Freelance ekonomika je fenoménem volného trhu i trhu práce. Relevantní zdroje, které ji zkoumají a popisují, najdete zde.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Vláda rozhodla o rozšíření povinného testování na covid — od 6. dubna se nově budou muset povinně testovat i OSVČ hlavní, které při výkonu své činnosti přicházejí do styku s třetími osobami (s výjimkou členů domácnosti). Stejně jako v případě větších firem bude testování povinné jednou týdně a výjimku budou mít lidé, kteří jsou plně očkovaní nebo prokazatelně prodělali covid v posledních 90 dnech. Píše o tom Podnikatel.cz.
Server Podnikatel.cz dnes vydal velký přehled toho nejdůležitějšího, co se pojí s novým kompenzačním bonusem mj. pro OSVČ, který se zvýšil na 1000 Kč.
„Nárok na bonus budou mít ti podnikatelé, u kterých výše příjmů odpovídajících tržbám z prodeje výrobků, zboží a služeb plynoucích z této činnosti nepřekročila ve srovnávaném období 50 % průměrné měsíční výše těchto příjmů plynoucích z téže činnosti ve srovnávacím období.“ Podrobněji v článku.
Ministerstvo kultury spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu vyhlásilo 3. výzvu dotačního programu Covid Kultura, která je tentokrát zaměřena na OSVČ. O jednorázovou podporu ve výši 60 000 korun budou moci žádat jednotlivci v uměleckých a umělecko-technických profesích — herci, hudebníci, tanečníci, zpěváci, dramaturgové, akrobati, umělečtí zvukaři, lightdesignéři, umělečtí manažeři apod. Více se dozvíte v článku na Podnikatel.cz
Práce na volné noze svou flexibilitou, intenzitou a autonomií dobře zapadá do probíhající evoluce směrem k bezpečnější, zajímavější a více intenzivní práci — dlouhodobé trendy rozebral Arthur Diamond ve svém článku pro Reason Magazine o moderní historii práce.
Nový průzkum Freelancing in 2020 od firmy Payoneer naznačuje, že práce na volné noze je globálně na vzestupu navzdory omezením a lockdownům. Jon Younger sepsal ucelené shrnutí pro americký Forbes.
Málokdo by čekal, že zrovna The Economist bude radit svým čtenářům, jak být produktivní, ale jednou se tak stalo a stojí to za přečtení — stejně jako časopis samý. Za paywall se dostanete zadáním emailu nebo pomocí Pocket.
A tady je přehled rad autora:
Co hrozí tělu, když nemáte dostatek spánku? Ve zkratce — nic dobrého. Pomalejší reakce a myšlení, podráždění, větší riziko infarktu a postupný náběh na řadu dalších vážných zdravotních problémů. V článku zmiňovaný Matthew Walker o tomhle tématu mimochodem napsal výbornou knihu Proč spíme, která rozhodně stojí za přečtení.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.