Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Petr Ludwig ve videu doporučuje svých 10 audioknih: Faktomluva, Proč spíme, Jak na sítě, Atomové návyky a další kousky hlavně ze sekce osobního rozvoje.
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Od punkových začátků k organizovanému přístupu po narození dětí — jak podniká známá ilustrátorka a autorka komiksů na volné noze Toybox si můžete přečíst v tomto článku.
„První roky znamenala práce s dětmi prostě jen strašnou a úmornou dřinu, kdy jsem se postarala o ně, o domácnost. A poté, co jsem je uspala, jsem začala malovat. Někdy mi čas na malování vycházel třeba od desíti do jedné v noci. Ale stejně jsem v té době namalovala v podstatě zatím svou největší výstavu pro Egon Schiele Art Centre.“
Copywriterka Lucie Koubek a její tipy, jak přemýšlet o textech na webu a usnadnit klientům rozhodování při nákupu:
„Lidé to mají dneska složité až až. Nepotřebují si komplikovat život tím, že se budou snažit vyznat na vašem webu, aby si mohli milostivě něco koupit.“
Stavební inženýrka Ivana Minářová komentuje aktuální situaci ve svém podnikání:
„Covidová krize mě zastihla v období, které jsem měla naplánované od Vánoc jako čas zvolnění. V kalendáři byla červená čára a křičela: Neber nové zakázky a dodělávej resty. Po vzoru několika think-tanků jsem začala tvořit finanční rezervu. Nedostala jsem se na doporučených 6 měsíců, nicméně teď neřeším, jestli budu mít příští měsíc na zaplacení plateb a nákup jídla.
Po vyhlášení nouzového stavu jsem čekala, že mi klienti odřeknou práci, kterou jsme měli domluvenou na další měsíce. Většinou jsou to majitelé rodinných domů. Při čtení novinových zpráv se mi v hlavě honí myšlenky – budu mít co dělat? Kdo si bude moci dovolit platit za stavbu? Odřekl jen jeden klient – společenství vlastníků bytů. Lidi v domě se musí dohodnout, co vlastně chtějí, ale protože se nemohou sejít, tak jsme termín odsunuli. Ostatní zakázky vypadají, že pojedou podle plánu. A kdyby ne, mám v záloze několik dalších.
Mám teď více času na práci, protože nemusím lítat na úřady. Rozjíždím plánovaný částečný přechod na novou práci – dozorování staveb. Všechny tři stavby začaly v březnu / dubnu a zatím jedou podle plánu. Musí se vypořádat s komplikacemi, jako je nákup materiálu (například stojí před volbou: musím koupit vše, ale nemám to kde skladovat). Všechny tyto firmy mají dostatek lidí a nucený odliv zahraničních zaměstnanců nepociťují. Platby za dozor účtuji měsíčně, takže i kdyby projektování na nějaký čas odpadlo, budu mít jistý alespoň částečný příjem.
Nově jsem spustila online konzultace na stavební problematiku. Je z toho zatím jedna zakázka. Konzultace nikdy nebyly velkým zdrojem příjmů, ale beru online jako kanál na přesměrování lidí, kteří potřebují poradit. Poradenství na chytré technologie je v současné době mrtvé – firemní klienti usnuli a majitelé domů a bytů nejspíš řeší jiné problémy. Zde mám nastavené platby předem, takže mě to netíží.
Největší problém mého podnikání je zavřená škola. Páťačka zvládá hromadu věcí sama, ale úkoly je třeba kontrolovat a přiznejme si, kdo umí v našem věku perfektně češtinu nebo písemné dělení… Dcerka ve druhé třídě je na tom hůř – učení musíme společně plánovat i dělat. V mezičase se věnuji své práci. S prací o víkendech se dostávám na zhruba ⅔ běžného pracovního času.
Prvních 14 dní citelně ubylo poptávek, nikdo nevolal, nepsal maily. Někteří projektanti skuhrají, že se budeme mít špatně. Ano, může tomu tak být u velkých projekčních kanceláří a stavebních firem (odliv dělníků nebo státních zakázek). Jsem v kontaktu s malými projekčními firmami a živnostníky, menšími stavebními firmami. Nikdo z nich si nestěžuje, práce mají dostatek na dlouho dopředu. Trápí nás jen nejistota, jestli tento stav vydrží i v budoucnu.
Po třech týdnech karantény se lidé otřepali, znovu poptávají mé služby a odsouhlasují nabídky s termínem zahájení práce za půl roku a cenami jako dřív. Proto zatím zůstávám v klidu. Práce bude.“
Publikováno 27.4. v článku 42 spoluautorů Na volné noze: Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru.
Nejen prací je volnonožec živ. Třeba taková HuráLiga nabízí dobrý způsob, jak dostat do nabitého produktivního týdne taky pravidelný sport. Pokud hrajete tenis, badminton nebo stolní tenis, můžete se přidat — je to amatérská liga, takže hlavně pro radost a trochu pohybu. Každý týden dostanete podle svých výsledků nalosovaného nového soupeře, se kterým si pak domluvíte čas a místo zápasu. Hraje se v 19 městech; kromě Prahy, Brna a Ostravy třeba v Plzni, Mostu, Teplicích nebo Frýdku-Místku.
Byznys konzultant Jezevec Petr Pouchlý komentuje aktuální situaci v podnikání — na přímo a bez příkras:
„Nejsou prachy, nevadí…
Taky jste mohli třeba vy osobně přijít o zrak, Covid-19 mohl být smrtící pro 70 % nakažených a nebo mohlo dojít k válce v zemích I. světa. Místo toho máme otravný, ale řešitelný problém s globální karanténou. Ač samozřejmě ještě není zdaleka po všem, rozhodně jste vyhráli v loterii života tu lepší z černých labutí. Budou chvíle, kdy tohle uvědomění pomůže v jinak chmurném dni.
Velmi pravděpodobně si budeme muset odpustit některé části našeho současného blahobytu. Se s tim smiř. Fakt si srovnejme, co opravdu potřebujeme a bez čeho se nějakou dobu náš byznys i osobní život obejdou. Sorry, uzrálý avokádový touste na žitném chlebíčku, pečeném za úsvitu v kamenné peci, a dýňové latté z té jediné pravé kávy se skořicovým zásypem.
Další dobrá zpráva je, že bude platit stejné pravidlo, jako platilo v byznysu vždy. Pokud jako volnonožec dodáte práci, na které zadavatel vydělá více peněz, nežli jste si vy řekli na faktuře, pak si vás najme. Možná jste měli dříve štěstí, že vás někdo najal na práci, kterou jste sice udělali skvěle, ale ve finále nedosáhla faktické ekonomické návratnosti. Byl však dostatek na všech frontách, takže to zadavatel tolik neřešil.
Co se rozhodně v nejbližších měsících změní, je důraz na efekt a dopad. Abyste uspěli, srovnejte si jednoznačně, jak vydělá zadavatel skrze vaši práci a řešení. I když bude možná někdy těžké vysvětlit, jak zrovna tahle ilustrace pomůže celé marketingové kampani, nebude zbytí. V čem bude vaše přidaná hodnota a jak je vyvážená vyšší cenou, než jakou má řešení od někoho jiného?
Když to píšu, zní to i mně banálně. Pokud již dávno umíte nejen férově zdůvodnit, ale také přesvědčivě a trpělivě vysvětlit vašemu objednateli hodnotu vaší práce, je to banální. Pokud ne, návod je ve třetím a čtvrtém odstavci ;)“
Publikováno 27.4. v článku 42 spoluautorů Na volné noze: „Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru“.
Jak se v něčem stát nejlepším na světě? „Smyslem není být skvělý v jedné jediné věci — jde o to být hodně dobrý v řadě užitečných dovedností, které vás díky své kombinaci udělají opravdu jedinečnými.“
Zajímavý pohled, který rozvíjí koncept jednooborových profesionálů (tzv. typ T), kteří mají vedle hlavní odbornosti přesah i do příbuzných oborů a současně pracují na svých měkkých a tvrdých dovednostech.
Lucie Václavková, kariérová poradkyně a lektorka, píše, jak se jí podařilo zvládnout aktuální situaci v podnikání:
„Udržitelné podnikání v kariérovém poradenství
Současná krize se u mě zatím neprojevila výrazným poklesem poptávek a příjmů. Co za tím je?
Větší stabilita díky spolupráci mezi partnery
Od začátku našeho vztahu fungujeme doma i v práci jako parťáci. Díky tomu jsme to společně dotáhli „dál a výš“, než bychom se dostali každý sám. Přestože máme 3 malé školáky a dům zatížený hypotékou, dokázali jsme vybudovat finanční rezervu na více než rok. Současná krize se u nás neprojevila výrazným propadem příjmů.
Jak se nám to podařilo?
Publikováno 27.4. v článku 42 spoluautorů Na volné noze: „Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru“.
Impact Hub rozděluje 10 000 hodin členství ve svých coworcích v Praze, Brně a Ostravě zdarma. O místo pro práci v open space se může přihlásit každý freelancer, kterého zasáhla koronavirová krize — na poslání žádosti máte čas do konce května.
Kluci z Kreativních Kreatur včera vysílali nový formát svého pořadu — konstruktivní Kreativní Kritika, kde společně se zkušeným ilustrátorem Danem Špačkem komentovali zaslanou tvorbu diváků. Dan do obrázků během přenosu přímo kreslil a dával zpětnou vazbu. Povedený a přínosný formát nejen pro začínající kreativce. Na vysílání se teď můžete podívat ze záznamu.
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.