OLED lze používat coby 12,5" kompakt, anebo displej rozložit a postavit před sebe jako 17kový monitor.
Jasně, je to teprve první vlaštovka za skoro 90 tisíc a recenze jí ještě vytýkají drobné mouchy, ale vypadá to slibně. Takhle nějak by mohla vypadat blízká budoucnost pracovní mobility! Viz ukázka na YouTube:
AI nástrojů na vylepšování obrázků jsou stovky, nás ale nejvíc nadchl GFPGAN. Umí zrestaurovat a zvětšit fotoportréty v nízké kvalitě a rozlišení (tzv. upscaling) a jeho výsledky jsou někdy až neuvěřitelné.
Až tedy budete chtít zrestaurovat nějakou starší profilovku nebo rodinné foto, můžete použít bezplatný nástroj GFPGAN Inference Demo. Tady je stručný návod:
Podnikatel.cz připomíná chystanou změnu, která se bude nejspíš týkat i mnoha freelancerů: „Od roku 2023 se osobám samostatně výdělečně činným a také některým dalším fyzickým osobám zřídí datové schránky. Zřízeny však budou i těm OSVČ, které svou živnost pozastavily nebo přerušily.“
V dřívějším příspěvku Daniel Morávek sepsal odpovědi na nejčastější otázky k tématu.
Přemýšlíte, že byste si pořídili nastavitelný polohovací stůl pro práci vestoje? Náš člen Miloš Lácha sepsal užitečnou recenzi na model od značky Liftor, který si před časem koupil, a přidal i tipy, jak vybírat.
„Určitě vám doporučuji si práci vestoje ale ještě před nákupem vyzkoušet, můžete si třeba monitor a klávesnici dát na podložku na stůl (několik balení kancelářského papíru je varianta nejlevnější), nebo notebook postavit doma na komodu a zkusit pracovat takto. Já to kombinoval s prací vsedě a vestoje ještě než jsem stůl koupil a zjistil jsem, že mi to vyhovuje a proto jsem se pro stůl rozhodl.“
Pokud trávíte každý den hodiny u počítače, může být střídání práce vsedě a vestoje dobrou prevencí vzniku zdravotních problémů, ke kterým dlouhodobá sedavá práce často vede, ať už jde o bolesti zad, problémy s držením těla nebo jiné obtíže. Na konci Milošova textu mimochodem najdete odkazy na další články k tématu včetně dvou z našeho blogu.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.